Jeden útok zničil naději na mír. Rusko a USA chtěly jednat společně, plán se hroutí kvůli sabotáži

Marek Hudema Marek Hudema
20. 9. 2016 16:34
Plán o společném boji Ruska a USA proti teroristům v Sýrii zřejmě ztroskotal. Na konvoj, který měl dovézt zásoby civilistům do Aleppa, zaútočila neznámá letadla, podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) syrská či ruská, což následně popřel Kreml. Washington a Moskva se přitom na příměří mezi válčícími stranami dohodly teprve minulý týden. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý prohlásil, že existuje pouze malá naděje, že se pokusí obnovit v Sýrii příměří. John Kerry zase naznačuje, že Rusko nemá svého spojence Asada pod kontrolou. Poslední vývoj v Sýrii ukazuje, že USA a Rusko mají v zemi rozdílné zájmy.
Foto: Reuters

DamašekSpojené státy se pokoušejí dohodnout s Ruskem na společném boji proti teroristům v Sýrii. Po pondělním leteckém útoku na humanitární konvoj syrského Červeného půlměsíce a po ukončení příměří v Sýrii ale tento plán zřejmě ztroskotal.

Na konvoj, který měl dovézt zásoby civilistům do Aleppa, zaútočila neznámá letadla. Zasaženo bylo 17 z 20 kamionů s pomocí, zemřelo 11 lidí. OSN a Červený kříž proto v úterý odložily plánované vyslání dalších konvojů do dalších syrských měst držených povstalci.

Spojené státy útok odsoudily s tím, že šlo buď o útok syrského vládního letectva, nebo ruských strojů, které v Sýrii pomáhají tamní vládě. Kreml i Damašek to ale popřely. Rebelové válčící proti vládě nicméně letectvo nemají – a jak uvádí list The New York Times, použitá taktika útoku je stejná, jako používají běžně syrské vládní a také ruské stroje.

"Útok zpochybňuje životaschopnost všeho, čeho se snažíme v Sýrii dosáhnout," řekl v noci na úterý novinářům americký představitel, kterého cituje list Financial Times a který chtěl zůstat v anonymitě.

Agentura Reuters se pak odvolává na vysoce postavený zdroj z americké administrativy, podle kterého USA pochybují, zda Rusové dodrží své závazky ohledně míru v Sýrii.

Týdenní příměří a snaha o společnou spolupráci

Washington a Moskva se minulý týden dohodly na příměří mezi válčícími stranami v Sýrii – tedy Ruskem a jeho letectvem podporovanou vládou syrského diktátora Bašára Asada a umírněnými rebely podporovanými USA. Kromě toho se domluvily i na společném boji proti islamistickým teroristům v zemi.

Na základně jejich dohody mělo vzniknout společné rusko-americké koordinační centrum, které by zejména koordinovalo nálety ruských a západních letadel proti teroristům v Sýrii. Hlavně proti těm z organizace Islámský stát a také z Fronty pro osvobození Sýrie, která byla původně součástí Al-Káidy a dosud vyznává její ideologii.

Žádné koordinační centrum ale nevzniklo a v pondělí večer skončilo i příměří, které velmoci vnutily vládě a povstalcům. Obě válčící strany si však na jeho porušování stěžovaly už dříve. V sobotu dokonce omylem americké, britské a podle deníku Guardian zřejmě i dánské a australské letouny bombardovaly syrské vojáky a 62 jich zabily.

Kreml navíc tvrdil, že Američané kromě umírněných rebelů podporují i teroristy, což měl údajně dokazovat i tento nálet.

Pondělní bombardování humanitárního konvoje zřejmě znamená na dlouhou dobu konec pokusů o rusko-americkou spolupráci v Sýrii.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý prohlásil, že existuje pouze malá naděje, že se pokusí obnovit v Sýrii příměří. Američané podle něj "nedokázali oddělit teroristy od takzvaných umírněných povstalců".

Chybí společný zájem

Americký ministr zahraničí John Kerry už před tím podle listu The New York Times prohlásil, že Rusko musí kontrolovat syrského prezidenta Asada, který bombarduje humanitární konvoje – čímž naznačil, že ho Kreml nemá pod kontrolou.

Poslední vývoj v Sýrii ukazuje, že USA a Rusko mají v zemi rozdílné zájmy a jejich případnou dohodu o míru navíc stále účinněji sabotují i samy válčící strany. Moskva se snaží udržet u moci Asada a jeho režim a tím i svůj vliv v Sýrii.

Spojené státy chtějí naopak dříve či později syrského prezidenta odstranit. Jimi podporovaná opozice totiž nechce přistoupit na jeho setrvání u moci. Asad přitom navíc už několikrát porušil podmínky dohod vyjednaných Kremlem a Američany podporovaná opozice zase odmítá část návrhů z Washingtonu.

Navíc někteří její bojovníci odmítají ukončit spolupráci s teroristy z Fronty pro osvobození Sýrie. Jak nedávno napsal v listu The Independent Patrick Cockburn, odborník na Sýrii a autor několika knih o džihádistech, Rusko i USA ztrácejí vliv na své syrské klienty.

Syrská armáda Bašára Asada čelí novému obvinění z použití barelových bomb s chlorem. Údajný útok vedla na část syrského Aleppa, kterou ovládá opozice. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy