Potvrzeno. Nacistický zločinec Brunner zemřel v Sýrii

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2014 11:01
Centrum Simona Wiesenthala, které se zabývá "lovením nacistů", získalo informaci od hodnověrného zdroje.
Alois Brunner. První fotografie pochází z války, druhá z poloviny osmdesátých let.
Alois Brunner. První fotografie pochází z války, druhá z poloviny osmdesátých let. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Jeden z posledních neznámých příběhů nacistických zločinců už má svůj konec. Alois Brunner zemřel v roce 2010 v Sýrii a je tam pohřben.

Informace poprvé oficiálně zveřejnilo Centrum Simona Wiesenthala, zabývající se pátráním po bývalých nacistech. Zdrojem zprávy, kterou centrum považuje za pravdivou, je agent německé zpravodajské služby dlouhodobě působící na Blízkém východě.

Na sociální síti Twitter to zveřejnil ředitel centra Efraim Zuroff.

"Informace pochází od osoby, kterou považujeme za spolehlivý zdroj," uvedl pro list Sunday Express. Kde přesně je Brunner pohřben, neuvedl.

Svědectví z archivů?

Není jasné, zda potvrzení informace o Brunnerově smrti nějak souvisí s občanskou válkou v Sýrii, která začala v roce 2011. Faktem je, že povstalci se během bojů dostali do archívů syrské tajné policie v Aleppu a zmocnili se mnoha dokumentů.

Německá zpravodajská služba BND má v Sýrii a Libanonu mimořádné kontakty díky tomu, že v minulosti vyjednávala o výměně vězňů a dalších věcech mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh.

Brunner žil mnoho let ve vile v přísně střežené vládní čtvrti v syrském Damašku.

Podílel se na deportacích statisíců Židů na mnoha místech Evropy, konkrétně v Rakousku, Řecku, na Slovensku, v Jugoslávii či Francii. Velel například tranzitnímu táboru v Drancy u Paříže, odkud odjížděly velké transporty do plynových komor na východě.

Eichmannova pravá ruka

Byl blízkým spolupracovníkem Adolfa Eichmanna, autora tzv. konečného řešení židovské otázky. Tedy plánu na úplné vyhlazení Židů v Evropě.

Lovec nacistů Simon Wiesenthal o Brunnerovi napsal: "Z doposud žijících zločinců třetí říše je Alois Brunner v mých očích absolutně nejhorší. Adolf Eichmann navrhl plán zničit židovstvo, Alois Brunner jej realizoval... Dalo by se říci, že Eichmann byl hlava a Brunner výkonná paže, ale to by snižovalo Brunnerovu roli."

Rakouský rodák Brunner trávil konec války v Čechách a se změněnou identitou byl odsunut jako sudetský Němec. Pod falešným jménem pak pracoval jako řidič pro americkou okupační správu v poválečném Německu.

V padesátých letech pak odešel do Egypta a následně do Sýrie, kde žil pod jménem Georg Fischer.

V roce 1985 poskytl Brunner rozhovor německému týdeníku Bunte. Mimo jiné v něm uvedl: "Jsem se svým životem spokojen. Kdybych mohl, udělal bych to znovu. Jediné, co mě pobuřuje, je, že v Evropě ještě žijí Židé."

Reportérům krom toho tvrdil, že pracoval jako poradce syrské vlády. Údajně ale také obchodoval, a to dokonce s Německem.

Podle Centra Simona Wiesenthala pomáhal bývalému syrskému prezidentovi Háfizu Asadovi s budováním represivních složek režimu.

Syrské úřady nikdy nevyhověly žádostem o jeho vydání. S poukazem na to, že muž jménem Alois Brunner se v zemi nevyskytuje.

Výbuch balíčků

Brunner alias Fischer v Damašku přišel o oko a čtyři prsty na jedné ruce. Explodovaly mu doma balíčky, které dostal poštou.

Má se za to, že se jednalo o "práci" Izraelců. Balík, který mu utrhl prsty, byl odeslán v roce 1980 z Rakouska.

Dříve se spekulovalo o tom, že Brunner mohl zemřít někdy mezi roky 1996 až 1999. Zájem o jeho osud podnítila zpráva o smrti jiného dlouho hledaného zločince - Ariberta Heima  - v Egyptě před pěti lety.

Tehdy byl tedy Brunner podle nových zjištění Centra Simona Wiesenthala ještě naživu.

 

Právě se děje

Další zprávy