Desetiletý hoch nalezený v troskách Tu-134 zemřel

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 6. 2011 14:57
Chlapec, kterého spolu se sestrou vytáhli z hořícího stroje, skonal v nemocnici
Bohužel jak u Smolensku, přiznal ruský vicepremiér.
Bohužel jak u Smolensku, přiznal ruský vicepremiér. | Foto: Reuters

Moskva - Desetiletý chlapec Anton podlehl v nemocnici těžkým zraněním, která utrpěl v troskách hořícího Tupolevu po pádu letadla u ruského letiště v Petrozavodsku. Počet obětí katastrofy tak stoupl na 45.

Antonův otec přišel během několika hodin o manželku a syna. Žena zemřela okamžitě při nehodě. 

Sourozenecký pár z Južnyjho Sachalinsku sice spolu s dalšími šesti přeživšími pasažéry vytáhli lidé z hořícího stroje těsně před výbuchem, nakonec ale přežila jen čtrnáctiletá dcera Antonova otce. Podle lékařů se uzdraví.

"Deset minut před třetí hodinou ranní chlapec podlehl svým zraněním. Byla příliš těžká. Utrpěl několik popálenin a dalších traumat," uvedla mluvčí Petrozavodské nemocnice o smrti hocha.

Tupolev s dvaapadesáti lidmi na palubě byl na cestě z Moskvy do hlavního města Karélie Petrozavodsku. Těsně před přistáním ale piloti ztratili orientaci a pokusili se o nouzové přistání na dálnici, která se táhne kilometr od letiště.

Manévr se ale nepovedl. Letoun se při přistání rozlomil a začal hořet. Přežilo osm lidí, včetně Antona.

Příčina neštěstí se stále vyšetřuje. Podle prvotních zpráv ruských úřadů se zřejmě jedná o chybu pilota, jenž nezvládl přistání v husté mlze.

"Pilot v husté mlze do poslední chvíle vizuálně hledal přistávací plochu, ale nenašel ji. Tak se stalo, co se stalo. Neštěstí bohužel připomíná katastrofu polského letounu u Smolensku," řekl novinářům krátce po neštěstí ruský vicepremiér Sergej Ivanov.

Letěli náhradníci

Média sice původně spekulovala o tom, že posádka ztratila orientaci poté, co zpřetrhala vedení vysokého napětí a vyřadila osvětlení ranveje, jak se ale ukázalo, žádné takové vedení v prostoru přistání není. Elektrické vedení letoun poškodil až při pádu do obydlené oblasti v okolí dálnice.  

Policista hlídkuje u trosek spadlého stroje; k letišti v Petrozavodsku zbývá ještě kilometr.
Policista hlídkuje u trosek spadlého stroje; k letišti v Petrozavodsku zbývá ještě kilometr. | Foto: Reuters

Jasno do případu by měly vnést černé skříňky, které se vyšetřovatelům podařilo z trosek tupolevu vytáhnout. 

Už teď je ale jasné, že bude mít letecký přepravce co vysvětlovat. Ve středu totiž vyšlo najevo, že letoun ani piloti, kteří zřejmě pád zavinili, do Petrozavodsku vůbec letět neměli.

Podle deníku The Moscow Times totiž společnost RusLine prodala příliš letenek a musela si od charterového dopravce RusAir vypůjčit větší stroj - Tu-134 i s posádkou.

Pilot navíc při komunikaci s letištní věží odmítl výzvu dispečera, aby zrušil přistávací manévr.

Původně měl být vypraven stroj Bombardier CRJ200 s padesáti místy pro cestující. Nakonec se ukázalo, že by jeho kapacita stačila. Na odbavení se dostavilo pouze čtyřiačtyřicet cestujících.

 

Právě se děje

Další zprávy