Itálie a Albánie úzce spolupracují na zamezení možného vzniku nové migrační trasy přes řecko-albánskou hranici. Řekl státní tajemník italského ministerstva pro evropské záležitosti Sandro Gozi.
Očekává se, že po uzavření hlavní migrační trasy z Řecka přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko se uprchlíci budou snažit najít jinou cestu a jedním z předpokládaných směrů je Albánie, Černá Hora a Bosna a Hercegovina.
Řím a Tirana "aktivně a úzce spolupracují, aby nás nic nezaskočilo, když víme, že je zde možnost nové trasy proudu migrace," uvedl Gozi na setkání ministrů šesti evropských zemí k otázce migrace v Aténách. Zatím ale není patrný žádný významnější vzestup přesunů tímto směrem, citovala činitele agentura AFP.
Albánská policie už v březnu zvýšila svou přítomnost na hranicích s Řeckem, kde byly také nainstalovány termovizní kamery. Itálie už vyslala albánským bezpečnostním silám na hranicích na pomoc své policisty.
Ministři Francie, Itálie, Nizozemska, Slovenska, Portugalska a Malty slíbili dnes Albánii v případě zesílení proudu migrantů pomoc. Skupina ministrů se nyní přesune z Řecka do Turecka, které se minulý měsíc s EU dohodlo na krocích k zastavení divoké migrace ze svého území.
V pondělí na základě dohody s EU začaly přesuny migrantů z Řecka do Turecka. Unie za pomoc při zvládání migrační krize Ankaře slíbila mimo jiné obnovení přístupových rozhovorů Turecka s EU, zrušení vízové povinnosti pro Turky do konce června a finanční pomoc při zvládání migrační krize.