Při protestech proti prezidentovi v Burundi zemřeli dva lidé

ČTK ČTK
26. 4. 2015 18:40
Vláda odpojila vysílače tří hlavních nezávislých rozhlasových stanic, které úřady obvinily z podněcování povstání.
Burundi.
Burundi. | Foto: Reuters

Bujumbura - Nejméně dva mrtvé si v sobotu vyžádaly střety mezi policií a demonstranty v metropoli východoafrického Burundi.

Vláda odpojila vysílače tří hlavních nezávislých rozhlasových stanic, které úřady obvinily z podněcování povstání, informovala agentura Reuters.

Demonstranti vyšli do ulic protestovat proti rozhodnutí prezidenta Pierra Nkurunzizy znovu kandidovat v červnových volbách hlavy státu.

Druhé funkční období

Nkurunziza nyní dokončuje druhé funkční období a ústava mu podle opozice neumožňuje ucházet se o třetí mandát. Panují přitom obavy, že deset let po skončení občanské války mohou v zemi opět vypuknout krvavé střety.

Policie proti protestujícím zasáhla slzným plynem, vodními děly i střelbou. Podle místní organizace Červeného kříže v metropoli Bujumbura zastřelila dva účastníky protestů. Další čtyři lidé byli zraněni, jeden je v kómatu.

Vláda nezávislým elektronickým médiím odpojila vysílače, čímž jim znemožnila vysílat mimo hlavní město.

"Od 11:00 byly z nařízení vlády odpojeny vysílače rozhlasových stanic Bonesha, Isanganiro a RPA," řekl agentuře AFP předseda burundské vysílací asociace (ABR) Patrick Nduwimana.

Zprávy podněcující k protestům

Předtím ministr vnitra Édouard Nduwimana společně s policií vtrhli do budovy soukromé rozhlasové stanice RPA, která o demonstraci vysílala reportáže.

Vedení stanice prý vyhrožovali, že ukončí její provoz, protože údajně rozšiřuje zprávy, které lidi navádějí k protestům.

Mezinárodní společenství na jednapadesátiletého prezidenta Burundi několik měsíců apelovalo, aby se myšlenek na možnou další kandidaturu vzdal. Nkurunziza ale v sobotu oznámil, že se bude 26. června ucházet o znovuzvolení.

Puč proti ústavě

Více než 300 organizací a spolků okamžitě vyzvalo k zahájení protestů. Prezident se podle nich dopouští "puče" proti ústavě, která hlavě státu povoluje pouze dvě za sebou jdoucí funkční období.

Stovky lidí, kteří výzvy uposlechli, se v neděli v ulicích metropole střetly s policií, která demonstranty rozháněla nejen slzným plynem a vodními děly, ale také střelbou gumovými projektily.

Nduwimana tvrdí, že demonstrace byla nelegální, protože vláda jakékoli protesty proti rozhodnutí prezidenta kandidovat zakázala. "Požádali jsme všechny, kdo jsou proti třetímu mandátu, aby dodržovali zákonné postupy. O tom, zda Nkurunziza smí kandidovat, může rozhodnout jen ústavní soud," řekl ministr.

Krok prezidenta Burundi už kritizovaly například Spojené státy, podle nichž jeho nová kandidatura ohrožuje posilování demokracie v zemi.

Nejchudší země světa

Burundi, což je vnitrozemský stát u jezera Tanganika a jedna z nejchudších zemí světa, bylo v letech 1993 až 2006 dějištěm občanské války.

Ta si vyžádala skoro 300.000 mrtvých. Konflikt mezi většinovým hutuským obyvatelstvem a dlouho vládnoucí tutsijskou menšinou podnítila vražda prvního demokratický zvoleného prezidenta země - Hutua Melchiora Ndadayeho.

Nkurunziza se do čela země postavil v roce 2005 po uzavření mírové dohody, v roce 2010 znovu vyhrál volby, které opozice bojkotovala.

Ze strachu před násilím uprchlo od poloviny března do sousední Rwandy a Konga už více než 17.000 Burunďanů.

 

Právě se děje

Další zprávy