Syrizu před volbami oslabil skandál. Řecko váhá, zda dá Tsiprasovi druhou šanci

Silvie Housková
19. 9. 2015 19:10
Většina z nerozhodnutých lidí jsou bývalí voliči Syrizy. Nyní váhají, zda k volbám vůbec jít. Jejich výsledek si proto v Řecku vůbec nikdo netroufá odhadnout. Dokonce i předvolební průzkumy se tentokrát silně rozcházejí. Náladu voličů může ve vypjaté situaci výrazně ovlivnit skandál předního člena Syrizy Alekose Flambourarise, považovaného za politického mentora Alexise Tsiprase.
Plakáty s tváří Alexise Tsiprase oblepily zemi. Mnozí mu ale nemohou zapomenout vyjednávání s eurozónou.
Plakáty s tváří Alexise Tsiprase oblepily zemi. Mnozí mu ale nemohou zapomenout vyjednávání s eurozónou. | Foto: Reuters

Atény (od naší zpravodajky) - Den před nedělními parlamentními volbami v Řecku si vůbec nikdo netroufá odhadnout jejich výsledek.

I předvolební průzkumy se tentokrát silně rozcházejí. Jeden tvrdí, že o necelé procento vede levicová Syriza bývalého premiéra Alexise Tsiprase, jiný jí dává náskok až pěti procent.

KDO JE KDO
Autor fotografie: Reuters

KDO JE KDO

ALEXIS TSIPRAS
Mladý šéf levicové Syrizy zklamal mnoho lidí, když porušil předvolební sliby a výměnou za peníze od Evropské unie přijal politiku tvrdých úspor. Mnozí mu ale chtějí dát druhou šanci. Především mladší lidé.

VANGELIS MEIMARAKIS
Dlouholetý člen Nové demokracie převzal její vedení poté, co Antonis Samaras po červencovém referendu rezignoval. Meimarakis se stylizuje do role obyčejného muže z lidu a přitahuje především starší voliče, kteří touží po stabilitě.

Z dalších dvou průzkumů vyplývá, že volby těsně vyhraje středopravá Nová demokracie, kterou vede Vangelis Meimarakis.

Tsiprasův mentor? Nečekaný problém

Předčasné volby se konají poté, co se vládnoucí Syriza rozštěpila v reakci na tvrdá úsporná opatření zavedená Tsiprasovou vládou výměnou za finanční pomoc z Evropské unie. Od srpna vede zemi úřednická vláda.

Náladu voličů může ve vypjaté situaci výrazně ovlivnit skandál předního člena Syrizy Alekose Flambourarise, považovaného za Tsiprasova politického mentora.

Zpravodajský portál ProtoThema tvrdí, že Flambouraris, který byl v první polovině roku ministrem dohlížejícím na chod vlády, si ponechal většinový podíl ve společnosti Diatmisi, poskytující technické služby. I přes to, že zákon zakazuje ministrům vlastnit nebo řídit jakékoliv firmy.

Flambouraris sice tvrdí, že akcie převedl v lednu, kdy odstoupil z vedení podniku, podezření přesto voliče Syrizy zklamalo. Boj proti korupci a nutnost zpřetrhání vazeb mezi politikou a byznysem prezentuje strana jako svoji hlavní politickou zbraň. Především proti Nové demokracii, která je symbolem "zkorumpovaných starých pořádků".

Zlatý úsvit jako třetí vzadu

Ještě před skandálem si přitom Řekové mysleli, že velká část nerozhodnutých voličů, v současnosti 5 až 15 procent, dá nakonec svůj hlas Syrize a pomůže jí k vítězství. "Většina z těch nerozhodnutých jsou stejně bývalí voliči Syrizy. Teď váhají, jestli mají k volbám vůbec jít a dát Tsiprasovi druhou šanci," říká novinář Kostas Argyros, který vede na jedné z komerčních televizních stanic politickou talkshow.

Teď najednou není jisté, jak se voliči zachovají. Ještě ve středu na velkých demonstracích přesvědčovali o svém programu extremisté. Ulicemi Atén procházeli stoupenci nacionalistického Zlatého úsvitu i Komunistické strany Řecka. Právě Zlatý úsvit by měl podle odhadů zůstat třetí nejsilnější stranou v parlamentu a komunisté by mohli získat kolem pěti procent.

Do parlamentu by se měl dostat i socialistický Pasok a středová strana Potami. Obě mohou být partnery pro vytvoření koalice jak s Novou demokracií, tak se Syrizou. Mnoho Řeků se ale bojí, že Potami dostatek hlasů nedostane. "Její program je až moc obecný a lidi nezaujme," říká Argyros o straně, která sice hájí otevřený trh, ale trvá na zachování sociálních jistot.

Vytvořit koalici, která bude řídit Tsiprasem přijaté reformy, by bez Potami a Pasoku bylo velmi komplikované. Do parlamentu se nejspíš dostane už jen krajně levicová Lidová jednota, která se odštěpila od Syrizy, a Nezávislí Řekové, již byli součástí koalice i v Tsiprasově vládě.

Už teď se ale začíná v Aténách mluvit o tom, že nejpozději v létě půjdou Řekové k volbám znovu, ať bude vládní koalice jakákoliv. Až začnou věřitelé tlačit na zavádění reforem, koalice se s největší pravděpodobností rozhádá.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy