Nálety islamisty vyhnaly z Kobani, už se ale derou zpátky

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2014 23:57
Džihádisté údajně nyní už neoperují na západě města, ale stále si udržují určité pozice na východě a na jižních předměstích.
Pohled na město Kobani od turecké hranice.
Pohled na město Kobani od turecké hranice. | Foto: Reuters

Damašek - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se ve středu večer po prudkých bojích dostali do dvou čtvrtí pohraničního města Kobani na severu Sýrie. Informovala o tom agentura Reuters. Islamisty předtím donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží ofenzivu IS zastavit.

"(Islámský stát) dnes večer vstoupil do dvou čtvrtí s těžkými zbraněmi, včetně tanků. Zemřít mohli civilisté, protože se tam velmi intenzivně bojovalo," řekl ve středu jeden z představitelů syrských Kurdů bránících Kobani. Další upřesnil, že jde o východní část města.

Syrští aktivisté ve středu odpoledne informovali, že letecké údery vedené Spojenými státy u Kobani přinutily útočníky k určitému ústupu. Spojené státy a Spojené arabské emiráty podnikly v Sýrii během úterý a středy devět náletů.

Mluvčí amerického ministerstva obrany kontradmirál John Kirby nicméně před novináři připustil, že pouhé letecké údery Kobani neuhájí. "Samotné nálety k tomu nebudou stačit, nepřinesou řešení a město Kobani nezachrání," řekl podle agentury AFP.

"Bylo by tam potřeba schopných jednotek - syrských povstalců a iráckých vládních sil, aby bylo možné Islámský stát porazit," dodal mluvčí Pentagonu.

Kurdové již několikrát žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohly. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali toto klíčové kurdské město postupně dobývat.

Jak ale ve středu uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), "bojovníci IS byli donuceni se stáhnout z některých oblastí ve východní části města Ajn al-Arab (arabský název pro Kobani) a z jeho jihozápadních předměstí". "Nyní už džihádisté neoperují na západě města, ale stále si udržují určité pozice na východě a na jižních předměstích," řekl Rahmán. Důvodem jejich částečného stažení jsou prý spojenecké nálety, které usmrtily několik bojovníků a zasáhly nejméně čtyři jejich obrněné vozy.

Boje vyhnaly z oblasti na 180 000 převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci prý na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch.

"Nyní jsou za branami Kobani. Bombardování bylo velmi účinné a IS byl vytlačen z mnoha pozic," potvrdil agentuře Reuters i jeden z představitelů Kobani. Jeden z místních aktivistů na Facebooku dokonce napsal, že některé ulice na jihovýchodě města "jsou plné mrtvých bojovníků DAIŠ", což je arabská zkratka pro Islámský stát.

Na leteckých úderech Američanů proti pozicím IS v Sýrii se podílejí Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V Iráku se k Američanům připojili Britové, Francouzi, Belgičané, Dánové a Nizozemci. Nedávno pak své zapojení oznámili Australané a Kanaďané.

 

Právě se děje

Další zprávy