A.cz: Jak velkou ztrátou bylo pro ukrajinský zbrojní průmysl stopnutí spolupráce a exportu do Ruska? Většina produkce šla právě tam...
Serhij Piňkas: Ano, je to docela velká ztráta. Předchozích dvacet let naše armáda prakticky nic nenakupovala. To, co vyráběly naše podniky, to se prodávalo do zahraničí.
Nyní je hlavním zákazníkem ukrajinské ministerstvo obrany a další silové orgány, které jsou zapojeny do ozbrojeného konfliktu na východě země. Díky domácímu trhu, který je financován ze státního rozpočtu, mají továrny trvalý finanční příjem. To nám umožňuje zvyšovat objem výroby. Za rok to bylo šestatřicetkrát.
Na export nezapomínáme, naší hlavní prioritou je ale vyzbrojení naší armády.
Hlavní úkol: vyhnat zločince
A.cz: Pomohly vašemu exportu sankce, které byly uvaleny na Moskvu?
Dám vám takový příklad. Představme si, že hlavním konkurentem automobilů Škoda jsou vozy Fiat. Hypoteticky byly na italskou automobilku uvaleny sankce. Místo na trhu se najednou uvolnilo a tam, kde dříve nakupovali fiaty, teď můžete prodávat škodovky. To samé platí i pro trh se zbraněmi.
A.cz: Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?
Například v Asii jsme s Ruskem konkurovali v oblasti dodávek obrněné techniky. Dnes jsou na Rusko naloženy sankce, proto vedeme jednání s jednou nejmenovanou zemí o dodávkách naší tankové techniky.
Anebo s Rijádem jsme uzavřeli dohodu o společné výrobě letadel Antonov v Saúdské Arábii.
A.cz: S Ruskem jste se rozloučili. Co plánujete dál?
Především si přejeme, aby s pomocí našeho koncernu byli z východu Ukrajiny vyhnáni zločinci. Ukrajina v současné době prochází schvalováním nového programu rozvoje zbrojního průmyslu a vyzbrojení, ve kterém bude jasně uvedeno, jakou techniku má naše armáda mít.
Jsem přesvědčen, že v příštích pěti až deseti letech Ukrajina obnoví park vojenské techniky a vznikne bojeschopná - naším úsilím vytvořená - ozbrojená síla. Ta mimochodem vzniká už nyní. Máme například protitankovou raketu, která je schopna zasáhnout cíl o rozměru listu A4 na pět kilometrů. A takovou raketu Rusko nemá.
Válka není vojenská přehlídka
A.cz: Rok a půl se na východě Ukrajiny bojovalo. Obstála vojenská technika vyrobená na Ukrajině?
Naše situace je unikátní tím, že k podobnému konfliktu uvnitř Evropy prakticky nikdy nedošlo. Vojenská technika proto neměla možnost ukázat se v boji.
A jestli obstála? Dovolím si jeden příklad. Náš obrněný vůz, který armáda používá a vyvážíme ho do zahraničí, měl výborné ohlasy. Ale po dvou měsících skutečného nasazení v ozbrojených bojích bylo do technické dokumentace vozu zaneseno okolo 900 změn.
Je rozdíl mezi tím, když technika defiluje na přehlídkách, a skutečným bojovým nasazením. Válka je hrozná tragédie, zároveň nám ale umožňuje zjistit možnosti naší techniky, jak funguje v bojových podmínkách.
Naši specialisté a brigády spolupracují s vojáky, kteří bojují přímo na frontě, a berou v potaz všechny jejich připomínky.
Spolupráce s Českem? Vázne
A.cz: Ukrajina ve vojensko-technické oblasti poslední dobou spolupracuje se státy střední a východní Evropy. S Polskem nebo Litvou. Jak vypadá spolupráce s Českou republikou?
Některé nepřátelské weby píší, že české politické špičky mají velmi těsné vazby na Rusko. My tomu samozřejmě nevěříme (směje se). Ale dokumenty se vyřizují, z nějakého důvodu, velmi dlouho.
A.cz: Myslíte, že to má skutečně politický podtext?
Český podnikatel, jehož produkce dnes není ve výzbroji NATO a není o ni zájem na jiných trzích než na Ukrajině, by měl mít logicky zájem nám své zboží prodat. A opravdu. My si tiskneme ruce, podepisujeme předběžné dohody, ale poté se objevují nejasnosti.
Aby se mohl zbrojní kontrakt uskutečnit, musí si podnikatel obstarat státní licenci. Tedy, stát určuje, jestli takovou produkci lze nebo nelze exportovat.
V našem případě vidíme, že zřejmě pod vlivem politických procesů dochází k lavírování. Export z Česka na Ukrajinu nikdo nezakazuje, ale potřebné dokumenty vystaveny nejsou.
Chápeme, že budování politických vztahů není otázka jednoho roku. Avšak z finančního hlediska by Česko mělo mít zájem o spolupráci s námi. Objektivně však existují překážky, které tomu brání.
A.cz: Říkáte, že čeští podnikatelé by měli zájem o spolupráci. O koho jde?
Byl jsem na mezinárodním zbrojařském veletrhu ve Spojených arabských emirátech, kde jsem se setkal se zástupci společnosti Tatra. Ta vyrábí podvozek a unikátní motor, který nepotřebuje k chlazení kapalinu.
Tento podvozek se hodí pro náš obrněný vůz. S Tatrou jsme se dohodli na spolupráci, vypracovali jsme technickou dokumentaci k tomuto podvozku. Ale Tatra nám svou produkci nemůže dodat.
Také jsme nabízeli spolupráci české společnosti Excalibur, která vyrábí součástky pro obrněnou techniku. Navrhovali jsme jim společnou výrobu. Oni se zatím nerozhodli. V budoucnu ale naši spolupráci nevylučuji.
A.cz: Poláci jsou vstřícnější?
Poláci aktivně podporují Ukrajinu. Poláci a Litevci. Litevci byli vůbec první, kteří podpořili dodávky letálních zbraní na Ukrajinu.
Chápeme, že v současné chvíli panuje určitá situace. Zítra se vše může změnit.
Válka dříve nebo později skončí. Ukrajinští turisté budou jezdit do Prahy bez omezení, podobně jako čeští turisté budou jezdit k nám. My vás nepovažujeme za nepřátele. To je absolutně vyloučeno.