Káthmándú - Česká expedice na čtvrtý nejvyšší vrchol planety skončila tragicky.
Krátce po výstupu na himálajskéou osmitisícovku Lhotse (8516 metrů) přišel o život Milan Sedláček.
Padesátiletý horolezec pokořil vrchol v sobotu společně s Radovanem Markem.
"Velká touha Milana, zvaného mezi námi kamarády Švidry, se mu stala osudnou. Z vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa se již nevrátil," píše se na oficiálním webu expedice.
Členy výpravy Lhotse 2012 jsou ještě její vůdce legenda českého horolezectví Leopold Sulovský s Markem Ožanou.
Černá stopa horolezců ČR a ČSSR v Himálaji
24. května 1976 - Prvním Čechem, který stanul na vrcholu osmitisícovky, byl Karel Schubert na nepálském vrcholu Makalu (8463 metrů). Při sestupu však tragicky zahynul.
16. října 1984 - Při sestupu z Mount Everestu (8848 metrů) zahynul Jozef Psotka, jenž se o den dříve stal spolu se Zoltánem Demjánem prvním Čechoslovákem na vrcholu nejvyšší hory světa.
17. října 1988 - Při expedici na Mount Everest zahynuli čtyři českoslovenští horolezci Jaroslav Jaško, Peter Božík, Dušan Becík a Jozef Just, v té době výkvět slovenského horolezectví.
10. května 2006 - Při pokusu o zdolání čtvrtého nejvyššího himálajského vrcholu Lhoce (8516 metrů) zahynul Pavel Kalný.
16. května 2007 - Při výstupu mezinárodní expedice na Mount Everest přišel o život Libor Kozák, jenž zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem.
8. srpna 2007 - Během cesty početné české výpravy na vrcholy Gašerbrumu I a II zahynul Jiří Daněk.
27. dubna 2009 - Při pokusu o zdolání desáté nejvyšší hory světa Annapurny zemřel Martin Minařík.
19. května 2009 - Při výstupu na Mount Everest zahynul Věslav Chrzaszcz, který chtěl spolu s kolegou Milanem Pěgřímkem zdolat nejvyšší horu světa bez kyslíkových přístrojů.
22. května 2012 - Při expedici na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce zahynul Milan Sedláček.
Zdroj: ČTK
Milan Sedláček měl za sebou mimo jiné výstup na vrchol Šiša Pangmy (8027 m). Dvakrát byl ve výpravě na K2. Předloni se rovněž účastnil expedice na Lhotse.Výprava dosáhla výšky 7800 metrů, další výstup ovšem překazilo počasí a laviny.
Expedice neprobíhala bez komplikací
Ani letošní expedice neprobíhala bez komplikací, dramatický byl například výstup Milana Sedláčka a Radovana Marka 30. dubna do C3 (třetí postupový tábor), kdy lezli ledovou stěnou v silném vichru a mezi padajícími kameny. Když se 1. května v pořádku vrátili do základního tábora, zjistili, že nedaleko zasáhla kamenitá lavina jejich kolegu Pavola Luptáka.
Pro něho expedice skončila zlomeninou ruky a přesunem helikoptérou do nemocnice v Kathmandu. "Doufejme, že tyto komplikace byly poslední a že nyní již vše bude pokračovat podle plánu bez dalších nepředpokládaných událostí," přála si tehdy česká výprava.
"Švidry" byl mezi kamarády horolezci znám jako neodolatelný vypravěč, zpěvák, kytarista nebo také holič expedice. S Radovanem Markem byli v jednom horolezeckém oddílu - SSK Vítkovice.
Horolezec Libor Uher se Sedláčkem absolvoval Českou horolezeckou expedici K2 Ostrava 2007. Uher se během ní stal za velmi dramatických okolností teprve druhým Čechem, jenž na vrcholu nejtěžší osmitisícovky světa stanul.
"Co mám k tomu něštěstí říct? Švidry byl dobrý člověk a skvělý kamarád. Vždycky říkával, že výstup končí až doma na barové židli... Bude nám chybět," řekl pro Aktuálně.cz k tragické události na Lhotse.
Zrádné osmitisícovky
Český horolezec je tak pátou obětí, kterou si uplynulý víkend v Himálaji vyžádal. Čtyři lidé zemřeli při výstupu na sousední Mount Everest.
Osmitisícovka Lhotse vzala před šesti lety život dalšímu Čechovi, Pavlu Kalnému. Ten se 9. května 2006 zřítil z dvousetmetrové výšky, pád přežil, ale druhý den na následky vnitřních zranění zemřel.
Milan Sedláček coby holič Libora Uhera na expedici K2 Ostrava 2007 (video z archivu horolezce Libora Uhera):