Katalánci schválili referendum o nezávislosti. Jako Skoti

ČTK ČTK
19. 9. 2014 21:15
V listopadu se má konat v Katalánsku referendum o odtržení od Španělska. Jeho výsledky ale nebudou právně závazné.
Jedna z mnoha demonstrací za nezávislost  Katalánska.
Jedna z mnoha demonstrací za nezávislost Katalánska. | Foto: Reuters

Barcelona  - Katalánský parlament v pátek schválil zákon, který v listopadu umožní uspořádání referenda o odtržení od Španělska. Protože ale s ním ústřední vláda v Madridu ani ústavní soud nesouhlasí, jeho výsledky nebudou právně závazné.

Pokud by ale zastánci odtržení dosáhli drtivého vítězství, dalo by jim to prostor pro vyvinutí většího tlaku na Madrid ve snaze dosáhnout závazného hlasování.

Čtvrteční rozhodnutí skotských voličů zůstat součástí Británie tak neodradilo katalánské nacionalisty od záměru uspořádat podle plánu vlastní hlasování počátkem listopadu.

Skotsko je naším příkladem

Předseda katalánské vlády Artur Mas dnes prohlásil, že se stoupenci odtržení cítí po skotském referendu naopak silnější, protože vidí, že jiná členská země Evropské unie aspoň svobodné hlasování umožnila.

"To, co jsme viděli ve Skotsku a ve Spojeném království, to je ta správná cesta," dodal.

Španělská vláda si dnes pospíšila s kladnou reakcí na výsledek skotského referenda. "Jsme potěšeni, že Skotsko je stále s námi," prohlásil dnes šéf konzervativní španělské vlády Mariano Rajoy.

Naposledy před osmi dny uspořádali katalánští nacionalisté v Barceloně demonstraci za právo hlasovat o nezávislosti svého regionu na Španělsku. Manifestace se opět zúčastnilo několik stovek tisíc lidí.

Katalánský plebiscit, který má dopomoci ekonomicky významnému regionu s vlastním jazykem i kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu, již letos označil za nezákonný ústavní soud a postavil se proti němu i španělský parlament.

Referendum chystané na 9. listopadu rozvířilo v zemi debatu, zda reformovat ústavu z roku 1978 a poskytnout 17 španělským regionům větší míru autonomie, což by mohlo oslabit katalánskou touhu po nezávislosti. Dvě třetiny Španělů údajně takový kompromis výměnou za udržení Katalánska pod španělskou korunou podporují.

 

Právě se děje

Další zprávy