Paříž - Oběťmi islámského fanatismu, fundamentalismu a netolerance ve světě jsou v první řadě muslimové.
Ve svém projevu v pařížském Institutu arabského světa (IMA) to prohlásil francouzský prezident François Hollande
Zároveň zdůraznil, že protimuslimské stejně jako protižidovské činy musejí být ve Francii přísně trestány.
Ve snaze uklidnit muslimskou obec v zemi prezident dále řekl, že islám je slučitelný s demokracií a že je nutné nesměšovat fakta s nepravdou a tu odmítat. "Francouzi muslimského vyznání mají stejná práva, stejné povinnosti jako všichni občané. Musejí být chráněni," řekl šéf Elysejského paláce.
Zároveň upozornil, že "radikální islám se živil ze všech rozporů, všech vlivů, všech mizérií, všech nerovností a ze všech příliš dlouho nevyřešených konfliktů".
Francouzský prezident se tak vyjádřil v době vyšetřování útoků tří islamistů, kteří minulý týden v Paříži zastřelili 17 lidí. Atentáty oživily ve Francii s 65 miliony obyvatel nedůvěru i nepřátelství většinové populace k tamní muslimské obci, která čítá kolem pěti milionů lidí.
Všichni jsme Charlie
Na fasádě sídla Institutu arabského světa na břehu Seiny byl v době návštěvy hlavy státu velký nápis ve francouzštině a arabštině "Všichni jsme Charlie". Krátká věta "Jsem Charlie" se stala symbolem solidarity s oběťmi teroristů v pařížské redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.
Hollande již dříve vyzval obyvatele, aby rozlišovali mezi radikálními a umírněnými muslimy, kterých je podle něj jasná většina.
Také vedoucí Institutu arabského světa a bývalý známý ministr kultury Jack Lang ujistil o celkové mírumilovnosti arabského světa.
"Je nutné neslučovat nesourodé věci. Arabský svět jde kupředu, jeho společnosti jsou v pohybu. Sázejí na vzdělání a inovace," řekl podle webu politického týdeníku Le Nouvel Observateur Lang.