Jihokorejský politolog: Úspěšný test bomby? KLDR chce vyslat signál, že musí být brána vážně

Martin Ehl Martin Ehl
6. 1. 2016 11:48
Severní Korea oznámila úspěšný test vodíkové bomby. Proč zrovna teď? A jaké zemi je tohle severokorejské "poselství" určeno? Možnou motivaci k tomuto kroku odhaluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz jihokorejský politolog Kim Tae-Hyungz ze Soongsil University v Soulu.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Pokud severokorejský režim skutečně provedl test vodíkové bomby, proč to podle vás udělal?

Kim Tae-Hyung: Zdá se, že nikdo doopravdy nečekal, že by takový test KLDR provedla tak brzy. Existovaly totiž jisté spekulace, že by mohla provést další jaderný test někdy v tomto roce u příležitosti chystaných akcí, jako je třeba květnový celostátní sjezd komunistické strany, který se bude konat po asi 27 letech. Nic ale doopravdy nenasvědčovalo tomu, že by to byla vhodná příležitost.

Ale blíží se narozeniny Kim Čong-una, což by asi mohl být důvod. Přesto se mi to nezdá jako dostačující vysvětlení.

A.cz: Co teď KLDR podle vás od mezinárodního společenství očekává? Chtějí se Severokorejci jen připomenout, nebo mají nějakou konkrétní představu toho, jak svět zareaguje?

Ano, jejich největší motivace je připomenutí toho, že tu stále jsou a že chtějí být uznáni jako jaderná velmoc. A také tím možná vysílají signál Spojeným státům a Číně. Nejsem si ale jistý, jaký druh signálu to má být.

V případě USA to mohou být volby. KLDR možná chce upoutat pozornost budoucího prezidenta USA, když jí ten stávající tolik (pozornosti) nevěnoval. V případě Číny jde asi o ne příliš dobré vztahy, které mezi těmito dvěma zeměmi v posledních letech panují. Severní Korea se Číně možná snaží říct, že by ji měla brát vážně.

A.cz: Jaká je reakce v Jižní Koreji? Jsou Jihokorejci znepokojeni?

Směrem k Jižní Koreji je to provokativní krok, a to hlavně kvůli načasování. V srpnu loňského roku došlo k dohodě mezi oběma Korejemi, která vedla k naději, že se vztahy mezi nimi zlepší. V prosinci ale proběhly rozhovory, které bohužel nikam nevedly.

Od té doby se to zase zhoršuje. Takže teď se KLDR snaží ukázat, že to s nimi nebude tak lehké a že se musí brát vážně. Hádám, že proto teď ukazují, že na to technologicky mají.

A.cz: Myslíte si, že to mezi Jihokorejci podpoří názor, že by také měli vyvinout vlastní jadernou zbraň?

To si nemyslím. Určitě se takové hlasy ozvou, ale podle mého názoru žádný z expertů tento typ argumentů nepřijme.

Mohl by to být způsob, jak reagovat, ale je to otázka příliš vzdálené budoucnosti. Nemyslím si, že by to vláda zvažovala ani že by to vyžadovali obyvatelé.

Kim Tae-Hyung, politolog ze Soongsil University v Soulu
Kim Tae-Hyung, politolog ze Soongsil University v Soulu | Foto: Martin Ehl

A.cz: Jakou reakci ze strany Jižní Koreje tedy můžeme očekávat?

Z krátkodobého hlediska se neodvážím nic odhadovat. Můžeme asi očekávat posílení sankcí OSN vůči KLDR a společnou diskusi se sousedními zeměmi. Myslím si, že Jižní Korea by měla nejdříve počkat na reakci okolních států, Číny a USA. Až pak může zaujmout nějakou pozici.

A.cz: A jak se podle vás zachová Čína?

Podle mě Čína vnímá KLDR jako svého bratra-potížistu. Takže se jí to rozhodně nebude líbit.

Zároveň si ale nemyslím, že by se svou kritikou zašla příliš daleko. Předpokládám, že se jen připojí k reakci mezinárodního společenství, ale určitě nebudou chtít podnikat žádné kroky navíc.

 

Právě se děje

Další zprávy