Dopadnete jako on. Islámský stát straší prchající Syřany fotkou utopeného Ajlana

David Kohout
11. 9. 2015 11:54
"Je smutné, že někteří Syřané a Libyjci jsou stále ochotni riskovat životy a duše svých dětí a obětovat je při nebezpečné cestě do míst války vedené křižáky, do zemí, kde vládne ateismus a obscénnost," píší islamisté v nejnovějším vydání svého propagandistického časopisu Dabiq. Zároveň oslavují zničení Belova chrámu v syrské Palmýře a ukazují zajatého Nora a Číňana. Ty nabízejí k prodeji.
Bojovníci Islámského státu - ilustrační foto
Bojovníci Islámského státu - ilustrační foto | Foto: ČTK

Rakká - Islámský stát (IS) využívá fotografii Ajlana Kurdího, tříletého kurdského chlapce, který utonul v moři poblíž tureckého pobřeží, ke zrazování všech muslimů od cesty na Západ.

Ve svém propagandistickém časopisu Dabiq otiskl článek nazvaný "Nebezpečí při odchodu z islámského světa", v němž varuje před božím trestem každého, kdo by se chtěl dobrovolně vydat do Evropy či do Severní Ameriky.

Nad textem je umístěn snímek mrtvého chlapce, jenž leží s tváří zabořenou do písku a jeho tělo omývají vlny Středozemního moře.

Samotný text začíná verši z koránu. "Je smutné, že někteří Syřané a Libyjci jsou stále ochotni riskovat životy a duše svých dětí a obětovat je při nebezpečné cestě do míst války vedené křižáky, do zemí, kde vládne ateismus a obscénnost," píší islamisté.

Výsměch Západu i noví rukojmí

Radikálové v nejnovějším čísle Dabiqu, který vydávají online, rovněž oslavují zničení starověkého Belova chrámu v syrské Palmýře. Historický artefakt pocházející z 1. století zničila exploze, což potvrdila i OSN. Kromě něj zkáza potkala i tři vzácné historické věžové hroby.

IS v časopise zveřejnil i fotografie dvou nových rukojmích. Jde údajně o osmačtyřicetiletého Nora Ole-Johana Grimsaarda Ofstada a padesátiletého Číňana Fana Ťing-chueje. Džihádisté je ukazují ve žlutých kombinézách s nápisy "Čínský a norský vězeň na prodej". Kde a kdy byli uneseni, není známo.

Snímky tříletého Ajlana Kurdího obletěly svět počátkem září, kdy se objevily dokonce na titulních stranách předních světových médií.

Chlapec utonul ve Středozemním moři i s matkou a starším bratrem, a to poblíž tureckého pobřeží. Jediný, kdo cestu do Evropy přežil, byl otec. Rodina odešla z rodného Kobani - syrsko-kurdského města u hranic s Tureckem -, které dlouhé měsíce obléhali bojovníci Islámského státu a většinu města srovnalo bombardování se zemí. Azyl hledali v Kanadě, otec se však po tragédii vrátil zpět na sever Sýrie, aby tam své nejbližší pohřbil.

 

Právě se děje

Další zprávy