Útočník v Bruselu zabil dva fotbalové fanoušky ze Švédska. Po zásahu policie zemřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2023 18:26
Útočník v centru Bruselu v pondělí večer zastřelil dva švédské fotbalové fanoušky. Podle svědků při útoku, ke kterému se později přihlásil na sociálních sítích, provolával islamistiská hesla. Podezřelého Tunisana v úterý ráno policie zastřelila v bruselské čtvrti Schaerbeek, muž o zhruba dvě hodiny později v nemocnici svým zraněním podlehl, uvedla belgická média.

Střelec švédské fotbalové fanoušky, kteří nasedli do taxíku, cíleně sledoval na motorce. Když vystoupili v centru města, začal po nich střílet z poloautomatické pušky AR-15.  Řidiče taxi zranil, podle belgické stanice RTBF taxikář není v ohrožení života. 

Belgické úřady v úterý upřesnily, že jedna z obětí žila trvale ve Švýcarsku. Třetí osobou, na kterou pachatel cílil, je rovněž Švéd.

Útočník se ke střelbě ještě v noci přihlásil na sociálních sítích. Na videu uvedl, že zabil tři Švédy a že se inspiroval Islámským státem. Policie v noci prohledala jeho poslední známé místo pobytu. 

Belgická prokuratura v úterý ráno uvedla, že muž podezřelý z pondělního útoku v Bruselu je 45letý Tunisan, který v Belgii neúspěšně žádal o azyl. Podle informací italské agentury ANSA se do Evropy jako tisíce dalších migrantů dostal přes ostrov Lampedusa, kam připlul v roce 2011. Poté se přesunul do Švédska, kde však nezískal potřebné povolení k pobytu a opět zamířil do Itálie. Tamní policie jej v roce 2016 vyhodnotila jako nebezpečného radikála a monitorovala jej. Poté zamířil do Belgie.

Před činem muž zveřejnil video, v němž se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát, a po činu video s kritikou pálení koránu, napsal Le Soir. Policie muže v minulosti prošetřovala v souvislosti s obchodem s lidmi a nelegálním pobytem, uvedl ministr vnitra Vincent Van Quickenborne. Nejpravděpodobnější hypotézou je, že muž byl "osamělý vlk", tedy, že útočil sám, uvedla v podvečer belgická prokuratura.

V jeho bytě, okolí i poblíž místa ranního zásahu se našlo několik zbraní. Prokuratura potvrdila, že jedna zbraň se podobá té, která byla použita při pondělním útoku.

Belgie aktivovala národní krizové centrum a až do odpoledne platil v bruselském regionu nejvyšší čtvrtý stupeň teroristické hrozby."Povedlo se nám neutralizovat viníka. Proto již netrvá bezprostřední nebezpečí," řekl premiér De Croo novinářům. Stejně jako ve zbytku země nyní v Bruselu platí třetí stupeň. Nejvyšší stupeň bývá v zemi vyhlášen jen velmi zřídka, naposledy se tak stalo po teroristických útocích z března 2016.

Bruselské letiště kvůli hrozbě terorismu neruší žádné lety, ale posílí bezpečnostní kontroly.

Belgická frankofonní univerzita ULB se rozhodla navzdory hrozbě pokračovat ve výuce, zrušila jen kulturní a společenské akce. Druhá bruselská univerzita VUB se v úterý rozhodla pro distanční výuku, informoval Le Soir.

Média s odvoláním na záběry z videa poskytnutého svědkem události uvádějí, že muž v oranžové vestě a helmě nejprve vypálil na člověka ve vstupním prostoru jedné z budov a pak střílel na lidi jedoucí v taxi. Podle svědků webu Sudinfo.be při činu vykřikoval heslo Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký). Poté ujel na motorce. Portál později s odvoláním na své zdroje napsal, že útočníka policie znala a vedla jej na seznamu potenciálních radikálů.

"Neuvědomili jsme si riziko"

Švédští fotbaloví fanoušci přijeli do Bruselu na kvalifikační zápas svého týmu s Belgií o postup na mistrovství Evropy. Podle švédské televize TV6 o přestávce zápasu švédští fotbalisté v důsledku tragédie oznámili, že už do druhého poločasu nenastoupí, a belgický tým s tím souhlasil. Zápas byl předčasně ukončen po prvním poločase. Zhruba 35 tisíc fanoušků pak muselo asi dvě hodiny čekat na stadionu, než jim bylo dovoleno odejít, informovala agentura AP.

"Cítím se frustrovaná, zmatená a vyděšená. Myslím, že všichni byli docela vyděšení," popsala agentuře AP Caroline Lochsová, fotbalová fanynka z Antverp. Asi dvě hodiny poté, co se zápas přerušil, se na velké obrazovce na stadionu objevila instrukce pro diváky, že mohou odejít.

Starosta Bruselu Philippe Close v úterý ve vysílání stanice RTBF uvedl, že si vedení města neuvědomilo, že zápas mezi Belgií a Švédskem je rizikový kvůli nedávným incidentům s pálením koránu ve Skandinávii. Obavy panovaly kvůli probíhajícímu konfliktu na Blízkém východě, ale ne kvůli koránu, dodal.

Podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona potřebuje Švédsko a EU lepší hraniční kontroly. "Chápu, že mnoho Švédů má obavy a zlost. Je čas na posílení bezpečnosti, nemůžeme být naivní," řekl v úterý Kristersson. "Nikdy v nedávné historii nebyly Švédsko a švédské zájmy tak ohroženy jako dnes," dodal konzervativně-liberální politik.

Belgický premiér Alexander De Croo na síti X vyjádřil upřímnou soustrast švédskému premiérovi. "Jako blízcí partneři bojujeme proti terorismu společně," dodal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil útok za čin islámského terorismu. Švédský ministr spravedlnosti Gunnar Stromer mluvil podle agentury Reuters o hrozné zprávě a dodal, že Stockholm intenzivně zjišťuje podrobnosti. Útok odsoudila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Švédská fotbalová reprezentace po předčasně ukončeném kvalifikačním utkání o mistrovství Evropy v Bruselu už v noci na úterý opustila charterovým letem Belgii.  Na zastavení zápasu se o přestávce za stavu 1:1 dohodli zástupci obou týmů s evropskou unií UEFA. 

 

Právě se děje

Další zprávy