Rusové hází Asadovi záchranné lano. U Sýrie se to hemží jejich loděmi se zbraněmi

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
21. 9. 2015 22:25
Pozemní cesta do Sýrie je kvůli vleklé válce nemožná. Moskva proto pro dodávky zbraní režimu syrského prezidenta Bašára Asada využívá svoji Černomořskou flotilu. Lodě, které mají vojenskou techniku často jen na horní palubě, totiž nepodléhají kontrolám, a tak například tureckou stranu v Bosporské úžině o své přítomnosti pouze informují.
Ruská Černomořská flotila
Ruská Černomořská flotila | Foto: Aktuálně.cz

Moskva/Damašek - Černomořská flotila, rozmístěná na anektovaném Krymu, se stala "výsostným" dopravcem ruské vojenské techniky do Sýrie.

Podle expertů se vojenský náklad pro režim prezidenta Bašára Asada stále častěji objevuje dokonce na horních palubách velkých výsadkových lodí a dalších plavidel, která plují přes průliv Bospor.

Zatímco pozemní doprava je v současné době "do jisté míry omezena", dodávky námořní cestou zůstávají pro Damašek spolehlivým "záchranným lanem", míní server informnapalm.org. Vojenské lodě totiž v souladu s mezinárodní konvencí nepodléhají kontrolám, a tak tureckou stranu o své přítomnosti pouze informují.

Syrský expres

Bloger Jurij Ljamin, který se zabývá problematikou Blízkého východu a na jehož text upozornil server Lenta.ru, napsal, že za poslední měsíc "syrský expres" posílilo přinejmenším šest výsadkových lodí. Vojenská vozidla a další techniku převážejí volně umístěná na palubě, přikrytá pouze maskovacími sítěmi.

"Vypadá to, že Rusové prožívají logistickou paniku. Převoz vojenského nákladu do Sýrie zintenzivnil. Vojska Bašára Asada asi nutně potřebují posily," souhlasí s Ljaminem autor studie na serveru informnapalm.org.

Obdobné zprávy se v posledních týdnech množí. Už v srpnu se objevila fotografie lodi Nikolaj Filčenkov z Černomořské flotily, na níž byly zřetelně vidět obrněné transportéry. Podle Ljamina šlo za poslední dva a půl roku o první případ, kdy byl strategický náklad převážen přímo na horní palubě. Nedlouho poté se na syrských bojištích objevil nový ruský obrněný transportér BTR-82A.

Zaznamenáno bylo přinejmenším dalších šest plavidel s vojenskou technikou. Jedno z nich - loď Saratov - dokonce vyvěsilo vlajkový signál "tango", což v námořnické symbolice znamená "nepřibližujte se". Začátkem září pro změnu Bosporskou úžinou propluly dvě výsadkové lodě Novočerkassk a Koroljov.

O připlutí dvou velkých ruských výsadkových lodí do Sýrie ostatně v minulých dnech - s odvoláním na americké vládní zdroje - informovala i agentura Reuters.

Ljamin soudí, že dodavatelé nákladu mají napilno, proto využívají i civilní plavidla, jako například Alexandra Tkačenka, na jehož palubě se údajně objevila vojenská nákladní vozidla Ural i nádoby s palivem.

Černomořská flotila momentálně disponuje sedmi velkými výsadkovými loděmi a zajišťuje tak více než polovinu převozů do Sýrie. Svoji pouť náklad obvykle začíná v Sevastopolu na Krymu. K přepravě vojenské techniky jsou ale podle dostupných informací nasazována i plavidla Severní, Baltské či Tichomořské flotily.

Bojujeme s terorismem, zní z Moskvy

Rusko dodávky vojenské techniky Damašku nepopírá. Tvrdí ale, že se vše děje na základě dřívějších dohod a "v souladu s mezinárodním právem". Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová minulý týden prohlásila, že se ruští vojáci nacházeli v Sýrii a podíleli se na dodávkách zbraní vládním silám a výcviku syrských vojáků. A že jde o "nezbytné kroky pro boj s teroristy".

Bulharsko přesto začátkem září odmítlo pouštět do svého vzdušného prostoru ruská letadla ministerstva pro mimořádné situace s údajnou humanitární pomocí pro Sýrii s tím, že jde o "pochybný náklad". Ruské ministerstvo zahraničí ale oznámilo, že v dodávkách bude pokračovat a využije přitom alternativních způsobů dopravy.

Washingtonu se počínání Moskvy v Sýrii nezamlouvá, americký ministr zahraničí John Kerry dokonce svého ruského kolegu Sergeje Lavrova požádal o vysvětlení. Podle Zacharovové se mu dostalo odpovědi, že "podobná pomoc se vždy uskutečňovala a uskutečňuje" a že "ruská strana se nikdy netajila tím, že dodává vojenskou techniku oficiálním syrským silám pro boj s terorismem".

Fotky s Asadem

Spekulace o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii se rozšířily poté, co se na sociálních sítích objevilo video, kde jsou zřetelně slyšet rozkazy v ruštině. Množí se fotografie ruských námořníků, na nichž jsou vidět vojenské lodě. Další se fotí například před plakáty s portréty syrského prezidenta. O pohybu Rusů v Sýrii se na internetu zmiňují také jejích manželky.

Agentura Reuters píše, že jedním z možných cílů vojáků může být výstavba letecké základny v oblasti středomořského přístavu Latákíja. Ten leží asi 200 kilometrů od Damašku a je dosud pod kontrolou vládních vojsk.

Podle USA se poblíž nacházejí ruské tanky T-90 a dělostřelecké systémy, které mají zřejmě zajišťovat bezpečnost ruského personálu. Podle odhadů je v Latákíji zhruba 200 příslušníků ruské námořní pěchoty, vznikají tam ubikace a nechybí zařízení protiletecké obrany.

Domněnky nepřímo potvrdil i zástupce náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Nikolaj Bogdanovskij. Na dotaz, zda Rusko chystá základnu v Sýrii, novinářům v Novosibirsku minulou středu doslova řekl: "Dnes takové plány zatím nejsou, ale všechno se může stát".

Satelitní snímek ukazuje ruskou vojenskou techniku na syrské letecké základně Latákíja.
Satelitní snímek ukazuje ruskou vojenskou techniku na syrské letecké základně Latákíja. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy