Nový král Felipe? Dlouhán, co nakupuje a vozí děti do školy

Martin Novák Martin Novák
3. 6. 2014 6:38
Pětačtyřicetiletý princ Felipe bude novou hlavou španělského státu. Čeká ho úkol vrátit monarchii prestiž.
Felipe a jeho manželka Letizia.
Felipe a jeho manželka Letizia. | Foto: Reuters, Martin Novák

Madrid - Felipe Juan Pablo y Alfonso de Todos los Santos de Borbon y de Grecia. Tak zní celé jméno příštího španělského krále, který usedne na trůn po pondělním oznámení abdikace Juana Carlose.

Raději však o něm budeme psát jako o Felipem VI. Pokračovatel dynastie se od svého otce v mnohém odlišuje.

Příští španělský král Felipe VI.
Příští španělský král Felipe VI. | Foto: Reuters

Nezdědil loveckou vášeň, není proslulý tak žoviálním chováním, nežije v takovém luxusu, jaký si dopřával Juan Carlos, a zatím se mu vyhýbají skandály. Což ve španělské královské rodině není úplně samozřejmé.

Felipeho sestra princezna Cristina vypovídala nedávno před soudem kvůli svému manželovi, obviněnému z daňových úniků a zpronevěry šesti milionů eur prostřednictvím sportovní nadace.

Na rozdíl od Juana Carlose je Felipe mezi Španěly oblíbený, a pokud může někdo monarchii zachránit, má to být právě pětačtyřicetiletý otec dvou dcer. Proč?

 Španělé sledují televizi. Jejich král Juan Carlos abdikuje.
Španělé sledují televizi. Jejich král Juan Carlos abdikuje. | Foto: Reuters

Chová se prý jako normální člověk. S manželkou vozí dcery do školy, chodí do restaurací a nákupních center jako "obyčejní manželé". Ochranku Felipe a jeho žena – bývalá televizní moderátorka Letizia Ortizová – používají jen v malé míře.

Nemají tak nákladný životní styl, jakým proslul Juan Carlos. V době, kdy na Španělsko dolehla ekonomická krize a nezaměstnanost se stále pohybuje kolem pětadvaceti procent, je to pro veřejnost podstatná informace.

"Osobně vozí děti z paláce do školy, a když jdou do restaurace, chovají se jako jakýkoliv normální pár," uvedl pro agenturu Reuters člen personálu královského paláce.

Abdikující král se synem Felipem, rok 1995
Abdikující král se synem Felipem, rok 1995 | Foto: Reuters

Prezentuje se jako schopný diplomat a výborný řečník. V angličtině přednesl skvělý projev na podporu kandidatury Madridu jako hostitelského města olympijských her v roce 2020.

"Je považován za velmi dobře připraveného. Za profesionála, který nemá žádný konflikt a není pro nikoho kontroverzní," řekl agentuře AFP Jose Miguel de Elias, ředitel agentury Sigma Dos pro výzkum veřejného mínění.

Redaktor Aktuálně.cz a autor tohoto článku nedávno vedl soukromý rozhovor se španělským diplomatem. Tématem byl i princ Felipe a jeho případné nástupnictví.

"Pravdou je, že ve Španělsku je mnohem oblíbenější než jeho otec. Ve skutečnosti už dlouhou dobu za otce vykonává některou práci. Například se setkává s latinskoamerickými státníky, zastupoval Španělsko na iberoamerickém summitu," řekl diplomat.

Princ a budoucí král imponuje kromě jiného svojí postavou. Jako dlouholetý aktivní jachtař pravidelně posiluje a měří 197 centimetrů. Felipe na sebe poprvé upozornil už v roce 1982, když mu bylo teprve třináct.

Asistoval totiž při losování základních skupin fotbalového mistrovství světa, které se tehdy konalo ve Španělsku a které země na Pyrenejském poloostrově vnímala jako velmi prestižní záležitost.

Má doktorát z práv, odsloužil si službu v armádě a na prestižní Georgetown University ve Washingtonu studoval mezinárodní vztahy.

Foto: Reuters

Nevíme, nakolik se v mezinárodních vztazích vyzná, ale ty rodinné měl poměrně komplikované. Otec s matkou, královnou Sofií, mu totiž odmítli povolit sňatek s jeho původní vyvolenou. S odůvodněním, že pracovala jako modelka a ukazovala se ve spodním prádle.

To je minulost, teď čeká Felipeho úkol přesvědčit Španělsko, že monarchie není přežitek a královská rodina si zaslouží peníze ze státního rozpočtu.

Loňský průzkum agentury Sigma Dos ukázal, že šedesát procent Španělů mladších třiceti let o monarchii nestojí.

 

Právě se děje

Další zprávy