Nevěřte Facebooku, sledujte víc Rubia než Trumpa. Co ukázala první americká volební noc

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
2. 2. 2016 11:18
První souboj o Bílý dům vyhráli republikán Ted Cruz a demokratka Hillary Clintonová. Za vítěze volební noci se ale může považovat i Marco Rubio. Přehledně shrnujeme, co všechno ukázalo volební klání v americké Iowě.
Senátor Marco Rubio se svým synem.
Senátor Marco Rubio se svým synem. | Foto: Reuters

1. Republikánský souboj nebude Trumpova one-man show

Republikánům před Iowou reálně hrozila jedna věc: že Donald Trump vyhraje tamní stranická shromáždění a poté - příští týden - i první primárky v New Hampshire. Takový scénář by z něj pravděpodobně udělal kandidáta, kterého by bylo stěží možné zastavit. Po Iowě je tento scénář na nejbližší možnou dobu zažehnán.

2. Ted Cruz je vážný uchazeč o republikánskou nominaci

Sázka texaského senátora na intenzivní kampaň v Iowě se vyplatila. Tamní voličstvo, které je tradičně velmi konzervativní, slyšelo na jeho kampaň, která právě na něj přímo cílila. Cruz teď potřebuje potvrdit výsledek z Iowy v dalších soubojích, především v prvních hlasováních na jih od New Hampshire, tedy v Jižní Karolíně a Nevadě.

3. Hlavním vítězem z Iowy je Marco Rubio

Floridský senátor zaostal pouhé procento za Donaldem Trumpem, což je největší překvapení první americké volební noci 2016. Marco Rubio může nyní věrohodně tvrdit, že se stává kandidátem, za nímž se sjednocují hlasy umírněných republikánů, které děsí stranická nominace pro Donalda Trumpa či Teda Cruze.

Potřebuje teď uspět v primárkách v New Hampshire, kde volí daleko liberálněji smýšlející voličstvo než v Iowě. Konkurenci v boji o hlasy týchž voličů mu tam tvoří Jeb Bush, Chris Christie a John Kasich. Rubio má po Iowě šanci jejich hlasy "vyluxovat". Umírnění republikánští voliči totiž přirozeně touží po jednom silném zástupci, který by se mohl postavit Trumpovi a Cruzovi. Ale pozor: voliči z New Hampshire mají svoji hlavu a málokdy se nechají ovlivnit tím, co řeknou spoluobčané v Iowě.

4. Trump je oslaben a jeho další osud relativně nejistý

Trump až dosud stavěl svou kampaň na auře nevyhnutelnosti: Já jsem předurčený k tomu, abych letos vítězil a zvítězil.

Tato aura v Iowě spadla a je těžko předvídat, co to pro něj bude znamenat dál. Průzkumy v New Hampshire až dosud ukazovaly na jeho jasné vítězství. Příštích pár dní - a hlavně příští úterý - napoví, zda se od něj voliči začnou odvracet, anebo naopak výsledek z Iowy jeho příznivce dál semkne a přitáhne v ještě větších zástupech k volbám.

5. Trump umí přijmout porážku

Jedno z nejpříjemnějších překvapení iowské noci byl Trumpův projev, v němž pogratuloval k vítězství Tedu Cruzovi. Trump ukázal, že má na to, být seriózním politickým kandidátem. Jeho řeč měla vše, co se od takového proslovu poraženého očekává: byla velkorysá k soupeřům, vděčná směrem k voličům a optimistická směrem k budoucnosti.

6. Konečná pro Bushe se přiblížila

Jeb Bush si nikdy nemohl vážně myslet, že v Iowě uspěje. Necelá tři procenta jsou však hodně málo a především třiadvacet procent ve sloupku Rubia je pro něj velmi špatnou zprávou. Stanicí poslední záchrany pro něj je nyní New Hampshire.

Bush tam potřebuje zabodovat, skončit nejhůře na druhém místě a ideálně získat víc hlasů než Rubio. Pokud se mu aspoň něco z toho nepodaří, povede jeho další cesta nejspíše k rezignaci z volebního boje.

7. Hillary Clintonová je slabší, než se zdálo

Hillary Clintonová nedopadla v Iowě tak špatně, jak se obávala, dopadla tam ale rozhodně daleko hůř, než si přála. Před osmi lety si dělala šanci na vítězství ve stranických shromážděních, skončila však až třetí za Barackem Obamou a Johnem Edwardsem.

Letos získala zhruba stejně hlasů jako Bernie Sanders, ale množství energie, které na triumf v Iowě vynaložila, je se situací před osmi lety neporovnatelné. Celá její strategie, vedená šéfem jejího štábu Robbym Mookem, stojí na úspěchu v prvních dvou až čtyřech hlasováních. V tomto smyslu je výsledek z Iowy zklamání a varování do budoucna. Průzkumy před primárkami v New Hampshire vede jasně Bernie Sanders.

8. Bernie Sanders je vážná hrozba pro Clintonovou

Sdílené první místo Sanderse ve státě, který mu nebyl dlouho příliš nakloněn, je pro vermontského senátora velká vzpruha. Těžko se teď dá popřít, že je přímým ohrožením Hillary Clintonové v souboji o demokratickou nominaci. Porovnejte si na YouTube projevy obou kandidátů po skončení stranických shromáždění v Iowě a pochopíte, že řada demokratů si představuje v Bílém domě spíš Sanderse než Clintonovou.

Nadšení, které jeho kandidatura budí, je reálné. Jen těžko jde říct to samé o kampani Clintonové.

9. Iowa prokázala, jak užitečná pro volební maraton a proces v USA je

Málokdy se před stranickými shromážděními v Iowě napříč USA tolik lamentovalo nad primátem, který jí náleží. Malému státu, který skoro vůbec neodráží celkovou populaci v USA, patří po několik týdnů téměř solitérní pozornost celé země, která pouze přihlíží.

Iowané proti tomu staví fakt, že kampaň u nich se vede jinak, že kandidáti se tam musí vydat přímo za voliči, na malá setkání s nimi, jsou vystaveni intenzivnímu dotazování a zkoumání, které by například v podmínkách Kalifornie možné nebylo.

Letošek měl tuto argumentaci vyvrátit: Donald Trump vedl naprosto netradiční kampaň, takovou, jaká se vede ve zbytku USA. Přiletěl svým tryskáčem, uspořádal mítink pro mnoho tisíc fanoušků a zase odletěl.

Jenže nevyvrátil: Cruz vsadil přesně na iowskou podobu kampaně s dlouhodobým pobytem v tomto státě a drobnými setkáními s voliči. A vyhrál. Iowa může opět věrohodně tvrdit, že její role v americkém volebním procesu je nezastupitelná a dokáže prověřit kandidáty jinak a lépe než jiní.

10. Nevěřte moc průzkumům. A nevěřte na moc médií, ani těch sociálních

Donald Trump měl podle nejserióznějšího z předvolebních průzkumů v Iowě vyhrát. A prohrál.

Donald Trump okupoval suverénně nejvíc vysílacího času v televizích a vůbec prostoru v médiích. A nebylo mu to v Iowě nic platné.

Donald Trump zcela ovládl počet zmínek na sociálních sítích. A ani to mu nepomohlo.

Výsledek z Iowy je výzva k opatrnosti při interpretaci cvrkotu vytvořeného kolem Trumpa. Volby jsou naštěstí dál zcela unikátní způsob, jak změřit náladu veřejnosti. Iowě za to patří díky.

 

Právě se děje

Další zprávy