Metropoli v Burundi hlídají vojáci, zemřel další člověk

ČTK ČTK
18. 5. 2015 13:34
Nepokoje v Burundi začaly poté, co prezident oznámil svůj záměr potřetí kandidovat ve volbách. Jeho odpůrci se minulou středu neúspěšně pokusili o státní převrat.
Vojáci hlídkují v ulicích.
Vojáci hlídkují v ulicích. | Foto: Reuters

Bujumbura - Situace v západoafrickém Burundi je po neúspěšném pokusu o puč z minulého týdne dál napjatá.

V ulicích metropole Bujumbury, kde v pondělí stovky lidí znovu protestují proti prezidentovi Pierrovi Nkurunzizovi, hlídkují těžce ozbrojení vojáci.

Podle agentury DPA v pondělí při střetech mezi demonstranty a armádou zahynul jeden člověk, a počet mrtvých se tak od začátku nepokojů před třemi týdny vyšplhal už na více než 20.

Státní převrat nevyšel

Nepokoje v Burundi začaly poté, co dosavadní prezident oznámil svůj záměr potřetí kandidovat ve volbách hlavy státu, což mnozí považují za protiústavní.

Minulou středu se odpůrci prezidenta pokusili o státní převrat, armáda ale nynější vládní systém podpořila a vůdci pučistů se vzdali.

Zatčeno bylo 18 osob spojených s pučem, kromě hlavní postavy generálmajora Godefroida Niyombareho mimo jiné i někdejší ministr obrany a čtyři další generálové. Všichni už v sobotu stanuli před soudem, kde si vyslechli obvinění z pokusu o destabilizaci státních institucí.

Keňa v pondělí Burundi vyzvala, aby prezidentské volby plánované na 26. června odložilo a dalo tak prostor pro zklidnění situace.

Protesty pokračují

Protesty v hlavním městě ale i po neúspěšném převratu pokračují a proti demonstrantům nově zasahuje armáda, která až donedávna působila spíše v jakési zprostředkovatelské roli mezi protestujícími a policií.

Kvůli nepokojům už ze země uprchlo více než 105 000 lidí, uvedla OSN.

Nynější prezident poprvé stanul v čele desetimilionového Burundi v roce 2005 po skončení 12 let trvající občanské války, která stála život asi 300.000 lidí. Znovu byl zvolen o pět let později. Třetí kandidaturou podle svých příznivců ústavu neporušuje: první pětiletý mandát se prý nepočítá, protože tehdy hlavu státu vybrali zákonodárci, nikoli přímo voliči.

 

Právě se děje

Další zprávy