Rusko přilévá v Sýrii olej do ohně. Mohlo by přitom pomoct, tvrdí šéf US Army v Evropě

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
5. 10. 2015 16:50
Podle amerického ministra obrany Ashtona Cartera Rusko svými akcemi přispívá k eskalaci války v Sýrii. Stejně hovoří i velitel amerických vojsk v Evropě, generálplukovník Ben Hodges, který v pondělí navštívil Prahu. "Ve skutečnosti je to oblast, ve které by Rusko mohlo být nápomocné. Pokud by mu opravdu upřímně šlo o to, zastavit Islámský stát (IS)," řekl Aktuálně.cz. Američané podle něj s Rusy i nadále na mezinárodní scéně počítají - pokud bude Moskva dbát na pravidla, například respektovat dohody z Minsku ohledně krize na Ukrajině. Válku podle něj Rusko nechce.
Budova, kterou podle vyjádření aktivistů poničil jeden z ruských náletů. Ilustrační foto.
Budova, kterou podle vyjádření aktivistů poničil jeden z ruských náletů. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vášně okolo ruské vojenské intervence v Sýrii neutichají ani týden poté, co Moskva spustila vzdušné nálety po boku syrského spojence - prezidenta Bašára Asada.

Ostražitost panuje u všech zainteresovaných stran. Nedůvěra je patrná zejména mezi Ruskem a Spojenými státy, jejichž vzájemné vztahy v posledních dvou letech poničila krize na Ukrajině.

Poutá se k potápějící lodi, říká o Rusku Pentagon

"Tím, že spustilo vojenské akce v Sýrii, které cílí na umírněné skupiny, Rusko vystupňovalo občanskou válku," nechal se v pondělí slyšet americký ministr obrany Ashton Carter. Snahu Ruska pomoci Asadovu režimu přirovnal k připoutávání se k potápějící se lodi.

Stejný tón jako šéf Pentagonu použil také velitel amerických vojsk v Evropě, generálplukovník Ben Hodges, který v pondělí navštívil Prahu.

"Ve skutečnosti je to oblast, ve které by Rusko mohlo být nápomocné. Pokud by mu opravdu upřímně šlo o to, zastavit Islámský stát (IS). Zastavit islámský extremismus. V tom by mohlo být partnerem," reagoval Hodges na dotaz, jak Washington nahlíží na Rusy v Sýrii.

"Místo toho, aby mířili na IS, však (Rusové) ve skutečnosti jdou po protivnících Asada."

K USA se v minulých dnech přidaly například Velká Británie, Německo, Francie a Katar, které ve společném prohlášení odsoudily akce Ruska v Sýrii s tím, že jen přilévají olej do ohně.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím informoval, že Rusko nabídlo Spojeným státům, aby se o jeho vojenských operacích v Sýrii v budoucnu bavili přímo na vojenské úrovni - tedy vojáci s vojáky.

Moskvě ubírají akce v Sýrii na důvěryhodnosti, míní Hodges

Hodges v odpovědi pro deník Aktuálně.cz zdůraznil, že chování Ruska v Sýrii Moskvě ubírá na důvěryhodnosti. "Je zcela zřejmé, že říkají jednu věc a dělají jinou. Každý to může vidět," uvedl.

Ben Hodges. Velitel US Army v Evropě.
Ben Hodges. Velitel US Army v Evropě. | Foto: Wikimedia Commons

Pokud Rusko skutečně útočí jen na Islámský stát, jak zpočátku avizovalo, je podle Hodgese například nepochopitelné, proč Sýrii dodalo vzdušný obranný systém.

"Nevím, proč Rusko cítilo, že musí přinést systém vzdušné obrany do Sýrie, protože pokud bojují proti IS, pak IS nemá žádné letectvo," vysvětluje.

Je přesvědčen, že Rusko navíc svými akcemi de facto brání řešení i v dalších oblastech. Například při hledání cest, jak bránit rekrutování nových extremistů.

"Abychom to vyřešili, myslím, že potřebujeme arabské vůdce, muslimské vůdce, muslimské kleriky, aby veřejně vystoupili a zatratili Islámský stát. Ale nemohou to udělat, dokud je u moci Asad. Takže Rusko tím, že podporuje Asada, ztěžuje islámským vůdcům to, aby vystoupili a IS zatratili," vysvětlil Hodges.

Návrat do mezinárodního společenství

Někdejší šéf Pozemního spojeneckého velitelství NATO (LANDCOM) se s novináři kromě Sýrie bavil zejména o bezpečnostní situace přímo v Evropě - například o konfliktu na Ukrajině a o spolupráci států v rámci NATO.

Několikrát zdůraznil, že USA s Ruskem i nadále na mezinárodní scéně počítají - pokud bude dbát na pravidla. Například respektovat dohody z Minsku ohledně krize na Ukrajině.

"Chceme, aby se Rusko vrátilo zpět do mezinárodního společenství. Rusko je důležitý národ, který toho má tolik co nabídnout. Rusko musí respektovat mezinárodní hranice," vrátil se k tématu Ukrajiny. "Použít v 21. století sílu a měnit mezinárodně uznávané hranice je neakceptovatelné."

Hodges zdůraznil, že dnes je chvíle, kdy musí Severoatlantická aliance - ale i Evropská unie - zůstat při sobě. "Myslím si, že pokud Aliance zůstane při sobě, zůstane klidná. Jsem si jist, že Rusko bude preferovat návrat do mezinárodního společenství. Jsem si jistý, že nechtějí válku. Nikdo ji nechce. Chceme se vyhnout nedorozumění."

 

Právě se děje

Další zprávy