Tahle mise změní chápání Slunce. První sonda se dotkne žhnoucí hvězdy, prozkoumá tajemnou korónu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 8. 2018 17:37
NASA v sobotu zahájí historickou misi. Vyšle do vesmíru sluneční sondu Parker, která se stane prvním lidským výtvorem, který se dotkne Slunce. Pokud vše dopadne podle plánu, v příštích sedmi letech jej několikrát obletí a dostane se až do jeho žhavé atmosféry. V roce 2024 se ke Slunci přiblíží na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nepodařilo. Start nosné rakety, která sondu Parker vyšle ke Slunci, je z floridského mysu Canaveral naplánován na sobotu 11. srpna.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker. | Foto: NASA.gov

Jak to, že sonda neshoří?

Žhavé plyny zahřívají korónu až na několik milionů stupňů Celsia. Průlet skrz ni je podle vědců možný díky nižší hustotě částic, protože se tím na sondu bude přenášet méně tepla. Je to, jako když člověk strčí ruku do rozpálené trouby, což je díky menší hustotě mnohem snazší, než ji strčit do hrnce s vařící vodou.

Ve skutečnosti tak bude sonda vystavená teplotě kolem 1300 stupňů Celsia. I to je ale extrém, ke kterému se navíc přidává enormně silné sluneční záření.

Sondu proto bude chránit speciální, zhruba 11 centimetrů široký štít z uhlíkových vláken vyztužených grafitem. Tento materiál se používá například na brzdové desky formulí 1. Kromě štítu má sonda fotovoltaické panely, které mimo jiné budou pohánět chladící systém. Uvnitř zařízení by teplota neměla přesáhnout 30 stupňů Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy