Na skotském NE má hlavní zásluhu expremiér Gordon Brown

ČTK ČTK
21. 9. 2014 9:29
Podle britské agentury AP pomohlo, že Gordon Brown začal místo strašení mluvit o tom, proč je pro Skoty lepší zůstat v unii.
Bývalý britský premiér Gordon Brown
Bývalý britský premiér Gordon Brown | Foto: Reuters

Edinburgh - Největší podíl na tom, že Velká Británie zůstala po čtvrtečním skotském referendu jednotná, má bývalý britský premiér Gordon Brown. Tento třiašedesátiletý Skot a bývalý vůdce labouristů se totiž podle agentury AP stal naprostou řečnickou hvězdou kampaně proti nezávislosti Skotka Berger Together neboli Lépe společně.

Podle agentury probudila obrana rodné vlasti uvnitř Spojeného království v bývalém premiérovi opět vášeň, která se z něj během bojů ve vládě v Londýně nejspíš vytratila. Jeho projev v předvečer čtvrtečního referenda vyvolal na sociálních sítích obrovské nadšení a v mnoha komentářích zaznělo, že Brown měl kampaň unionistů vést od počátku.

Více než soupeř

"Brown stál za povzbuzením kampaně. Když hovořil, měl autoritu. Mluvil od srdce," uvedla Victoria Honeymanová, která přednáší politologii na univerzitě v anglickém Leedsu.

Dvaašedesátiletá Ellen Baronová ze skotského městečka Renfrew nedaleko Glasgow volí labouristy celý svůj život. Jak říká, byla si jistá, že Brown zvrátí situaci v neprospěch předáka skotských separatistů Alexe Salmonda, který po neúspěšném referendu v pátek oznámil svou rezignaci.

"Brown byl pro Alexe Salmonda více než soupeřem," uvedla Baronová. Je podle ní škoda, že se Brown nezapojil již do dvou televizních debat, které se před referendem uskutečnily. Proti Salmondovi tam stanul bývalý labouristický ministr financí, další Skot Alistair Darling.

Změna směru

Podle analytiků je Brownovou hlavní zásluhou, že si dříve než ostatní uvědomil, že je potřeba kampaň vést zcela jiným směrem. Ne strašit tím, jak Skotsko dopadne špatně, když se osamostatní, ale naopak vyzdvihnout, proč by měli být skotští voliči hrdí na to, že jsou Britové.

Tímto krokem chtěl rovněž přinutit tři největší britské strany - konzervativce premiéra Davida Camerona, liberální demokraty vicepremiéra Nicka Clegga, a své vlastní labouristy, kterým nyní šéfuje Ed Miliband - aby nabídly Skotům větší pravomoci, jestliže odmítnou nezávislost.

Kdyby tyto tři strany nepřijaly Brownův návrh a neudělaly skotským nacionalistům na poslední chvíli tuto nabídku, Skotsko by se osamostatnilo a byl by to právě Cameron, nikoli Salmond, kdo by byl nucen rezignovat, uvedla AP s odvoláním na analytiky.

"V tom celém je rozkošná ironie," myslí si John Curtice, profesor politologie z univerzity Glasgow. "Brown nyní nejspíš zachránil politickou kůži Davida Camerona," dodal.

Expremiér změnil názor

Během celého léta, kdy skotští nacionalisté získávali podle průzkumů stále více hlasů, se mnoho lidí z tábora unionistů otevřeně ptalo, proč hraje Brown v celé kampani tak malou roli. Podle politologů to bylo jeho vlastní rozhodnutí, které nicméně nakonec změnil.

"Brown se postupně zapojoval víc a víc do kampaně Lépe společně, protože musel být čím dál tím více frustrovaný z toho, jak to ostatní vedou," uvedl Curtice.

Ve svém středečním projevu nazval bývalý labouristický premiér skotské nacionalisty sobci a naopak unionisty označil za bratry. "Co za vzkaz Skotsko vyšle světu, když zítra oznámíme, že se vzdáváme sdílení věcí, že rozbíjíme naše partnerství, že opouštíme spolupráci a myšlenku solidarity naprosto zahodíme? To není Skotsko, která znám a uznávám," hřímal Brown během třináctiminutové řeči, kterou pronesl spatra a bez jakýchkoli poznámek.

Když Alex Salmond oznámil v pátek svou rezignaci, objevily se spekulace, jestli právě Gordon Brown nenastoupí na jeho místo a nebude se snažit dostat do skotského parlamentu. Bývalý premiér je stále ještě poslancem v britské Dolní sněmovně za skotské městečko Kirkcaldy, kde strávil dětství.

 

Právě se děje

Další zprávy