Erdogan rozjel tažení proti Gülenovi i v cizině. Chce zavírat školy v Africe

ČTK ČTK
30. 8. 2016 16:14
Turecký duchovní Fethullah Gülen má mnoho stoupenců po celém světě. V Africe je po něm pojmenována stovka škol, které chce nyní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uzavřít. Většina afrických států tyto vzdělávací instituce brání. Jen v Nigérii na nich studuje více než 4000 mladých lidí. Jde o drahé školy navštěvované hlavně potomky elit, jejichž výuka se zaměřuje na přírodní vědy, ekonomii, mezinárodní vztahy, nikoli náboženství.
Islámský duchovní Fethullah Gülen má řadu stoupenců po celém světě.
Islámský duchovní Fethullah Gülen má řadu stoupenců po celém světě. | Foto: Reuters

Ankara/LagosTurecká diplomacie vyvíjí tlak na africké státy, aby na svém území uzavřely školy spojené s duchovním Fethullahem Gülenem, jehož Ankara považuje za osnovatele zmařeného červencového pokusu o státní převrat.

Většina afrických států ale tyto vzdělávací instituce brání, uvedla v úterý agentura AFP.

Gülenovo hnutí "usiluje nejen o převzetí moci v Turecku, ale také se snaží zasáhnout Afriku," prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ve své zemi skutečné či domnělé stoupence duchovního Gülena tvrdě potlačil.

Turecký velvyslanec v Nigérii s odvoláním na národní bezpečnost Turecka požádal o uzavření 17 škol a univerzit spojených s Gülenem. Jsou hlavně v klíčových nigerijských městech Lagos a Abuja. Na těchto vzdělávacích institucích, které v Nigérii působí 18 let, studuje více než 4000 mladých lidí. Nigérie požadavek Ankary odmítla mimo jiné s poukazem na to, že je suverénním státem.

Navzdory tlaku Ankary zůstává otevřeno také šest škol spojených s Gülenem v Keni. Ani Jihoafrická republika neplánuje uzavřít svých devět škol, které patří mezi nejlepší vzdělávací instituce v zemi.

Naopak v somálském hlavním městě již krátce po puči uzavřeli dvě Gülenovy školy. Somálsko je příjemcem významné rozvojové a vojenské pomoci z Turecka.

Zatímco v severní Africe je počet Gülenových škol zanedbatelný, v subsaharské Africe působí od roku 1996 zhruba stovka těchto institucí v přibližně 40 zemích. Jde o drahé školy navštěvované hlavně potomky elit, a to i těch křesťanských. Výuka probíhá většinou v angličtině a zaměřuje se na přírodní vědy, ekonomii, mezinárodní vztahy, nikoli náboženství.

Erdoganův někdejší blízký spojenec, muslimský duchovní Gülen, žije od roku 1999 v dobrovolném exilu ve Spojených státech. Má ale v Turecku i jinde rozsáhlou síť škol, charitativních organizací a také mnoho stoupenců. Gülen patří k Erdoganovým kritikům, ale od pokusu o převrat se distancoval.

 

Právě se děje

Další zprávy