Pegida vsadila na celebritu z ciziny. Ta ale moc nezabrala

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 13. 4. 2015 19:53
Infografika: Co chce hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které znovu demonstruje v Drážďanech.

Drážďany - Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) znovu demonstrovalo v saských Drážďanech. Protestovalo tak proti islamizaci Německa, potažmo celé Evropy. 

Vedení Pegidy pozvalo do Drážďan šéfa nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. I proto očekávalo rekordní účast až 30 tisíc lidí. Očekávání se však nenaplnilo. Televize n-tv odhadla počet stoupenců Pegidy na 8000, policie oficiální odhad nezveřejnila.

Gert Wilders mj. na demonstraci řekl, že příznivci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) jsou hrdinové, kteří bojují za svobodné a demokratické Německo

Wilders rovněž kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou a její vyjádření, že islám je součástí Německa. "Samozřejmě že všichni muslimové nejsou teroristé, ale většina teroristů jsou muslimové," uvedl Wilders. Podle něj by Německo mělo povolovat přistěhování pouze lidem, kteří jsou ochotni se asimilovat. Vyzval také muslimy žijící v Německu, aby se vzdali islámu. "Osvoboďte se od okovů islámu. Opusťte islám a zvolte si svobodu," řekl.

Aktivistům za otevřenou společnost se nepodařilo zablokovat stoupencům Pegidy cestu na demonstraci, protože policie většině blokád zabránila. Drážďanský správní soud také na žádost policie zakázal aktivistům za otevřenou společnost uspořádat demonstrace proti Pegidě v bezprostřední blízkosti místa shromáždění protiislámského hnutí, aby se zamezilo možným střetům.

Podle drážďanské policejní mluvčí Jany Ulbrichtové se pochodů za otevřenou společnost zúčastnilo kolem 2500 lidí, dalších zhruba 500 osob uspořádalo "spontánní demonstrace" v ulicích vedoucích k místu shromáždění Pegidy.

Připomeňte si naší grafikou, co je Pegida zač, co požaduje a proč vidí spojence v Rusku.

Foto: Reuters

Průměrný příznivce

Z empirického výzkumu Technické univerzity v Drážďanech vyplývá, že se příznivci Pegidy neprofilují z řad neonacistů, jak by se mohlo zdát a jak referují některá média (což ovšem neznamená, že by se neonacisté demonstrací neúčastnili).

Průměrnému "pegidovci" je osmačtyřicet let, je vzdělaný, žije v Sasku a pobírá lehce nadprůměrnou mzdu. Většina ze sympatizantů hnutí se zároveň nehlásí k žádné politické straně ani církvi.       

Vedení Pegidy se záměrně distancuje od neonacistů, například krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Díky tomu se k hnutí nestydí přidávat i "obyčejní" lidé.  

 

Právě se děje

Další zprávy