U Aleppa byl při náletu zasažen konvoj s pomocí. Do konce příměří dojet nestihl

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2016 0:30
Ze syrského města Aleppo byly v pondělí večer ohlášeny nálety a bombardování, necelé dvě hodiny poté, co syrská armáda oznámila konec týdenního příměří. Při náletech na Aleppo a okolí zahynulo podle SOHR nejméně 32 lidí. U města byly při náletu zasaženy kamiony s humanitární pomocí. Kamiony podle SOHR zasáhla syrská nebo ruská letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek – Z východní části syrského města Aleppo byly v pondělí večer hlášeny nálety a bombardování - necelé dvě hodiny poté, co syrská armáda oznámila konec týdenního příměří. O obnově bojů informovala agentura AFP.

Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) při náletech na Aleppo a okolí zahynulo nejméně 32 lidí. Podle OSN byly u města při náletu zasaženy kamiony s humanitární pomocí.

AFP ohlásila intenzivní útoky na povstalecké části na východě města, odkud bylo slyšet sirény sanitek a na několika místech bylo vidět oheň. Podle agentury Reuters útočilo buď ruské, nebo syrské letectvo.

SOHR oznámila, že letadla podnikla od ukončení příměří více než 40 náletů na Aleppo a okolí. Syrská vláda tvrdí, že se její armádě podařilo odrazit povstalecký útok jižně od Aleppa.

Pomoc mířila k desítkám tisíc obklíčených lidí. Nedorazila

Konvoj s pomocí byl zasažen u města Urm al-Kubra. Kamiony podle SOHR zasáhla syrská nebo ruská letadla. Z 32 obětí pondělních náletů jich podle exilové organizace zahynulo 12 právě při útoku na konvoj. Šlo o řidiče a humanitární pracovníky syrského Červeného půlměsíce. Automobily nemířily do Aleppa, ale do oblasti západně od něj, kde v obklíčení žije 78 000 lidí.

Zasažení 18 z 31 kamionů humanitárního konvoje potvrdil rovněž mluvčí OSN, počet obětí ale neupřesnil. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nálet odsoudil. "Vypravení konvoje bylo výsledkem dlouhého procesu povolení a příprav, abychom pomohli obklíčeným civilistům," uvedl. Útok na humanitární konvoj odsoudil rovněž francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj je to další důkaz naléhavé potřeby příměří.

Rusko a USA domluvily příměří, které začalo platit minulé pondělí v 18:00 SELČ. Nepodařilo se při něm ale dostat humanitární dodávky do obléhaných míst, jak se původně předpokládalo.

Rusko v pondělí naznačilo kolaps příměří, když oznámilo, že nemá smysl, aby syrská armáda dodržovala jednostranně klid zbraní, když povstalci bojují. Zástupce syrské armády pak večer prohlásil, že příměří skončilo. Americký ministr zahraničí John Kerry ale tvrdil, že na přerušení příměří je brzo a že na osm míst míří konvoje s humanitární pomocí.

Anas Abdá, který vede syrskou exilovou opozici, uvedl, že režim prezidenta Bašára Asada nerespektuje příměří, protože jej nerespektuje ani Rusko, které ho přitom s USA dojednalo.

Jednání v Ženevě

V Ženevě o situaci v Sýrii jednají zástupci Ruska a USA. Kerryho úřad očekává, že Rusko coby spojenec Damašku vyjasní prohlášení syrské armády o ukončení příměří.

Americké ministerstvo zahraničí v době, kdy ze Sýrie přišly zprávy o obnově bojů, oznámilo, že usiluje o prodloužení příměří a rozšíření humanitární pomoci. V úterý mají v New Yorku o Sýrii jednat zástupci států usilujících o diplomatické řešení konfliktu.

K sobotním náletům, při kterých mezinárodní koalice vedená USA, zabila nejméně 62 syrských vojáků, Američané uvedli, že chtěli bombardovat pozice ozbrojenců z Islámského státu (IS). Na náletech se podílela i Velká Británie. Podle SOHR přišlo v provincii Dajr az-Zaur o život dokonce až 90 syrských vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy