Němečtí policisté mají plné ruce práce s uprchlíky. Mizí z letišť, omezují silniční kontroly

ČTK ČTK
27. 11. 2015 15:14
Policie v Německu se v souvislosti s uprchlickou krizí potýká s nedostatkem personálu. Aby mohla zabezpečit hranice, musí omezovat ostatní činnosti, jako jsou například dálniční nebo železniční kontroly. Obyvatelé spolkové republiky si podle šéfa policejních odborů také budou muset zvyknout na to, že když zavolají policii, bude trvat déle, než dorazí.
Německá policie.
Německá policie. | Foto: Reuters

Berlín - Německá policie omezuje některé činnosti, aby se mohla vypořádat s uprchlickou krizí a s požadavky na zpřísnění bezpečnosti po teroristických útocích v Paříži.

ČTK to sdělil šéf policejních odborů Rainer Wendt. Podle něj se policie dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu a ani plánované personální posílení o 3000 policistů tento problém nevyřeší.

"Často zaznívají otázky, jak dlouho současné zatížení vydržíme. Odpověď na to je, že vydržíme dlouho, policisté jsou na velké pracovní nasazení zvyklí. Ale musíme stanovit priority pro naši práci a některé činnosti omezit," řekl Wendt.

"Zavřeli jsme několik oddělení pro kontroly na železnici, přítomnost na letištích jsme omezili na nezbytné minimum. Posíláme méně lidí na fotbalová utkání a nemůžeme ani pořádat kontroly na silnicích, jež sloužily k zachycení zločineckých skupin, které prchaly z místa činu," popsal dopady policejního nasazení při řešení uprchlické krize. "Zastavili jsme i přípravy plošné kontroly dodržování rychlosti, která se měla konat příští rok na jaře. A lidé si musejí zvyknout na to, že když zavolají policii, trvá to déle, než dorazí," doplnil.

Personální nouzi spolkové policie podle Wendta nevyřeší ani přijetí 3000 policistů v příštích třech letech, které schválila vláda. "Takové posílení žádáme už deset let. Říkali jsme si o ně už před uprchlickou krizí," řekl šéf odborů. "Tito lidé nám chyběli už při řešení běžné kriminality. A s uprchlickou krizí úkolů pro policii ještě přibylo," uvedl.

V souvislosti s příchodem běženců do Německa musí policisté hlídat hraniční přechody, podle Wendta to ale nejsou hraniční kontroly v klasickém smyslu slova. "Na hranice se dohlíží v minimální míře, policie tam kontroluje méně než pět procent přijíždějících," řekl. U většiny příchozích se podle něj nezjišťuje, kdo jsou a proč do Německa přijíždějí.

Problém je podle Wendta i v tom, že ze strany politiků vzniká tlak na policisty, aby nepostupovali v souladu s imigračním zákonem. "Podle zákona bychom měli například na rakouské hranici vracet všechny, kdo tuto hranici nelegálně překročí. Ale máme pokyny, že to dělat nemáme. Pro policisty je velmi těžké denně přihlížet tisícům případů porušení zákona," řekl.

Šéf policejních odborů přitom zdůraznil, že považuje za správné rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové, která v září umožnila cestu do Německa uprchlíkům, kteří uvízli na budapešťském nádraží. "Mělo se to ale projednat v parlamentu a měly se změnit zákony," řekl Wendt.

 

Právě se děje

Další zprávy