Helena Truchlá,
ČTK
22. 2. 2021 6:02
Britská, jihoafrická, tyrolská, česká. Informací o pozměněných verzích koronaviru SARS-CoV-2 v posledních týdnech přibývá s tím, jak se šíří po planetě. Situaci v Česku zhoršuje zejména britská varianta, která je nakažlivější. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nachází ve 40 procentech všech infekčních vzorků. Kde se mutace berou a jaký mohou mít dopad na očkování?
Brazilská varianta: chybí imunita
I v Brazílii se znepokojivá varianta objevila loni v prosinci. Vědci ji označují jako P.1 nebo 20J/501Y.V3 a původ má v Manausu, hlavním městě brazilského státu Amazonas. Během první vlny nákazy tu onemocnělo asi 76 procent populace. Jenže pak přišla druhá vlna a lidé začali trpět příznaky covidu-19 znovu. Jedním z možných vysvětlení je to, že se nakazili právě novou variantou, proti které nefunguje imunitní reakce organismu získaná během první vlny.
Brazilská verze je geneticky velmi podobná jihoafrické variantě, rozšířila se ale zatím hlavně v Jižní a Severní Americe. I na tuto variantu fungují vakcíny méně než na nezmutovaný vir a je také nakažlivější. Není ale zatím jasné, jestli způsobuje těžší průběh nemoci.
Jak vypadá situace v Manausu očima humanitární pracovnice, si můžete přečíst zde.