K ohnivému Merkuru míří unikátní sonda. Má odhalit tajemství neprobádané planety

Patrik Salát
19. 10. 2018 22:17
V sobotu odstartuje k Merkuru, nejbližší planetě v naší sluneční soustavě, evropská sonda BepiColombo. Cesta k dosud takřka neprobádané planetě jí potrvá sedm let. Sonda bude vystavena enormnímu žáru a gravitaci Slunce. Mise by měla pomoci zodpovědět otázky ohledně formování naší sluneční soustavy. Vypuštění sondy je společný projekt evropské a japonské kosmické agentury. Pro obě společnosti půjde o první misi takového významu.
Takto viděl Merkur Mariner 10 před 33 lety.
Takto viděl Merkur Mariner 10 před 33 lety. | Foto: NASA

Nejméně probádaná planeta sluneční soustavy

Merkur je nejmenší a nejméně probádanou planetou vnitřní sluneční soustavy. Je to planeta extrémů. Teplotní rozdíly mezi osvětlenou a neosvětlenou částí polokoule dosahují 600 stupňů Celsia.

Povrch Merkuru je posetý krátery kvůli neustálým dopadům těles všech velikostí. Současně je povrch bombardován fotony a slunečním větrem. Příčinou velkých rozdílů teplot je nepřítomnost atmosféry.

"Merkur je jedna z nejméně probádaných planet, ale ne proto, že by nebyl zajímavý, nýbrž proto, že je složité se k němu dostat a ještě složitější je tam pracovat," vysvětluje profesor Alvaro Giménez z Evropské kosmické agentury.

 

Právě se děje

Další zprávy