Začala krvavá bitva v ulicích Mosulu. Nevíme, kde jsou vůdci Islámského státu, přiznal generál USA

Čím se bojuje o Mosul? Mimo jiné českými letouny L-159.
Hlavní údernou sílu irácké armády při postupu na Mosul tvoří tanky M1A1M Abrams. V roce 2014 jich Irák vlastnil 140, ale odhaduje se, že přibližně třetinu z nich již ztratil v boji s Islámským státem.
Další typ ve výzbroji irácké armády představuje T-72, který byl ve větším množství dodán především z Maďarska a České republiky.
Kategorii pásových bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů zastupují především "východní" BMP-1 a "západní" M113. U kolové techniky převažují vozidla HMMWV a obrněnce kategorie MRAP (na snímku).
Jedním z nejvýkonnějších dělostřeleckých systémů v irácké výzbroji je americká houfnice M198 ráže 155 mm...
Foto: Letecký poradní tým Irák
Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 11. 2016 6:32
Tunely, sebevražední atentátníci, lidské štíty z civilistů. Pravděpodobně toto bude tvořit základ taktiky Islámského státu v bojích o hustě obydlené centrum Mosulu. Irácké armádě se podařilo ve městě obnovit telefonické spojení, to je pro ni velká výhoda.

Bagdád – Písečná bouře a zamračené nebe zastavily iráckou ofenzivu proti Islámskému státu v Mosulu.

Americká letadla ve středu přerušila bombardování, průzkumné bezpilotní letouny zůstaly kvůli špatné viditelnosti na zemi.

Irácké jednotky budují obranné linie ve čtvrti Gogdžali na východě města.

Po dvoutýdenních bojích v okolních vesnicích vojáci poprvé vstoupili do Mosulu. Začaly tak boje nazývané "ulice po ulici, dům po domu".

Boj o každý metr

Irácká armáda disponuje oddíly vycvičenými pro specifický boj ve velkoměstské zástavbě. Oficiálně je Bagdád nazývá "protiteroristické síly" a hrály ústřední roli při dobývání předchozích měst z rukou Islámského státu, například Fallúdže nebo Tikrítu.

Boje se strhnou o každý metr města. Odpor bojovníků Islámského státu poroste podle odhadů úměrně tomu, jak se bude armáda blížit k centru. Tam – poblíž náměstí Mučedníků – stojí Velká mešita, ve které vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí vyhlásil 30. června 2014 chalífát.

V Mosulu zůstalo odhadem 5000 až 8000 bojovníků Islámského státu (IS). Místní ale tvrdí, že džihádisté shromažďují mladé muže a zřejmě je nutí podílet se na obraně města.

Komunikace mezi Mosulem a okolním světem se v úterý zlepšila poté, co vojáci narychlo postavili mobilní věže a obnovili tak telefonní signál. Zároveň vyzvali obyvatele, aby jim mobilními telefony předávali informace o pohybu bojovníků Islámského státu.

Dosud Iráčané dobyli budovu televize, která se nachází na severovýchodním předměstí. Na východním břehu řeky Tigris jsou ulice a silnice široké, většina obyvatel odtamtud už dříve uprchla. Proto se očekává, že k řece by se vojáci mohli dostat poměrně rychle.

Na západním břehu se nachází hustě zalidněné centrum města. A právě tam hrozí těžké pouliční boje, ve kterých IS nasadí nášlapné miny a svoji oblíbenou taktiku – vozy napěchované výbušninami s řidiči-sebevrahy za volantem.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap

Tunely, zaminované mosty

Zpravodaj deníku The Wall Street Journal informoval o tom, že džihádisté na pozice irácké armády ve vesnici Bazvája vyslali atentátníka ve vozidle Humvee. Na poslední chvíli ho jeden z vojáků zničil protitankovou střelou.

"Byl to vůz, který měla dříve irácká armáda a na kterém vlála irácká vlajka. Ale my tady v této oblasti máme jen černé, tento byl zelený," uvedl irácký poručík Bará Mukdád.

Džihádisté zřejmě mají k dispozici i síť tunelů pod městem, ve kterých se mohou ukrývat a přesouvat se na velkou vzdálenost. Tyto tunely vybudovali i ve většině vesnic v okolí Mosulu.

Mosty z východního břehu na pravý jsou podle dřívějších sdělení obyvatel Mosulu zaminované. Nikdo ale zatím spolehlivě nepotvrdil spekulace o tom, že IS vykopal kolem centra města příkopy a naplnil je ropou, kterou zapálí.

Pro snížení viditelnosti bombardérů v prvních dnech ofenzivy obránci města používají tradičnější taktiku – zapalují hromady pneumatik.

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák natáčel v uprchlickém táboře Domíz vzdáleném zhruba 70 kilometrů od města Mosul. | Video: Martin Novák

Z Mosulu a okolí uprchlo od 17. října, kdy ofenziva začala, na 18 000 lidí. Mnoha dalším se ale zřejmě podobné šance nedostane. Islámský stát nikomu nedovoluje odejít.

Není jasné, zda je ve městě vůdce IS Abú Bakr Bagdádí. Někteří členové vedení podle americké armády Mosul opustili a vydali se do Sýrie, dokud byla ještě ústupová cesta na západ volná.

Velitel amerických jednotek v Iráku generál Peter Townsend uvedl, že ano on neví, kde nejvyšší vůdci IS Jsou.

"Pokaždé, když nějakého objevíme, zabijeme ho. Takže kdybych věděl, kde je vedení, bylo by mrtvé. Ať se hnou kamkoli, my je budeme pronásledovat," uvedl generál.

 Ve středu islamisté zveřejnili záznam projevu Bagdádí. Prohlásil, že je přesvědčen o vítězství v Mosulu, "s pomocí Boží". Je to první jeho zveřejněný projev po téměř roce. Ze záznamu nevyplývá, zda se je v Mosulu nebo na jiném místě.

Bitva o Mosul bude začátkem konce Islámského státu tak, jak ho známe v posledních dvou letech, říká novinář Martin Novák, který se vrátil z Iráku. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy