Rusko něco chystá v Sýrii. Posílá víc letadel, víc zbraní

Martin Novák Martin Novák
8. 9. 2015 7:35
USA se obávají, že Rusko se chystá zaútočit v Sýrii, aby zabránilo pádu svého spojence Bašára Asada. Řecko obdrželo americkou žádost o zamítnutí přeletů ruských nákladních letadel. Rusové přepravují do Sýrie i materiály na stavbu provizorních ubytoven a zvyšují dodávky zbraní.
Válka trvá čtyři a půl roku. Snímek je z předměstí Damašku z letošního srpna.
Válka trvá čtyři a půl roku. Snímek je z předměstí Damašku z letošního srpna. | Foto: Reuters

Moskva/WashingtonRuskoSýrii zachraňuje vládu prezidenta Bašára Asada před náporem povstaleckých skupin, mezi nimi také Islámského státu.

Ruští politici sice minulý týden označili zprávy o tom, že se ruští vojáci s letadly a helikoptérami přímo zapojili do bojů, za fámy, ale podle Američanů se přesto v Sýrii "něco děje" a na onom něčem se podílejí Rusové.

Washington požádal Atény, aby nepovolily ruským nákladním letounům používat řecký vzdušný prostor při letech do Sýrie a americký ministr zahraničí John Kerry o víkendu telefonoval ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi.

USA sice útočí letecky na Islámský stát, ale odmítají spolupráci s Asadem.

Libanonský deník as-Safír, obvykle velmi dobře informovaný, o dění v Sýrii s odvoláním na své zdroje v Damašku napsal, že Rusové výrazně rozšiřují leteckou základnu v Latákíjí na pobřeží Středozemního moře.

Oblast kolem tohoto města na severozápadě země je dosud pevně v rukou Asadova režimu. Žije zde velké množství alávitů. Komunity šíitských muslimů, která má hlavní slovo ve vedení armády a zpravodajských či bezpečnostních struktur.

Rusové údajně také zvyšují dodávky zbraní pro Asadovu armádu, ačkoliv zatím nedodali helikoptéry Mi-28, o které je Damašek už delší dobu žádá.

Nejmenovaný syrský činitel deníku potvrdil, že ruské dodávky zbraní a vůbec vojenská podpora je nejvyšší od začátku války (tedy od jara 2011 – pozn. red.), ačkoliv zatím nelze hovořit o tom, že by se ruští vojáci přímo účastnili bojů. Například bombardování Islámského státu nebo jiných skupin.

Etnická a náboženská mapa Sýrie.
Etnická a náboženská mapa Sýrie. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters Rusové dopravují do Latákíje materiál na stavbu provizorních příbytků, ve kterých mohou spát stovky lidí.

"Jednoznačně je vidět více ruských zbraní v Sýrii. Letadel, děl,“ uvádí šéf Syrské organizace pro lidská práva Rámí Abdalrahmán, který podrobně monitoruje dění ve válečné Sýrii od přímých zdrojů z míst konfliktu.

Syrská armáda utrpěla od začátku roku několik porážek a na mnoha místech ustoupila. Ztratila například většinu provincie Palmýra a přišla o všechna naleziště ropy. Poslední z nich - ropné pole Džazál - dobyl Islámský stát v neděli.

Bašár Asad ovládá nyní zhruba jen třetinu území Sýrie, ale přibližně polovinu obyvatelstva. Sever a jih mají v rukou různé povstalecké skupiny, východ hlavně Islámský stát. Části severu a severovýchodu kontrolují Kurdové.

Moskva je spojencem Damašku už několik desetiletí. Smlouvu o přátelství podepsal ještě Sovětský svaz s Bašárovým otcem Háfizem Asadem v roce 1972 a od té doby až do současnosti tyto vazby přetrvaly.

Kromě masivních dodávek zbraní si ruská armáda pronajímá námořní základnu v Tartúsu, jižně od Latákíje.

Rusko spolu s Íránem opakovaně zdůrazňují, že nepřipustí Asadův pád. Pro obě země je syrský prezident zárukou, že si udrží vliv ve strategicky důležité oblasti. Vojensky režimu pomáhá libanonské šíitské hnutí Hizballáh, do značné míry financované a vyzbrojované Íránem.

Proti nim stojí hlavně Turecko a Saúdská Arábie, které prosazují Asadův odchod a přenesení moci v Sýrii od alávitů do rukou sunnitských muslimů.

 

Právě se děje

Další zprávy