Americký ministr zahraničí John Kerry zamíří v pátek do Bruselu, aby ujistil Belgii o podpoře, kterou nabízejí Spojené státy při vyšetřování úterních teroristických útoků. Oznámil to dnes mluvčí americké diplomacie poté, co jeho šéf dorazil do Moskvy k rozhovorům s ruským vedením.
Teroristické útoky v Bruselu dokazují, že Evropa musí urychlit své úsilí porazit takzvaný Islámský stát v Sýrii a Iráku, řekl podle agentury Reuters americký ministr obrany Ashton Carter.
Shrnutí: Co zatím víme o útočnících?
Na letišti se odpálili dva sebevražední atentátníci, kteří byli identifikováni jako Najim Laachraoui a Brahim El Bakraoui. Třetímu zřejmě výbušnina selhala a je nyní na útěku. Policie nejdříve měla za to, že je jím Najim Laachraoui, belgická a francouzská média ale později informovala, že je právě on druhým útočníkem, který na letišti zemřel.
Brahimův bratr Khalid El Bakraoui má na svědomí útok v metru. Oba bratři byli v hledáčku policie kvůli podezření z napojení na teroristické útoky v Paříži v listopadu loňského roku.
Brahim El Bakraoui byl v červnu v roce 2015 zadržen v Turecku kvůli podezření, že se snažil dostat do Sýrie a bojovat na straně radikálů. Protože o něj belgické úřady neměly zájem, byl deportován do Nizozemska, odkud mohl volně cestovat po Evropě.
Organizace Islámský stát (IS) vyslala do Evropy nejméně 400 bojovníků, aby páchali teroristické útoky podobné těm z Paříže a Bruselu.
S odvoláním na zdroje z evropských a blízkovýchodních tajných služeb o tom opět informovala agentura AP.
Na území Sýrie, Iráku a zřejmě i bývalého Sovětského svazu jsou podle AP výcvikové tábory, odkud do Evropy přicházejí džihádisté, kteří vytvářejí poloautonomní teroristické buňky.
Podle zdroje AP z iráckých tajných služeb jsou teroristické buňky připravené k útoku v současnosti mimo jiné v Německu, Británii, Itálii, Dánsku či ve Švédsku.
Agentura AP zveřejnila informaci, že jeden ze dvou sebevražedných atentátníků, kteří útočili na bruselském letišti, byl muž podezřelý ze spolupráce na teroristických útocích v Paříži v listopadu loňského roku.
BREAKING: Officials: Suspected bombmaker for Paris attacks was one of two dead suicide bombers at Brussels airport.
— The Associated Press (@AP) March 23, 2016
V centru Bruselu se lidé sešli na zádušní mši pro oběti úterních teroristických útoků.
Turecká vláda upřesnila informace týkající se zatčení útočníka jménem Brahim El Bakraoui, který se v úterý odpálil na bruselském letišti, informuje britský list The Guardian.
Brahim El Bakraoui byl zatčen krátce poté, co v červnu 2015 přicestoval do Turecka. Panovaly obavy, že se chystá odjet bojovat do Sýrie.
Turecké bezpečnostní složky informovaly belgické úřady. Brusel údajně Brahima El Bakraoui již dříve prošetřoval, a proto Belgie o jeho vydání nepožádala. Byl proto na vlastní žádost deportován do Nizozemska a mohl pak volně cestovat po Evropě.
Z důvodu nalezení podezřelého balíčku bylo dnes evakuováno letiště v americké Atlantě. Provoz byl ale po krátké době obnoven.
Atlanta airport was evacuated a few hours ago for a suspicious package. pic.twitter.com/bnR6PbuDHP
— Everything Georgia (@GAFollowers) March 23, 2016
Belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block aktualizovala počty a stav zraněných lidí.
Více než 300 lidí bylo během úterních útoků zraněno, 150 z nich je stále hospitalizováno v několika nemocnicích. V intenzivní péči se nachází 61 pacientů. Nejzávažnější zranění jsou způsobená popálením.
Polsko od nynějška přestává na svém území přijímat uprchlíky v rámci programu přerozdělení migrantů v Evropské unii. V reakci na úterní teroristické útoky v Bruselu to řekla premiérka Beata Szydlová.
"Po tom, co se včera (v úterý) stalo v Bruselu, nemůžeme v této chvíli říci, že souhlasíme s přijetím jakékoli skupiny migrantů," řekla Szydlová v soukromé televizní stanici Superstacja.
"Jsme povinni především zajistit bezpečnost našich občanů," zdůraznila premiérka. Zároveň vyzvala k odmítnutí přijmout v Evropě "tisíce migrantů, kteří sem přišli jen proto, aby si vylepšili své životní podmínky". A mezi těmito migranty "jsou také teroristé", dodala.
V Bruselu pokračuje pátrání po lidech, kteří během teroristických útoků zmizeli. Belgické úřady stále nejsou schopné identifikovat těla obětí.
Desperate searches for missing in #Brussels #Bruxelles pic.twitter.com/rGGluCniZD
— Emily Unia (@BBCEmilyUnia) March 23, 2016
Najim Laachraoui, který má být údajně na útěku, byl podle belgických novin identifikován jako druhý sebevražedný atentátník na letišti Zaventem.
Najim Laachraoui a été identifié comme le deuxième kamikaze de l'aéroport de Bruxelles, selon le Monde https://t.co/wura9hgxBd
— Libération (@libe) March 23, 2016
Společně proti nenávisti, skandují lidé v Bruselu a uctívají památku obětí.
"United against hate", people chant in #Brussels pic.twitter.com/LCrbmAo6zW
— Sofia Bettiza (@SofiaBettiza) March 23, 2016
Útočník, který byl loni z Turecka deportován do Nizozemska, byl tureckou vládou identifikován jako Brahim El Bakraoui.
Tamní úřady ho později propustily, protože se jim nepodařilo prokázat žádné spojení jeho osoby s terorismem.
Bruselské letiště Zaventem zůstane zavřeno i v pátek.
"Mojí hlavní prioritou je porazit IS a odstranit pohromu tohoto barbarského terorismu, který děje po celém světě," prohlásil americký prezident Barack Obama při svém projevu v Argentině.
Zároveň řekl, že kobercové bombardování Sýrie a Iráku v boji proti takzvanému Islámskému státu nepomůže. Je nehumánní a naopak pomůže IS přilákat nové rekruty.
Zdůraznil také, že by byla chyba diskriminovat muslimské komunity v USA, které jsou podle něj dobře integrované.
“My top priority is to defeat ISIL and eliminate the scourge of this barbaric terrorism that’s been taking place around the world” —@POTUS
— The White House (@WhiteHouse) March 23, 2016
Do Bruselu v pátek přiletí i americký ministr zahraničí John Kerry.
BREAKING: Secretary of State John Kerry to travel to Brussels on Friday to express condolences.
— The Associated Press (@AP) March 23, 2016
Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo do Nizozemska.
Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Tamní úřady ale podle něj radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.
Řidič metra, ve kterém v úterý explodovala nálož, je podle informací ministerstva dopravy dnes opět v práci.
Le chauffeur du métro attaqué à maelbeek hier roule aujourd'hui . @STIBMIVB #respect et #honneur #ilovebxl
— debont (@marcdebontbxl) March 23, 2016
Podle izraelského listu Haaretz byly belgické úřady varovány před možností teroristického útoku v bruselském metru i na letišti.
"Bezpečnostní služby věděly s vysokým stupněm jistoty, že v blízké budoucnosti byly plánované útoky na letiště a také na metro," stojí ve zprávě, která však nebyla potvrzena žádnými zpravodajskými službami.
EXCLUSIVE: Belgian intelligence had precise warning about Brussels airport bombing https://t.co/yWVvMjepk1 pic.twitter.com/gz76NXNwf7
— Haaretz.com (@haaretzcom) March 23, 2016