Nepřítel za branami. Špion v čele Hizballáhu sloužil Izraeli

Martin Novák Martin Novák
6. 1. 2015 11:55
Muhammad Šavrabá předával Izraeli informace o chystaných útocích či jména atentátníků z Burgasu.
Momentka z války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006. V akci je izraelské dělostřelectvo.
Momentka z války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006. V akci je izraelské dělostřelectvo. | Foto: Reuters

Bejrút - Muhammad Šavrabá byl roky šéfem speciální jednotky 901, která má na starosti zahraniční operace hnutí Hizballáh. Tedy i akce proti Izraelcům.

Zhruba pětačtyřicetiletý muž pochází z města Nabatíja v jižním Libanonu, kde má Hizballáh silnou pozici. Z rodiny, která je známá loajalitou tomuto hnutí a jejíž někteří členové jsou váženými muslimskými duchovními.

Kam dostřelí Hizballáh?
Kam dostřelí Hizballáh? | Foto: Aktuálně.cz

Patřil do úzkého okruhu lidí, kteří měli přístup k vůdci Hizballáhu Hasanu Nasralláhovi.

Ten v obavách z izraelské likvidace žije na utajených místech, a když se výjimečně objeví na veřejnosti, pak téměř vždy za neprůstřelným sklem a obklopen početným týmem bodyguardů.

Pro libanonské hnutí, které samo sebe definuje především jako hnutí odporu vůči Izraeli, teď vychází najevo nepříjemná pravda. Šavrabá byl agentem Izraele. Pracoval pro nepřítele.

Zvěsti, které se šířily od poloviny prosince, potvrdil pro libanonskou rozhlasovou stanici Núr jeden z představitelů Hizballáhu Náim Kasím.

"Není na světě tak silná a sofistikovaná organizace jako Hizballáh, která by byla schopná zůstat silná i přes vážné infiltrace," uvedl.

Podle informací zevnitř hnutí byl Šavrabá v polovině prosince zatčen spolu s dalšími čtyřmi muži. Všichni jsou obvinění ze špionáže pro židovský stát.

Jejich příběh se čte trochu jako námět na špionážní thriller odehrávající se v kulisách Blízkého východu.

Šavrabá měl podle bejrútského listu Daily Star organizovat ve světě útoky na Izraelce v odvetě za smrt jednoho z předáků Hizballáhu Imáda Mugníji v roce 2008. Mugníja, který kvůli únosu letadla figuroval na americkém seznamu hledaných teroristů, zahynul při explozi bomby v automobilu.

Hizballáh to vyhodnotil jako izraelskou "práci" a chystal odvety. Jenže Šavrabá Izraelcům předával informace, takže se nejméně pěti útokům podařilo zabránit.

Nikoliv však sebevražednému atentátu na letišti v bulharském Burgasu v létě 2012. V autobusu zahynulo devět izraelských turistů a bulharská policie po několika měsících zveřejnila jména dvou teroristů, kteří útok zosnovali a provedli.

Šlo o příslušníky Hizballáhu. Bulhaři dostali informace od Izraelců a ti - od Muhammada Šavrabá.

Libanonu se dokonce spekuluje o tom, zda Šavrabá neměl prsty v likvidacích členů Hizballáhu v zahraničí. Samotného Mugníji nebo Hasana Lakíse, zastřeleného předloni na ulici v Bejrútu.

Jak píše list Daily Star, špionáž pro Izrael potvrdila léčka. Šavrabá dostal nepravdivou zprávu o tom, že Hizballáh bude převážet zbraně ze Sýrie. Věděl o tom jen on.

Když později falešný cíl bombardovala izraelská letadla, bylo jasno. Past sklapla.

Hizballáh nyní prožívá obtížné období. O mnoho mužů přišel v Sýrii, kde vojensky podporuje režim prezidenta Bašára Asada proti povstalcům (Sýrie a Írán jsou hlavními spojenci a sponzory Hizballáhu - pozn. red.). V arabském světě je za to kritizován a jeho sláva bojovníka proti Izraeli poněkud opadla.

Do loňské konfrontace mezi palestinským Hamásem a Izraelem se Hizballáh vůbec nezapojil.

Šavrabův případ není první, ale je zatím nejvážnější. V minulosti odhalili v Libanonu izraelského agenta, který předával jižnímu sousedovi údaje o rozmístění raket Hizballáhu.

Jiný zase montoval do aut členů Hizballáhu GPS, které umožňovaly Izraelcům sledovat pohyb vozů.

 

Právě se děje

Další zprávy