Majdan hrozí útokem, když Janukovyč neodstoupí

Přenos skončil
Dramatické dění na Ukrajině jsme v pátek sledovali v online reportáži.
Kličko a Janukovyč se zdraví po podpisu dohody, uprostřed německý ministr zahraničí Steinmeier.
Kličko a Janukovyč se zdraví po podpisu dohody, uprostřed německý ministr zahraničí Steinmeier. | Foto: Reuters

Kyjev - Dohoda mezi prezidentem a opozicí, která má ukončit krizi na Ukrajině, byla podepsána.

Viktor Janukovyč vyhlásí předčasné prezidentské volby, země se vrátí k ústavě z roku 2004 (podle níž se část prezidentských pravomocí přesune na parlament) a vznikne vláda národní jednoty.

Představitelům krajně pravicového hnutí Pravý sektor se to ale nezamlouvá. Opozici nařkla, že chce vytvořit koaliční vládu s vrahy.

Dohoda byla podepsána po nejkrvavějším dnu od začátku protestů proti současnému režimu, kdy podle opozice ve čtvrtek zemřelo nejméně sedm desítek lidí.

Online reportáž z "krvavého čtvrtka" si můžete přečíst ZDE.

Dramatické dění na Ukrajině sledujeme online:

Přenos skončil

Kličko se večer demonstrantům omluvil za to, že si s prezidentem Janukovyčem potřásl rukou. "Pokud jsem někoho urazil, žádám o odpuštění."

Jednadvacetiletá zdravotnice Olesja Žukovská, jejíž vzkaz na komunitní síti Twitter, který zněl "Umírám", obletěl celý svět, přežila. Dlouho nebylo jasné, co se s dívkou stalo. Většina uživatelů sociálních sítí se domnívala, že po zásahu do krku zemřela. Olesja ale přežila a nyní se léčí v jedné z kyjevských nemocnic, uvedla agentura AP.

Opoziční poslanci podle ruských tiskových agentur předložili do parlamentu návrh zákona o sesazení hlavy státu. Bližší podrobnosti o předloze však nejsou známy.

Dav na kyjevském náměstí Nezávislosti vyhvízdal vůdce opozice, kteří podepsali dohodu s prezidentem Janukovyčem, která by měla ukončit vleklou krizi, a nadále požaduje Janukovyčovo okamžité odstoupení.

Vášně se na náměstí rozvířily poté, co se davem na pódium dostala rakev jedné z obětí násilností.

"Musí být do zítřka do deseti hodin dopoledne pryč," cituje agentura Reuters jednoho z demonstrantů, který se chopil mikrofonu. "Pokud nebude do deseti hodin dopoledne oznámeno, že je Janukovyč pryč, zaútočíme se zbraněmi," řekl.

Šéf administrativy prezidenta Janukovyče Andrij Kljujev potvrdil, že prezidentské volby budou vypsány v prosinci tohoto roku, píše na webu Česká televize.

"Jde o to, že příliš nerozumíme tomu, jaká je naše role," uvedl prý ruský ombudsman Vladimir Lukin, který nepodepsal mírovou dohodu mezi znepřátelenými ukrajinskými stranami."Otázka dialogu mezi ukrajinskými stranami je jejich záležitostí, my jenom přihlížíme jako svědci. Chceme být užiteční, ale nechceme se vměšovat do jejich vnitřních záležitostí," dodal Lukin.

Bílý dům uvedl, že není v zájmu Ruska, aby Ukrajinu svíralo násilí, a odmítl názor, že by situace na Ukrajině představovala mocenské "přetahování" mezi USA a Ruskem jako v době studené války, informovala agentura Reuters.

"Je velmi důležité nevnímat to jako přetahovanou mezi Východem a Západem či Spojenými státy a Ruskem," řekl  mluvčí Bílého domu Jay Carney.

V řadě ukrajinských měst i dnes panovalo napětí. V Černihivě při hranicích s Běloruskem dav agresivní mládeže napadl a vyplenil kanceláře místní odbočky ukrajinských komunistů a zaútočil i na kancelář vládní Strany regionů.

Ve Vinnycji jihozápadně od hlavního města se místní organizace Strany regionů sama rozpustila, když i její kanceláře vypálili neznámí útočníci. V přístavním městě Mykolajivě na jihu Ukrajiny naopak skupina radikálů zaútočila proti kancelářím opozičního hnutí UDAR.

Opozice v noci odblokovala i tři pohraniční přechody s Polskem, sdělila novinářům mluvčí polské pohraniční stráže.

V souvislosti s bouřlivými protesty na Ukrajině opět demonstrovali Ukrajinci i v Praze. Asi 25 z nich se dnes odpoledne sešlo na Hradčanském náměstí u sochy T. G. Masaryka.

Na tichém shromáždění požadovali odstoupení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. V rukách drželi fotografie lidí, kteří v Kyjevě při demonstracích zemřeli. Další protestní akce se budou konat o víkendu.

Podle ukrajinského ministerstva vnitra si od úterý srážky v Kyjevě vyžádaly osmdesát mrtvých, píše ČTK.

Událostí na Ukrajině si všímají i čeští divadelníci. Zdroj Aktuálně.cz potvrdil, že v divadle Laterna magika se drží minuta ticha za mrtvé z Majdanu.

Fakt, že vyjednávání byla velmi vyhrocená, potvrzují i záběry televizní stanice ITV News, která zaznamenala, jak polský ministr zahraničí mluví s jedním z ukrajinských opozičních vůdců. "Jestliže tuto dohodu nepodepíšete, budete tu mít stanné právo, armádu a budete všichni mrtví," říká viditelně pobouřený Sikorski na záznamu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov jednal o mírové dohodě s šéfkou unijní diplomacie Catherine Ashtonovou. Evropskou unii vyzval, aby odsoudila "radikály" zodpovědné za násilí. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí.

Do Moskvy se rovněž vrátil ruský ombudsman Vladimir Lukin, kterého do Kyjeva jako zprostředkovatele jednání vyslal prezident Vladimir Putin. Umírněný ruský politik potvrdil, že mírovou dohodu mezi znepřátelenými ukrajinskými stranami nepodepsal. "Stále zůstávají otevřené některé otázky, konzultace budou pokračovat, to je normální vývoj," citovala Lukina agentura Interfax. "Jde o to, že příliš nerozumíme tomu, jaká je naše role," uvedl prý ruský ombudsman.

Česká republika může v případě potřeby přijmout stovky uprchlíků z Ukrajiny. Praha ale v současnosti neeviduje zvýšení počtu žadatelů z této země o azyl. Na dotaz novinářů to při dnešní návštěvě Poděbrad řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česká vláda podle něj vítá poslední informace o uzavření dohody mezi ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozičními předáky.

Ukrajinský parlament odvolal z funkce ministra vnitra Vitalije Zacharčenka.

Zároveň schválil zákon, který by mohl vést k propuštění vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Parlament podle agentury ITAR-TASS hlasy 310 zákonodárců zrušil trestnost skutku, za který byla expremiérka odsouzena na sedm let do vězení.

Tady je. Dohoda mezi ukrajinskou opozicí a prezidentem Viktorem Janukovyčem. Podepsaní jsou pod ní i vyjednavači z Evropské unie. Ruský ombudsman Vladimir Lukin, kterého poslala jako mírového zprostředkovatele Moskva, se podepsat odmítl.

Spolu se změnou ústavy ukrajinští poslanci schválili také amnestii, pro ty, kdo se zapojili do měsíčního povstání proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi.

Krajně pravicovému hnutí Pravý sektor se nezamlouvá uzavřená dohoda. Jeho představitelé tvrdí, že opoziční předáci chtějí "vytvořit koaliční vládu s vrahy".

Pro změnu ústavy bylo 386 z 387 přítomných poslanců, jeden zákonodárce nehlasoval. K tomu, aby zákon prošel, byl potřebný souhlas 300 zákonodárců.

Poslanci ukrajinského parlamentu přijali zákon, jímž se ústava mění do podoby, v níž byla v roce 2004. Omezí se tím prezidentské pravomoci.

Dohodu přivítal mezi jinými i švédský ministr zahraničí. Carl Bildt ale upozorňuje, že by se nemělo zapomínat na potrestání těch, kteří jsou zodpovědní za "zabíjení a porušování lidských práv".

Podle opozičního předáka a poslance Arsenije Jaceňuka odhlasuje parlament změnu ústavy ještě během pátečního odpoledne.

"Postavit Ukrajinu před volbu východní nebo západní orientace znamená její rozbití," napsali ještě před oznámením dohody Václav Klaus a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl. Nové volby podle nich nic nevyřeší.

Ze Západu zaznívají pozitivní ohlasy na podepsání dohody. Podle diplomatů by mohlo jít po měsících protestů o "průlomový okamžik".

Agentura Reuters oznámila, že prezident Janukovyč a opoziční předáci těžce vyjednanou dohodu podepsali. Měla by ukončit současnou krizi.

Delegaci unijních ministrů se podařilo přesvědčit radu zastupující opozici k podpisu smlouvy, píše agentura Reuters s odkazem na mluvčího polského ministra zahraničí a německé diplomaty.

Podle agentury Unian policejní těžkooděnci odcházejí z prostoru před parlamentem. Autobusy je odvážejí pryč.

Jeden z lídrů protivládních aktivistů Vitalij Kličko řekl německému deníku Bild, že opozice dohodu podepíše, nejdřív ji ale musí projednat s protestujícími. "Dohodu podepíšeme," prohlásil.  Jsme připraveni udělat všechno pro to, abychom dosáhli mírového řešení. Všechny argumenty musí být ale před podpisem zváženy.

Polský premiér Donald Tusk dále mírní optimismus. "Je možné, že se sázení na ukončení krize v příštích hodinách či dnes ukáže jako kompletně přehnané," řekl agentuře AFP.

Demonstranti na kyjevském náměstí Nezávislosti nesouhlasí s ústupky, které nabízí prezident Janukovyč. Podle ukrajinských novinářů povstalecká Rada Majdanu trvá na okamžité Janukovyčově demisi, nehodlá vyklidit obsazené budovy a žádá osvobození vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Ruský ombudsman Vladimir Lukin, který byl vyslán do Kyjeva jako mírový vyjednavač, podle zdrojů agentury Interfax Ukrajina odmítl podepsat dokument, na jehož základě má být krize zažehnána.

"Třístranná jednání mezi opozicí, prezidentem Janukovyčem a unijními ministry sice pomohla zastavit krveprolití, ale ke konečné dohodě je zatím daleko," prohlásil podle agentury AFP polský premiér Donald Tusk. Agentura Reuters cituje Tuskovo prohlášení, že "stále existuje riziko nejhoršího možného scénáře".

Nezávislá poslankyně Inna Bohoslovská tvrdí, že má k dispozici video, na němž neznámí provokatéři v uniformách pořádkových jednotek Bekrut střílí ze samopalu na protivládní aktivisty, pak se otáčejí a střílejí i do řad Berkutu.

"Ti lidé jsou oblečení jako příslušníci Berkutu, ve skutečnosti jimi ale nejsou. Pokud víme, stříleli příslušníci státní gardy a (zvláštních) jednotek Alfa. Byla to jednoznačná provokace," prohlásila podle agentury Interfax Ukrajina.

"Má-li existovat plán urovnání, musí projít Majdanem. Pak teprve vstoupí v platnost," nechal se slyšet opoziční předák Arsenij Jaceňuk.

Podle polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského se nyní bude o návrhu jednat. Všechny strany by si podle něj měly uvědomit, že "kompromis znamená zisk menší než stoprocentní".

Městská rada v západoukrajinském městě Vinnica jednohlasně odhlasovala přejmenování Sovětského náměstí. To by se nově mělo jmenovat náměstí Majdanských hrdinů. Radní tak chtějí uctít památku mrtvých z Kyjeva.

Twitterem koluje fotografie, podle níž k demonstrantům na Majdanu promluvili policisté ze Lvova. Ti se připojili k protivládním protestům.

"Vyhlásím předčasné prezidentské volby a návrat k ústavě z roku 2004, která omezí prezidentské pravomoci," oznámil Viktor Janukovyč. "Rovněž vyzývám k jednáním o vytvoření vlády národní jednoty." Kdy by se mělo hlasování konat, neřekl.

"Jako prezident Ukrajiny a garant ústavy dnes činím svoji povinnost vůči lidu, vůči Ukrajině i vůči Bohu. Ve jménu záchrany národa, ve jménu zachování lidských životů, ve jménu míru a klidu v naší zemi."

Ze Lvova, jenž před pár dny vyhlásil nezávislost, míří podle místních médií do Kyjeva desítky dobrovolníků, aby pomohly demonstrantům na Majdanu. "Jen dnes do metropole ze Lvova dorazilo osm plně obsazených autobusů," napsala agentura Unian.

Starosta Andrij Sadovyj rovněž dementoval zprávy ministerstva vnitra, že ve městě "vládne chaos a dochází k rabování a pogromům". Radnice vyhlásila třídenní smutek k uctění mrtvých z náměstí Nezávislosti.

Na Ukrajině bylo během noci strženo několik soch Lenina, napsal list Ukrajinská pravda. Památníky bolševického vůdce padly například v Žytomyru či ve Slavutě na západě země.

Uzavření dohody je na spadnutí, opozice ale ještě na poslední chvíli žádá další změny, řekl BBC nejmenovaný zdroj z delegace vyjednavačů Evropské unie. Znění dohody zatím není známo, očekává se ale, že kompromis bude obsahovat ujednání o zářijových změnách ústavy a okleštění pravomocí prezidenta.

Lídři protivládních aktivistů zveřejnili na Facebooku prohlášení, v němž tvrdí, že "Janukovyčova éra dospěla do svých posledních dní a hodin".

"Musíte pochopit, že tím, že stojíte za extremisty, nevyhlašujete vládu policii a vládě, ale svému lidu a své vlastní zemi," apeluje dále na občany Ukrajiny ministr vnitra Vitalij Zacharčenko.

Právě projednávaná dohoda mezi opozicí a prezidentem Viktore Janukovyčem podle agentury Reuters předběžně počítá s tím, že by měla být ústava změněna letos v září.

Kyjev, 20. 2. 2014.
Kyjev, 20. 2. 2014. | Foto: Reuters

Ukrajinští poslanci se během přestávky v jednání o kompromisu, který by měl zastavit násilí v ulicích Kyjeva, poprali a v jednacím sále na několik minut zavládl chaos, píše agentura Reuters

Vyjednávání stále pokračují. Opozice požaduje zastavení stíhání všech aktivistů a propuštění bývalé premiérky Julije Tymošenkové.

"Tyto dny se tragicky zapíšou do ukrajinské historie. Upřímně soucítím s rodinami lidí, kteří zemřeli. Je zarmucující, že se někdo snaží rozdělit bezpečnostní složky a obyvatelstvo na dvě strany barikády," prohlásil ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko.

Mrtvých policistů už je šestnáct, píše na svých webových stránkách ukrajinské ministerstvo vnitra.

Po internetu koluje text údajné dohody mezi prezidentem Janukovyčem a opozicí. Vyplývá z něj mimo jiné již zmíněný návrat k ústavě z roku 2004.

Zatímco opozice, prostřednící Evropské unie a ukrajinský prezident Viktor Janukovyč stále jednají o dohodě na ukončení násilí, v centru Kyjeva nadále zuří boje. Podle agentury Reuters začali demonstranti na policisty střílet a policie palbu opětuje.

Reportéři listu Kyjev Post však tyto informace popírají. "Žádná střelba, žádní policisté. Jen policejní náklaďáky blokují ulice," hlásí z okolí náměstí Nezávislosti.

"Dohoda zatím uzavřena nebyla, dojednán byl pouze její eventuální obsah," hlásí polský premiér Donald Tusk.

"Žádná dohoda zatím není," řekla televizi ABC opoziční poslankyně Lesja Orobetsová. Podle ní stále pokračují jednání. Dohoda by přitom měla být podepsána už za hodinu.

Ve 12 hodin nemá být podepsána dohoda, ale má se znovu sejít vláda s opozicí, vysvětlil mluvčí polského ministerstva zahraničí Marcin Wojciechowski. Totéž tvrdí zdroje z německé delegace, která se taktéž účastní jednání…

Poblíž náměstí Nezávislosti se údajně opět rozhořely boje. "Demonstranti začali střílet na policii," informovalo ministerstvo vnitra.

Policisté s automatickými zbraněmi museli opustit budovu parlamentu, objevilo se na Twitteru.

Neradujme se předčasně, varuje francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který se do jednání s Janukovyčem zapojil. O dohodě se musí ještě poradit opozice, cituje ho agentura Reuters.

Znesvářené strany se během nočního jednání dohodly, že se Ukrajina během 48 hodin vrátí k ústavě z roku 2004. To znamená částečné omezení pravomocí prezidenta Viktora Janukovyče, napsal s odvoláním na důvěryhodné zdroje list Ukrajinská pravda.

Do deseti dnů by navíc měla vzniknout nová koaliční vláda. Janukovyč podle zdrojů souhlasí i s předčasným konáním prezidentských voleb. Ty by se měly nově uskutečnit v prosinci 2014. Opozice doposud požadovala jeho okamžitý odchod.

Přesné znění prohlášení, které vydal prezidentský palác (v angličtině), si můžete přečíst ZDE.

"Všude na Ukrajině se pouští televize víc nahlas. Ukrajinská televize hlásí údajný průlom," píše na Twitteru uživatel Adrian Ulrich.

"Předpokládá se, že uklidnění by mohla přinést shoda na sestavení přechodné vlády a uspořádání předčasných voleb," spekuluje o obsahu dohody agentura ČTK. Janukovyčův úřad potvrdil, že detaily zveřejňovat nebude.

Dohoda má být podepsána ve 12 hodin, podpis pod ní údajně připojí obě strany konfliktu, píše v prohlášení pro tisk úřad ukrajinského prezidenta. Detaily zatím nejsou známy, čeká se na potvrzení z druhé strany.

Agentura Reuters cituje prezidenta Janukovyče, podle nějž bylo při jednání s ministry EU dosaženo dohody. Z Unie ani opozice to zatím nikdo nepotvrdil.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek podruhé za tři týdny srazila úvěrové hodnocení Ukrajiny, a to o jeden stupeň hlouběji do podřadné kategorie C. Podle ní se zvýšilo nebezpečí bankrotu.

Nový "úřední" počet obětí (páteční číslo ministerstva zdravotnictví): 77 mrtvých, stovky zraněných

Z EU zaznívá: I když si Janukovyč a opozice dali přestávku, konec jednání se o něco přiblížil. Cílem složitých rozhovorů, do nichž jsou zapojeni i vyjednavači ze zahraničí (Poláci, Němci, Francouzi, ale také Rusové), je sestavit jakousi cestovní mapu - plán, který umožní ukončit násilí na Ukrajině.

Agentury hlásí, že jednání bylo přerušeno - znesvářené strany se údajně dohodly na přestávce s tím, že se znovu sejdou během dopoledne.

V noci násilnosti polevily, v Kyjevě byl relativní klid. Náměstí Nezávislosti je ale pořád plné lidí.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč jedná s opozičními předáky a lidmi ze zahraničí. Podle agentury Reuters se schůzka blíží ke konci. Jedná se už celou noc.

Také Spojené státy jsou připraveny zavést sankce. A to pro ukrajinské představitele odpovědné za násilí proti protestujícím civilistům v Kyjevě. Řekl to americký viceprezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru s prezidentem Janukovyčem. Vojenskou intervenci ale Američané neplánují.

Brusel v rámci omezujících opatření zakáže vstup na své území ukrajinským představitelům, kteří stojí za násilnostmi, a také jim zmrazí majetky. Seznamy jmen EU teprve zveřejní.

Podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví zemřelo v Kyjevě od úterý nejméně 75 lidí. Opozice nicméně tvrdí, že kolem 70 demonstrantů bylo zabito jen během čtvrtka. Zraněných má být kolem pěti stovek.

Foto: Reuters

Poslanci ve čtvrtek večer schválili konec protiteroristického nasazení sil v zemi. Také trvají na tom, aby se všechny jednotky vrátily zpět do kasáren. Takřka jednohlasně pak odsouhlasili zákaz používání střelných zbraní.

Po hlasování zazpívali zákonodárci ukrajinskou hymnu. Schválená opatření musí ještě oficiálně podepsat prezident Janukovyč. Pozorovatelé nicméně dnešní postup parlamentu označují za důležitý symbolický krok.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 2. 2014 7:03
 

Právě se děje

Další zprávy