Skandál v US Army: Dvacet let vězení za sexuální útoky

ČTK ČTK
21. 7. 2012 20:18
Americký vojenský soud odsoudil instruktora amerického vojenského letectva

San Antonio - Americký vojenský soud odsoudil instruktora amerického vojenského letectva ke 20 letům vězení za znásilnění a další sexuální útoky na frekventantky výcviku. Jde o největší mravnostní skandál v americké armádě od roku 1997, kdy byl usvědčen velitel výcviku z Aberdeenu za sexuální obtěžování k 25letému vězení.

Soud shledal seržanta Luise Walkera z americké základny v Lacklandu vinným ve většině bodů obžaloby, mezi nimiž je znásilnění, sexuální obtěžování a sexuální útok. Walkerovi hrozilo až doživotí.

Při pětidenním přelíčení osobně svědčilo devět z deseti jeho obětí, jedna z žen svědčila na dálku. Walker ve všech případech postupoval podobně - seznámil se s účastnicemi základního výcviku a radil jim, jak několikatýdenní pobyt co nejsnadněji přežít. Postupně se s nimi sbližoval, začal jim posílat SMS vzkazy a pak i výhrůžky. Čtyři ze svědkyň vypověděly, že je k sexu nutil zastrašováním a pohrůžkami z moci funkce cvičitele.

Walker plačky prosil porotu, aby ho neodsuzovala na doživotí. Odvolával se na své syny ve věku sedm let a čtyři roky, kteří byli v soudní síni. "Prosím, abych s nimi mohl mít nějakou budoucnost," řekl.

Walker je první ze sedmi instruktorů z Lacklandu, kteří mají být za podobné činy postaveni před vojenský soud. Celkem 35 jejich kolegů bylo kvůli vzneseným stížnostem odvoláno ze služby. Ve skandálu figuruje 31 údajně poškozených žen.

Letectvo kvůli případu zahájilo širší šetření a v armádě se začalo znovu debatovat o sexuálním obtěžování a také o metodách výcviku žen.

Na základně v Lacklandu podstupují základní výcvik všichni příslušníci letectva. Pracuje tam 475 instruktorů, kteří každý rok vycvičí 35 tisíc adeptů. Ženy tvoří pětinu z tohoto počtu, 80 procent cvičitelů jsou muži.

Případ z Aberdeenu se váže k veliteli základního výcviku Delmarovi Simpsonovi. Roku 1997 ho soud poslal na 25 let do vězení za znásilnění 18 podřízených vojaček v letech 1995 až 1996. Šlo o armádní skandál širších rozměrů, protože své nadřízené tehdy zažalovalo 50 příslušnic armády. Trestně stíháno bylo 12 velitelů. Případy měly rasistický motiv, protože všichni velitelé byli černoši a postižené ženy bělošky.

 

Právě se děje

Další zprávy