Hrozba terorismu ve světě roste, obětí ve vyspělých zemích přibylo

Zahraničí Zahraničí
17. 11. 2016 15:41
Index globálního terorismu, který každý rok vypočítává mezinárodní Institut pro ekonomii a mír, se oproti loňskému roku celkově na světě zhoršil. Je to především kvůli rozšíření aktivit organizací, jako je Boko Haram a Islámský stát, které mají na svědomí největší počet obětí. Celkový počet úmrtí rukou teroristů ve světě se oproti předchozímu roku snížil, situace se ale zhoršila ve vyspělých demokraciích. Celkem rukou teroristů loni zemřelo skoro 30 tisíc lidí, nejvíce jich padlo na Blízkém východě a v Africe.
Při útoku teroristů v Paříži na podzim loňského roku zemřelo 136 lidí.
Při útoku teroristů v Paříži na podzim loňského roku zemřelo 136 lidí. | Foto: Reuters

New York – Terorismus představuje pro svět stále větší hrozbu. V roce 2015 zemřelo následkem nějakého teroristického útoku celkem 29 376 lidí.

Teroristické organizace, jako je Boko Haram nebo takzvaný Islámský stát (IS), jsou stále aktivnější a zvyšují tak globální hrozbu, kterou každoročně měří takzvaný Index globálního terorismu (GTI) vypočítaný mezinárodním Institutem pro ekonomii a mír (Institute for Economics and Peace – IEP).

Tyto dvě organizace se umístily na prvních dvou místech co do počtu obětí. Džihádisté z řad IS zabili v roce 2015 přes 6000 lidí, a to na více než 250 různých místech.

Přesto se celkový počet úmrtí rukou teroristů oproti předchozímu roku snížil o 10 procent, což je první pokles od roku 2010. Na optimismu tomuto faktu ale ubírá, že rok 2014 v této disciplíně zlomil rekord. Tehdy padlo terorismu za oběť dokonce 32 765 lidí.

Podle britského listu The Guardian se počet mrtvých podařilo snížit díky soustavným vojenským akcím, které teroristické skupiny výrazně oslabují. Nicméně i přesto se jak Boko Haram, tak i Islámskému státu podařilo expandovat do sousedních zemí. Právě tím nakonec teroristé přispěli ke zvýšení globální hrozby.

Útoky IS se v loňském roce objevily ve 28 různých zemích, zatímco o rok dříve jen ve třinácti.

"Zatímco na jedné straně je pozitivem snížení počtu úmrtí, na straně druhé je důvodem k vážnému znepokojení rostoucí intenzita terorismu v některých zemích a jeho šíření do zemí nových. Podtrhuje to proměnlivý charakter těchto organizací," cituje deník výkonného ředitele IEP Steva Killeleaho.

Nejvíce lidí zemřelo na Blízkém východě a v Africe

Terorismem nejvíce trpí země, jako je Afghánistán, Nigérie, Pákistán a Sýrie. V těchto státech zemřelo celkem 72 procent všech obětí.

Nejvíce lidí zabili spolu se členy Boko haram a IS bojovníci al-Káidy a Tálibánu. Všechny čtyři organizace dohromady mají na svědomí 74 procent z celkového počtu obětí.

Index globálního terorismu zohledňuje situaci ve 163 zemích světa, ve kterých žije na 99 procent veškeré populace zeměkoule. Situace se loni zlepšila jen v několika málo státech, například ve Středoafrické republice, v Somálsku a v Súdánu.

Naopak v nejvyspělejších zemích se teroristická hrozba výrazně zvýšila. Kvůli loňským útokům v Evropě vzrostla obecně v západních zemích úmrtnost spojená s terorismem o 650 procent.

"Útoky v srdcích západních demokracií zdůrazňují potřebu rychlé odpovědi na vývoj těchto organizací," shrnul výsledek Steve Killelea.

 

Právě se děje

Další zprávy