Generál Pavel bude druhým nejvýše postaveným mužem NATO

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 9. 2014 19:24
Český náčelník generálního štábu byl zvolen novým předsedou Vojenského výboru Severoatlantické aliance.
Náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Náčelník generálního štábu Petr Pavel. | Foto: Ludvík Hradilek

Vilnius/Brusel - Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel se stane novým předsedou Vojenského výboru NATO.

Do funkce byl zvolen na jednání výboru v litevském Vilniusu. Získal 20 hlasů, jeho soupeř z Řecka osm.

"Je to na základě reputace, kterou budovaly stovky a tisíce českých vojáků a občanských zaměstnanců nejen v misích, ale i na zahraničních pracovištích," uvedl generál krátce po svém zvolení pro ČTK. "Trochu se do toho vkrádají pochybnosti, zda bude člověk schopen to všechno zvládnout a obsáhnout. Je toho hodně a je to dost odlišné od toho, co dělám teď. Na druhou stranu - jsem přítelem výzev," dodal.

Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka Aliance. Pavel tak bude spolupracovat s Norem Jensem Stoltenbergem, který se do čela NATO postaví letos v říjnu.

Jednoznačné vítězství

Co rozhodlo o vítězství Petra Pavla? Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý Aktuálně.cz řekl, že generálova osobnost: jeho odborné i osobní kvality, schopnost vyjednávat a tedy dospět k rozumnému konsensu.

A jak velvyslanec dodává - i jednoznačná podpora Spojených států. "Alianční náčelníci generálních štábů si nevyberou do svého čela někoho, koho by nererespektovali. A oni v generálu Pavlovi vidí silnou, charismatickou a jazykově dobře vybavenou osobnost."

Pavel hovoří anglicky, francouzsky a rusky.

Českého generála chápou prý ostatní šéfové generálních štábů aliančních států jako odborníka, který bude v čele vojenského výboru NATO jeho nestranným předsedou. "Ani náhodou tedy nelze očekávat, že by měl nějak protežovat Česko. On bude ve své funkci zcela pracovat pro NATO," připomíná Šedivý.

Generál v záloze Jiří Šedivý a náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Generál v záloze Jiří Šedivý a náčelník generálního štábu Petr Pavel. | Foto: ČTK

Zvolení Petra Pavla má podle velvyslance ještě jiný - pro Prahu důležitý - kontext: spojenci, v čele s důležitými aliančními státy, vidí v Česku věrohodného a spolehlivého partnera, s nímž mohou zvláště nyní počítat.

"Představitel špatného či nespolehlivého spojence by neměl v této volbě pražádnou šanci," dodává Šedivý.

Generál Pavel byl zvolen v druhém kole a jeho vítězství lze pokládat za jednoznačné: 20:8. Přičemž - jak konstatuje velvyslanec Šedivý - představitel Řecka byl velmi kvalitním kanditátem.

Pavlovu vítězství předcházelo téměř dvouleté diplomatické vyjednávání. "Ještě letos v srpnu jsem obešel všechny představitele Aliance, abych s nimi český návrh, respektive českého kandidáta Petra Pavla prodiskutoval. Jsem rád, že to vyšlo. Že jsme získali důvěru," shrnuje velvyslanec Šedivý.

První z Východu

Současného šéfa výboru, dánského generála Knuda Bartelse, Petr Pavel nahradí příští rok. Bude prvním předsedou Vojenského výboru Aliance z východní části Evropy.

Vojenský výbor NATO

Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem NATO, může předkládat návrhy a doporučení Severoatlantické radě, Výboru pro obranné plánování a Skupině pro jaderné plánování. Výbor se schází zpravidla třikrát ročně.

Ve Vojenském výboru zasedají vojenští představitelé členských států NATO nebo náčelníci generálních štábů. Spolu s nejvyšším orgánem NATO, Severoatlantickou radou, je jediným aliančním orgánem, jehož vznik stanovila Severoatlantická smlouva z roku 1949.

Česká vláda o Pavlově nominaci rozhodla letos v červenci. Funkce v NATO by se měl ujmout v červnu 2015. Mandát je tříletý a může být prodloužen.

Petr Pavel začínal na nižších velitelských pozicích u výsadkářů, v letech 1991 až 1999 působil u vojenského zpravodajství, v roce 2002 byl krátce zástupcem velitele mechanizované divize.

Od roku 2002 do 2007 působil v nejvyšším velení armády jako velitel specializovaných sil, zástupce velitele společných sil nebo zástupce ředitele sekce ministerstva obrany. Má za sebou řadu zahraničních pobytů v Evropě i Americe.

Pavel na sebe upozornil začátkem 90. let v misi UNPROFOR v Chorvatsku, když osvobodil skupinu francouzských vojáků uvězněných mezi bojujícími stranami. Za svůj čin tehdy dostal vysoká francouzská i česká vyznamenání - Řád čestné legie a medaili Za hrdinství.

 

Právě se děje

Další zprávy