Svět se změnil, tvrdí Pentagon. Na boj s Islámským státem žádá dvakrát více peněz než teď

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 2. 2016 16:15
Pentagon bude žádat o rozpočet na příští rok ve výši 582,7 miliardy amerických dolarů. V úterý to uvedl ministr obrany Ashton Carter s tím, že ministerstvo počítá s novými bezpečnostními prioritami. Ke změně postoje přispěly zejména vzestup teroristické organizace Islámský stát (IS) a "asertivní" chování Ruska. Pětici bezpečnostních výzev pro USA pak podle něj doplňují Čína, Severní Korea a Írán. "Dnešní bezpečnostní prostředí se dramaticky liší od toho, do něhož jsme patřili posledních 25 let. Vyžaduje proto nové způsoby myšlení a nové způsoby chování," cituje Cartera agentura Reuters. Na boj s IS chce Pentagon v příštím roce vynaložit asi 7,5 miliardy dolarů.
Foto: U.S. Air Force

Washington - Pentagon bude žádat o rozpočet na příští rok ve výši 582,7 miliard amerických dolarů. V úterý to uvedl americký ministr obrany Ashton Carter s tím, že ministerstvo počítá s novými bezpečnostními prioritami.

Ke změně přispěly zejména vzestup teroristické organizace Islámský stát (IS) a asertivní chování Ruska. Pětici bezpečnostních výzev pak podle něj pro USA doplňují i Čína, Severní Korea a Írán.

"Dnešní bezpečnostní prostředí se dramaticky liší od toho, do něhož jsme patřili posledních 25 let. Vyžaduje proto nové způsoby myšlení a nové způsoby chování," cituje Cartera agentura Reuters.

O 50 procent navíc na boj proti islamistům

Na boj s IS chce Pentagon ve fiskálním roce 2017 (říjen 2016 až září 2017 – pozn. red) vynaložit asi 7,5 miliard dolarů, tedy o 50 procent více než letos.

Navýšení rozpočtu pro boj i IS je podle Cartera zásadní, protože USA použilo tolik tzv. chytrých bomb a laserem naváděných střel, že bude muset investovat do dalších. A to rovnou 1,8 miliard na 45 tisíc nových kusů.

Rozpočet Pentagon navrhne v souladu s loňským rozpočtovým plánem dohodnutým v Kongresu. Ten letošní na obranu - pro fiskální rok 2016 - činí 585 miliard dolarů.

Schopnost "odstrašit nepřítele"

Podle zdroje serveru The Washington Post současný návrh zohledňuje Carterovy snahy rozšířit vojenské stanovisko tak, aby se nezabývalo pouze "povstaleckými konflikty" z doby po roce 2001. Do hledáčku by měly přijít také hrozby plynoucí z chování Ruska a Číny, zejména co se týče jejich vojenských inovací.

"Klíčová pro náš postoj je schopnost odstrašit naše nejvíce rozvinuté protivníky," řekl Carter.

Na podporu spojenců v NATO by mělo ideálně putovat čtyřikrát více peněz než dosud, ideálně 3,4 miliardy dolarů.

Pentagon má v plánu investovat také do kyberochrany, putovat by na ni v příštím roce ideálně mělo asi 7 miliard dolarů. V období pěti let pak asi 35 miliard dolarů.

Více peněz než dosud by obrana ráda dala také na ochranu amerických satelitů. Průzkum a vývoj by podle návrhu ministerstva upotřebily asi 71,4 miliard dolarů. Více než 8 miliard dolarů chce USA věnovat v příštím roce na "boj pod mořem", tedy podmořskou flotilu a obranu.

 

Právě se děje

Další zprávy