Damašek - Syrská armáda přemisťuje po dálničním obchvatu Damašku 30 tanků směrem k severnímu předměstí hlavního města.
Podle agentury Reuters je stahuje z Golanských výšin, od hranice s Izraelem. Syrské nepokoje si podle čerstvých informací vyžádaly od půlky března 453 životů. K zemím, které postup Damašku odsuzují, se ve středu připojila Česká republika.
Svědci viděli tanky na dálnici kolem sedmé hodiny ranní SELČ. Směřovaly k předměstí Duma na severu Damašku. Právě tam je jedno z center protestů a armáda tam operuje od víkendu.
Britský ministr zahraničí William Hague ve středu vyzval syrského prezidenta Bašára Asada, aby přikročil k reformám požadovaným opozicí. Paříž si tentýž den předvolala kvůli tvrdému postupu Damašku syrskou velvyslankyni.
Německo je pro zavedení dodatečných evropských sankcí proti Sýrii. České ministerstvo zahraničí násilí v syrských městech rozhodně odsoudilo a odpovědnost za mrtvé připsalo syrskému vedení.
Hague v rozhovoru pro BBC řekl, že na reformy stále není pozdě. Vyjádřil ale také pochyby o tom, zda má pro ně Asad doma dostatečnou podporu. "Nejsem si jist, jak volné ruce má pro reformy," řekl.
Británie podobně jako další evropské země odsoudila násilí, jež Sýrie uplatňuje proti demonstrujícím. Hague připustil, že Londýn v případě Sýrie postupuje jinak než vůči Libyi.
Nikomu se nechce do nového libyjského scénáře
Situace je prý odlišná, protože mezinárodní akce v Libyi podpořila Liga arabských států i Rada bezpečnosti OSN. Asad má podle šéfa britské diplomacie stále šanci zavést demokratické změny. Británie nehodlá se Sýrií přerušit diplomatické styky.
Syrskou velvyslankyni v Paříži Lamíu Šakkúrovou si ve středu předvolalo francouzské ministerstvo zahraničí.
"Chceme jí připomenout, že nesouhlasíme se stupňováním represí, že žádáme okamžitý konec ozbrojených akcí proti občanům a propuštění politických vězňů," řekl mluvčí ministerstva Bernard Valero.
Mluvčí německé vlády Steffen Seibert prohlásil, že Berlín podpoří případné nové evropské protisyrské sankce.
Zastřešující organizace syrské opozice Národní iniciativa pro změnu oznámila, že režim díky protestům padne, jestliže Asad nezahájí demokratizaci. Přechod k demokracii by podle této skupiny ušetřil Sýrii násilí, chaosu a občanské války.
V RB OSN bude ve středu pokračovat debata o textu, který postup Sýrie vůči demonstrantům odsuzuje. Návrh předložily Británie, Francie, Německo a Portugalsko.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý prohlásil, že události v Sýrii sleduje se znepokojením. "Odsuzuji zejména nasazení tanků a ostré munice, což vedlo ke zranění a smrti stovek lidí," sdělil novinářům.
Rusko blokuje dohodu v Radě Bezpečnosti OSN
Ve středeční debatě v Radě bezpečnosti podle něj velmi jasně zazní, že povinností syrské vlády je chránit civilisty a dodržovat mezinárodní zákony o ochraně lidských práv.
Rada o nově navrhovaném textu diskutovala už v úterý, ale na ničem se nedohodla. Hlavní překážkou přijetí dokumentu je Rusko.
Text kromě jiného vyzývá k nezávislému vyšetření násilností. Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí řekl, že Sýrie případy vyšetří sama otevřeným způsobem, protože "nemá co skrývat".
Na pátek je kvůli Sýrii svolána mimořádná schůzka Rady OSN pro lidská práva. Americkou žádost o ni podpořilo 16 států, ale žádný z nich není arabský.
Vlna vystupňovaného násilí v Sýrii trvá od pátečních masových protestů. Zahynulo při nich přes 100 lidí a další umírali i při pohřbech následující den.
Největší problémy jsou v jihosyrském Dará, na damašském předměstí Duma a poblíž přístavu Banijás. Ve věznicích skončilo v minulých dnech 500 lidí.
Podle svědků se ve středu v Dará ozývá sporadická střelba. Z okolních základem tam prý přijely další vojenské posily. Duma je údajně zcela odříznuta od okolí četnými hlídkami. V Dará nefunguje elektřina a neteče voda.