Maghagha - Byl to běžný zákrok, jaký rok co rok podstupují tisíce egyptských dívek. Něco se však zvrtlo a obřezání genitálií při obřadu zvaném "očištění" stálo Budúr Ahmed Šakírovou život.
Červnová smrt jedenáctileté školačky na soukromé klinice v egyptské vesnici Maghagha přiměla vládu k tomu, aby zvyk obřezávání dívčích genitálií postavila mimo zákon. Tato procedura je přitom v Egyptě tak rozšířená, že ji podstoupilo odhadem 95% žen v zemi.
Zákaz se však zřejmě bude jen těžko vymáhat a aktivisté se obávají, že se zákrok začne provádět pokoutně, poněvadž drtivá většina egyptských rodin stále vidí v obřízce nezbytný prostředek, jak ochránit dívčí cudnost. Drtivá většina dívek je tak před dosažením puberty obřezána.
"Nebude-li očištěna, bude jen lovit muže"
Dokonce i v Maghaze, vesnici tvořené nízkými domky, které lemují břehy Nilu, vyjadřuje mnoho žen a dívek přání, aby byla tato procedura povolena, ovšem za přísnějšího lékařského dohledu.
"Není-li dívka očištěna, pak bude jen lovit muže. Zákrok chrání ženskou čest. Jinak to tady bude úplně jako v Americe a dívky budou běhat za muži," prohlásila šestnáctiletá studentka střední školy Asma Saídová.
"Ti, kdo tvrdí, že se to neděje, na sto procent lžou. Tady u nás není ani jedna žena neobřezána a bude to pokračovat," dodává.
Asma stejně jako řada dalších školaček v Maghaze, které hovořily s reportérem agentury Reuters, uvedla, že tuto praxi podporuje, i když se zákroku sama bojí.
Jedinou dívku, která se vyslovila proti, okřikly její spolužačky tak, až nakonec i ona připustila, že obřezávání genitálií je nutnost. "Bez toho se nikdo nemůže vdát," dodala potom dívka.
Další spolužačka, patnáctiletá Nesma Rádiová, jí přizvukovala: "Egypt žije v míru a bezpečí, protože tu existuje obřízka."
Muftí: Obřízka je proti islámu
Egypt praxi obřezávání ženských genitálií zcela zakázal, když Budúr Šakírová v červnu během obřízky na jedné soukromé klinice v Maghaze zemřela na předávkování anestetiky.
Egyptský velký muftí, státem jmenovaný oficiální arbitr islámského práva, vydal v červnu dekret, podle něhož islám ženskou obřízku zakazuje - bylo to jeho zatím nejsilnější vystoupení proti této praxi.
V Egyptě se obřízka provádí muslimkám i křesťankám a obvykle se skládá z odřezání klitorisu a někdy i dalších částí ženského pohlavního orgánu. Zákrok často provádí lékař. Mezi vedlejší účinky patří krvácení, šok a sexuální dysfunkce.
Kromě Egypta a jižněji položeného Súdánu je tato praxe ve většině ostatního arabského světa spíše vzácná, avšak běžně se provádí v Eritreji, Etiopii a Somálsku.
Podle egyptského demografického a zdravotního průzkumu provedeného v roce 2005 je v Egyptě obřezáno více než 95 procent žen, přičemž nejvyšší procento obřízek vykazují chudé rodiny žijící ve venkovských oblastech údolí Nilu v jižním Egyptě.
Jen píchnutí špendlíkem
Smrt Budúr Šakírové na počátku období, jemuž aktivisté říkají egyptská "obřízková sezóna" a které zahrnuje horké letní měsíce po skončení školní docházky, si získala značnou publicitu a přiměla Káhiru k zacelení mezery v zákoně, která umožňovala lékařům provádět tento zákrok na základě doložených "zdravotních důvodů".
Téměř tři čtvrtiny egyptských dívek obřezávají podobně jako neštastnou Budúr zdravotníci, tedy lékaři a sestry, kteří si podle aktivistů za tento zákrok účtují 50 až 500 egyptských liber (8,85 až 88,50 dolarů).
Aktivisté upozorňují, že každý rok při zákroku zemře několik dívek buďto následkem nesprávné dávky anestetik, anebo kvůli krvácení či jiným komplikacím.
"Někteří lékaři ve snaze mít ze sebe lepší pocit a učinit zadost etice říkají: 'Jen ji píchnu, aby krvácela, a její rodiče mají radost' Slyšela jsem spoustu lékařů tvrdit, že když to neudělají oni, obrátí se rodiče na jejich kolegu, který to udělá," uvedla Jasmine Wahbaová, pracovnice Dětského fonfu OSN (UNICEF)..
"Myslím, že je to uhozené," dodala v narážce na tuto logiku. Podle svých slov se obává, že zákroky se nyní budou provádět pokoutně.
Zákaz nezákaz, dívky se mrzačí dál
I po úplném vládním zákazu této praxe se dívky obřezávají dál, i když podle jednoho aktivisty v jižním Egyptě nyní lékaři požadují za zákrok vyšší cenu, aby kompenzovali zvýšené riziko.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v jihoegyptském městě Edfu byla v červenci hospitalizována sedmiletá dívka, která po obřízce provedené na jedné venkovské klinice začala silně krvácet.
Zdravotnické úřady také prošetřují zprávy, že nejmenovaná zdravotní sestra obřezala ve městě jižně od Káhiry za jediný den tři dívky přímo u nich doma. Podle ministerstva hrozí ženě, která se k tomuto činu přiznala, až dvouleté vězení.
"Alespoň budou mít doktoři strach," uvedla k tomu Wahbaová. "Budou mít strach, poněvadž se hodně mluví o tom, že se zákon skutečně bude vymáhat."