Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Foto: Thinkstock

Modlitba o zelí

Mýtus, který stojí za zmínku. V éře sociálních sítí, kdy se všichni snaží veškeré své sdílené myšlenky a zážitky vtěsnat do co nejmenšího počtu znaků, je pochopitelné, že se lidé smějí rozsáhlosti psané legislativy, včetně té evropské.

Znáte tenhle vtip? Modlitba má 66 slov, desatero přikázání 272 slov, adresa v Gettysburgu 286 slov a evropská regule o prodeji zelí 26 911 slov.

V posledních letech jej, jako mnoho ostatních, na světlo přinesla kampaň před referendem o brexitu.

Zaprvé, to samé se říká o legislativách celé řady zemí. Konkrétně tento vtip se datuje zpátky do 40. let minulého století v USA. Během druhé světové války vláda USA vydala memorandum o kontrole ceny zelných semen, řekl serveru BBC profesor politických věd z kalifornské univerzity Barry O'Neill. Mělo zhruba 2600 slov, už v 50. letech se však objevilo zveličování.

Zadruhé, ta evropská má jen zhruba 1800 slov. Tedy měla. V roce 2009 byla některá nařízení o prodeji ovoce a zeleniny zrušena, protože se ukázala být skutečně trochu "bláznivá". Třeba ta, která hovořila o zakřivení okurek.

Předpisy upravující zemědělskou produkci existují v EU i nadále, přímo zelí ale nevyzdvihují.

 

Právě se děje

Další zprávy