Severní Korea oznámila úspěšný test vodíkové pumy. Zaskočený svět chystá rychlou odvetu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2016 9:17
Severokorejský komunistický režim oznámil provedení úspěšného testu vodíkové pumy. Zkouška zaskočila sousedy Severní Koreje i svět. Je pravděpodobné, že zvýší napětí v oblasti a zároveň prohloubí tlak na izolaci režimu v Pchjongjangu a přijetí nových sankcí vůči němu. Americká geologická služba zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 středoevropského času. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje. Otřesy ihned vyvolaly podezření, že Pchjongjang provedl jaderný test. Tajná služba Jižní Koreje i někteří experti ale pochybují, že šlo o test vodíkové bomby. Jihokorejská meteorologická služba například nezaznamenala žádnou radiaci.
Šéf pozorovacího centra pro zemětřesení a tsunami japonského meteorologického úřadu ukazuje, jak jejich přístroje zaznamenaly údajný test vodíkové pumy v KLDR
Šéf pozorovacího centra pro zemětřesení a tsunami japonského meteorologického úřadu ukazuje, jak jejich přístroje zaznamenaly údajný test vodíkové pumy v KLDR | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severokorejský komunistický režim znovu zaskočil svět. Pchjongjang oznámil, že provedl úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy.

Zkouška, o jejímž skutečném provedení a úspěchu pochybuje jihokorejská tajná služba i někteří experti, zvýší napětí v regionu, prohloubí mezinárodní izolaci země a vyvolá tlak na další sankce v rámci OSN.

Agentura Reuters oznámila, že Rada bezpečnosti Spojených národů se sejde na mimořádné schůzi už dnes odpoledne.

Japonský premiér Šinzó Abe označil zkoušku za "vážnou hrozbu" pro bezpečnost své země. Jihokorejská prezidentka v první reakci prohlásila, že se její země postará, aby Pchjongjang za jaderný test tvrdě zaplatil. Vláda v Jižní Koreji svolala krizovou schůzku a tamní ministerstvo obrany oznámilo, že jihokorejská armáda zesílí monitorování KLDR.

USA nemohou test potvrdit

Spojené státy v první reakci uvedly, že nemohou provedení úspěšné zkoušky bezprostředně potvrdit. Odsoudily však jakékoli porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a potvrdily svůj závazek vůči bezpečnosti svých spojenců v oblasti.

Velmi opatrná je zatím i reakce jihokorejské tajné služby, podle které nemuselo jít o test vodíkové bomby. Stejně tak jihokorejská meteorologická služba prý nezaznamenala žádnou radiaci.

Jihokorejské ministerstvo obrany podle agentury Reuters zkoumá variantu, že Severní Korea do testované pumy přidala malé množství vodíku.

Šlo o skutečnou termonukleární bombu?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu, už loni v prosinci. Spojené státy a zahraniční experti byli tehdy skeptičtí.

Někteří odborníci oslovení agenturou Reuters vyjadřovali pochyby ohledně úspěšného testu vodíkové pumy i dnes. "Severní Korea činila prohlášení o svém jaderném a raketovém programu i v minulosti, ta se ale nepotvrdila," uvedla Melissa Hanhamová z kalifornského střediska pro nešíření jaderných zbraní.

Co je vodíková bomba?

Vodíková bomba je zbraň hromadného ničení, kterou vyvinuli vědci ve Spojených státech v roce 1952. Někdy se také nazývá termonukleární zbraň, protože při výbuchu využívá energii uvolněnou termonukleární fúzí, tedy jadernou fúzí izotopů vodíku. Může být mnohem silnější než jaderná zbraň, která je založena na principu řetězové reakce při štěpení jader atomů. Její výhodou navíc je, že ji lze sestavit tak malou, aby se vešla do hlavic balistických střel.

Podle Čanga Uka z Korejského obranného a bezpečnostního fóra lze severokorejskému tvrzení vzhledem k rozsahu testu těžko uvěřit. "Možná testovali nějaké zařízení na půl cesty mezi atomovou a vodíkovou bombou," soudí vědec.

Podle jihokorejských zpravodajských služeb měl výbuch sílu šesti kilotun TNT, což zhruba odpovídá síle posledního jaderného testu z roku 2013, která měla sílu šesti až sedmi kilotun TNT.

Také podle dalších odborníků Severokorejci pravděpodobně přidali izotop vodíku do běžné jaderné bomby. "Protože je to skutečně vodík, mohou tvrdit, že jde o vodíkovou bombu," uvedl jaderný expert Joe Cirincione citovaný agenturou Reuters. "Není to ale skutečná termonukleární bomba," dodal.

Jak se liší jaderná a vodíková bomba?

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba.

Severokorejský režim prostřednictvím státní agentury KCNA po oznámení testu uvedl, že bude pokračovat v posilování svého jaderného programu. Chce se tak prý bránit proti "nepřátelské politice Spojených států". Ve svém zbrojním programu prý bude Pchjongjang pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington zachovávat svůj "agresivní postoj".

KLDR zároveň uvedla, že bude jednat jako zodpovědná jaderná mocnost a jadernou zbraň nepoužije, pokud nebude narušena její suverenita. Svůj jaderný arzenál prý také neposkytne třetí straně.

Američané zaznamenali otřesy

Americká geologická služba zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 středoevropského času. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seismologů bylo na povrchu.

Otřesy ihned vyvolaly podezření, že Pchjongjang provedl jaderný test. Po zhruba dvou a půl hodinách oznámily jihokorejské sdělovací prostředky, že šlo o test vodíkové pumy.

Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN.

Analytici soudí, že Pchjongjang vlastní několik základních jaderných pum a nyní usiluje o výrobu bojových hlavic s miniaturizovanou bombou, které mohou být připevněny k raketám schopným zasáhnout americké pobřeží. Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu, už loni v prosinci.

 

Právě se děje

Další zprávy