Nové sankce Rusům zdraží hypotéky. Kreml omezí dovoz aut

Zahraničí Zahraničí
12. 9. 2014 13:35
Evropská unie zpřísnila sankce, ale zároveň je připravena některé uvolnit. Vše závisí na příměří na Ukrajině
Nové sankce dopadají na velké ruské banky.
Nové sankce dopadají na velké ruské banky. | Foto: Reuters

Brusel/Moskva – Nové sankce Evropské unie dopadnou nejen na ruské banky, zbrojaře, těžaře ropy a plynu, ale tentokrát přímo i na mnoho obyvatel Ruska.

Zákaz poskytovat půjčky velkým ruským bankám znamená, že pro řadu Rusů bude obtížnější splácet hypotéky či úvěry.

Ruští ekonomové podle serveru Novyj region očekávají, že některé firmy nebudou schopné splácet pohledávky a zbankrotují.

"Prudce vzrostou úrokové sazby z úvěrů," píše server Novyj region, podle kterého je 12. září "černým dnem všech Rusů."

Sankce se týkají velkých bank, jako jsou Sberbank Rossiji, VTB, Vnešnekonombank nebo Gazprombank.

Evropané nemohou nakupovat a prodávat cenné papíry těchto bank se splatností delší než 30 dnů.

Další omezení padlo na firmy, které zajišťují těžbu a export ropy a zemního plynu. Gazpromněfť, Rosněfť a Transněfť. Tyto podniky mají od pátku zakázán přístup k půjčkám na evropských finančních trzích.

Přerušena je také spolupráce západních firem na těžbě ropy a plynu v obtížně dostupných ložiscích. Na tuto těžbu Rusko potřebuje vyspělé zahraniční technologie.

Na seznamu i Žirinovskij a Lebeděv

Ani ruští zbrojaři si v Evropě nesmějí půjčovat peníze. Jde o firmy OPK Oboronprom, která vyrábí bojové helikoptéry, společnost UAC (vyrábí letouny MiG a Suchoj) a výrobce tanků Uralvagonzavod.

Některé ruské firmy nesmějí dostávat z Evropské unie zboží takzvaného dvojího užití. Jde o výrobky, které primárně slouží pro civilní použití, ale mohou být použity i pro vojenské účely a k výrobě zbraní.

Spíše formální je pak zákaz vstupu do Evropské unie některým představitelům Ruska i dvou samozvaných republik na východě Ukrajiny: Doněcké a Luhanské. Většina z nich by stejně sotva na území EU cestovala.

Z ruských politiků jsou na tomto seznamu lídr nacionalistické Liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij nebo místopředseda Státní dumy (dolní komory parlamentu) Igor Lebeděv.

Ze separatistů pak předseda vlády tzv. Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko, ministr obrany  Gennadij Kononov přezdívaný car nebo premiér "Luhanské lidové republiky" Igor Pinčuk.

Na seznamu nechybějí ani vojenští činitelé jako generálmajor Alexej Naumec, který velí 76. výsadkové divizi. Její příslušníci podle Kyjeva operují na východní Ukrajině.

Vladimir Žirinovskij.
Vladimir Žirinovskij. | Foto: Reuters

Celkem má v souvislosti s konfliktem na Ukrajině zakázán vstup do členských zemí Evropské unie už 119 Rusů.

Další odveta: Zákaz přeletu letadel?

Moskva se chystá recipročně zpřísnit své sankce proti evropským zemím. Na stole je například omezení dovozu evropských automobilů a spotřebního zboží nebo zákaz přeletu letadel evropských leteckých společností nad Sibiří.

Tento zákaz by výrazně prodražil lety z Evropy na Dálný východ kvůli větší spotřebě paliva.

V prvním kole "protisankcí“ Rusko uzavřelo svůj trh ovoce, zelenině, masu a mléčných výrobků z EU.

 

Právě se děje

Další zprávy