reklama
 
 

Gülen: Už je jisté, že převrat v Turecku zosnoval prezident Erdogan. Jsou na to důkazy

23. 9. 2016
Fethullah Gülen, islámský duchovní a někdejší blízký spojenec tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napřímo obvinil hlavu tureckého státu z toho, že červencový převrat sám zosnoval. Erdogan naopak už dříve ze stejného činu veřejně obvinil bývalého přítele Gülena, který nyní žije v exilu v USA, a Erdoganův režim žádá Američany o jeho vydání, aby ho turecké soudy mohly potrestat. Gülen patří po ideovém rozchodu s Erdoganem k jeho hlasitým kritikům, od pokusu o převrat se ale distancoval.
Hlavní zprávy

Ankara/Harrisburg (USA) – Islámský duchovní Fethullah Gülen žijící v exilu v USA přímo obvinil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ze zosnování červencového pokusu o převrat. Informovala o tom agentura DPA.

Gülen dosud spíše jen naznačoval, že by strůjcem nezdařeného puče mohl být sám Erdogan. Vláda v Ankaře zase od začátku viní z převratu Gülena a žádá jeho vydání z USA.

"V uplynulých dnech vyšlo najevo tolik důkazů, že se to stalo jistým," řekl Gülen o podezření, že za pučem stál samotný Erdogan. Turecký prezident prý převrat roky předem plánoval. "Čekal jen na správnou příležitost," tvrdí Gülen v rozhovoru pro DPA.

Vláda v Ankaře 13. září oficiálně požádala USA o zatčení pětasedmdesátiletého Gülena, jenž od roku 1999 žije v dobrovolném exilu v americkém státě Pensylvánie.

Erdoganův někdejší blízký spojenec Gülen patří ke kritikům tureckého prezidenta, ale od pokusu o převrat se distancoval.

Erdoganův režim nicméně viní Gülena z pokusu o svržení vlády v Ankaře dlouhodobě. Letos v lednu s ním a sedmdesátkou dalších osob začal v Turecku soudní proces kvůli pokusu svrhnout vládu již v prosinci 2013 prostřednictvím korupčního skandálu. Ten zasáhl nejvyšší patra politiky a mimo jiné se týkal Erdoganova syna Bilala.

Pokud bude Erdogan zneužívat svoji moc a bude pokračovat v islamizaci státu, přijde otázka, jestli je Turecko tím pravým partnerem, říká Šedivý. | Video: Martin Veselovský |  19:06

autor: ČTK

   
reklama
   
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama