Lotyšsko už nebaví boj proti ruské propagandě. Je drahý, neefektivní a bezúčelný

ČTK ČTK, ČTK / BBC News
27. 7. 2016 21:13
Lotyšské boje s ruskou propagandou se ukazují jako marné. I přes dvouletou snahu mezi rusky mluvícími obyvateli přetrvává skalní přesvědčení, že jsou v zemi utlačováni a diskriminováni. Kdyby se měl na jejich území opakovat krymský scénář, ruské vojsko by přivítali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Riga - Po dvou letech informační války dospěli v Lotyšsku k závěru, že válčit s ruskou propagandou nemá smysl, napsala BBC.

Odborníci i politici se domnívají, že boj o smýšlení lotyšských Rusů nevedl k žádoucím výsledkům.

Podle Centra bezpečnosti a strategických výzkumů Lotyšské národní akademie obrany, jediné vysoké vojenské školy v zemi, cítí většina rusky mluvících Lotyšů sounáležitost s Ruskem i se Sovětským svazem.

Vměšování Moskvy považují za nevyhnutelné pro řešení problémů utlačovaných Rusů žijících mimo Ruskou federaci a domnívají se, že se v Lotyšsku rodí fašismus a že jsou diskriminováni kvůli neznalosti úředního jazyka.

Jako v sovětských dobách

Bojovat s něčím takovým nemá smysl, tvrdí poslanec a předseda branného výboru parlamentu Ainars Latkovskis.

"Nevěřím, že je jednoduché bojovat za smýšlení lidí. Rusko to dělá jako v sovětských dobách. Ale v demokratických zemích je velice těžké vymývat mozky. Soudím, že situace se změní až za několik generací," citovala jej ruská verze BBC.

Válka informací. Seriál
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Válka informací. Seriál

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Bořiči podfuků a mýtů z Ukrajiny. Jak se hledá pravda ve válce informací. Na návštěvě v organizaci Stopfake.

Ukrajinci na nás pořádají hon. Na Donbasu jsem viděl jámy s těly. Rozhovor s ruským válečným reportérem.

Řekl to Putin a to si pamatujte." Co zaznělo v ruské show a proč dopadne Evropa jako Ukrajina. Analýza ruské talk show.

Na začátku ukrajinské krize před dvěma lety mluvili lotyšští politici o přímé souvislosti mezi vojenskou zranitelností Lotyšska vůči Rusku a vysokým počtem rusky mluvících obyvatel země. Lotyšské bezpečnostní složky otevřeně varovaly před ohrožením národní bezpečnosti ruskými médii a vybízely k omezení "podvratného" ruského vysílání a k rozvoji vlastního vysílání v ruštině.

Mluvilo se o tom, že místní Rusové sledují ruskou televizi, nechávají se ovlivnit ruskou propagandou a v případě, že by se v Lotyšsku hypoteticky opakoval krymský scénář, přidali by se na stranu "zelených mužíčků", tedy ruských vojáků ze speciálních jednotek. Tyto obavy byly argumentem i při volání po zřízení základny NATO v Lotyšsku.

Lotyšské úřady od té doby pozastavily vysílání ruské televize RTR-Rossija, zavřely portál ru.sputniknews.lv, vyčlenily miliony na ruské vysílání v lotyšské televizi a rovněž přijaly řadu opatření sloužících k boji s hrozbou hybridní války. Podobné postupy se uplatňovaly i v ostatních pobaltských republikách.

Po dvou letech, kdy NATO rozhodlo o stálém rozmístění svých jednotek ve východní Evropě, se však s ruskou propagandou už skoro nikomu bojovat nechce - je to totiž drahé, neefektivní a bezúčelné.

Podle průzkumu společnosti TNS klesla sledovanost ruského vysílání lotyšské televize z 2,7 na 2 procenta.

Dva roky boje, žádná změna

Ukazuje se, že i po dvou letech bojů s kremelskou propagandou se většinová část ruskojazyčného obyvatelstva Lotyšska stále přiklání na ruskou stranu, a to nejen pokud jde o ukrajinský konflikt, ale i co se týče vnímání vlastního postavení v Lotyšsku. K takovým výsledkům dospěli při zkoumání možné destabilizace společnosti výzkumníci z Akademie obrany.

Ovlivňovat lidi, kteří již předem souhlasí s tím, co se říká v ruské televizi, je velmi jednoduché, jsou přesvědčeni experti z Akademie obrany.

Redaktorka výzkumu Ieva Berzinová tvrdí, že v dlouhodobé perspektivě sice tato polarizace názorů prohlubuje mezeru ve společnosti, nemá ale žádný vztah k posílení vojsk NATO. Lotyšsko se totiž ozbrojuje na obranu proti Rusku, ne kvůli přítomnosti Rusů v zemi.

"Problém spočívá v tom, že není jasné, jak postupovat politicky, jestliže lidé vidí svět různými pohledy. Je jasné, že jedna strana bude souhlasit, zatímco ta druhá ne. To může v případě psychologického nátlaku za hypotetické krize znesnadňovat možnosti obrany," říká Berzinová.

Noční vlci nejsou invazní armáda, jde ale o projekci ruské moci mimo své hranice, říká politický geograf Martin Riegl | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy