Washington - Pětice někdejších vysokých činitelů radikálního afghánského hnutí Taliban, kterou Spojené státy loni v květnu vyměnily za svého vojáka Boweho Bergdahla, bude moci zřejmě již v pondělí opustit Katar.
Právě v této arabské zemi jsou někdejší vězni z americké základny Guantánamo na Kubě internováni a podle mezivládní dohody s Katarem ji nesmějí rok opustit. Bílý dům zatím neoznámil, zda Washington s Katarem v této věci uzavřel novou smlouvu, což vyvolává obavy z případných bezpečnostních rizik, uvedla ve středu stanice Fox News.
"V Kongresu jsme strávili spoustu času debatami o tom, zda je (někdejší představitele Talibanu) Katařané správně po dobu dvanácti měsíců sledovali," prohlásil demokrat Adam Schiff z výboru Sněmovny reprezentantů pro činnost tajných služeb. "Já se ale místo prvních dvanácti měsíců nejvíce obávám třináctého měsíce," dodal.
"Katar odvedl dobrou práci. Řekl bych, že perfektní," uvedl o sledování pětice, ke kterému se Katar v rámci ujednání se Spojenými státy zavázal. "Důležitou otázkou je, co teď bude dál," řekl Schiff, který zná přesný obsah tajného memoranda uzavřeného s Katarem.
V červnu mohou opustit Katar
Pokud Washington a Dauhá neuzavřely žádnou novou dohodu, bude to znamenat, že v pondělí 1. června může pětice někdejších činitelů Talibanu svobodně opustit Katar. Vyloučen tak není ani jejich možný návrat do Afghánistánu.
Podle dostupných informací se nejméně jeden z pěti propuštěných v uplynulém roce v Kataru spojil s radikálním hnutím Taliban. Podrobnosti o kontaktu nebyly zveřejněny, Washington však uvedl, že jeden ze zmíněné pětice je pod zpřísněným dohledem.
To samé prohlásil i republikánský senátor John McCain, který je považován v postoji vůči Bílému domu za takzvaného jestřába. McCain, který během války ve Vietnamu sám strávil přes pět let v zajetí, v minulosti výměnu zajatců ostře kritizoval. Propuštěnou pětici označil za nejtvrdší z tvrdého jádra Talibanu.
Zajetí nebo dezerce?
Americký seržant Bowe Bergdahl, který v zajetí radikálů strávil pět let, byl mezitím v USA obviněn z dezerce a z ohrožení bezpečnosti své jednotky, za což mu hrozí až doživotní vězení. Bergdahl údajně nebyl unesen, ale sám zběhl k afghánským radikálům.
Případ loni vyvolal v USA spory mezi prezidentem Barackem Obamou a zákonodárným sborem. Řada zvláště republikánských kongresmanů kritizovala fakt, že Bílý dům Bergdahlovu výměnu za radikály provedl tajně a neinformoval Kongres, jak mu přikazuje zákon.
Podle prezidenta bylo nutné k akci sáhnout rychle, neboť bylo ohroženo Bergdahlovo zdraví a život. Seržant po osvobození několik týdnů pobýval ve vojenské nemocnici.