Čína ustoupila. Kitty Hawk může kotvit v Hongkongu

lem
22. 11. 2007 15:55
Peking se zdráhal pustit do přístavu americkou loď

Peking - Desítky hodin rozhodovaly čínské úřady o tom, zda dát americké letadlové lodi Kitty Hawk svolení k vplutí do hongkongského přístavu, nebo ne. Strávit Den díkuvzdání - svátek, který slaví celé Spojené státy - na pevnině v Hongkongu mělo se svými rodinami osm tisíc amerických vojáků.

Flotilu několika lodí v čele s Kitty Hawk v úterý čínské úřady zastavily před branami přístavu. Důvod, proč chtěli Číňané dopředu naplánovanou a ohlášenou zastávku zrušit, Peking neuvedl.

Oslavy budou. Na souši

Ve čtvrtek ráno, kdy už se námořníci smiřovali s večeří na lodi, rodinní příslušníci s tím, že své příbuzné tentokrát neuvidí a konečně hongkongští majitelé restaurací a barů s tím, že nenaplní své kapsy americkými dolary, čínská vláda ustoupila.

Fakta o Kitty Hawk

  • USS Kitty Hawk byla spuštěna na vodu v roce 1956.
  • Její provoz má být ukončen již přístí rok.
  • Jde o druhou nejstarší loď po USS Constitution, která kotví v bostonském zálivu.
  • Nahradit ji má moderní letadlová loď USS George Washington.

"Rozhodli jsme se povolit lodi Kitty Hawk během Dne díkuvzdání zakotvit v Hongkongu," potvrdil mluvčí Liou Ťien-čchao. "Je to humanitární rozhodnutí," dodal.

Na další otázky novinářů nereagoval.

Od předání Hongkongu Číně v roce 1997 jde o druhý případ, kdy Peking odmítal vpustit vojenská plavidla jiné země do této bývalé britské kolonie.

Poprvé to bylo v roce 2001, kdy americké špionážní letadlo po nehodě s čínskou stíhačkou muselo nouzově přistát na čínském území.

Důvody? Je jich několik

Podle zpravodajských agentur ale může být důvodů, proč čínská vláda americkou loď nehodlala do přístavu vpustit, hned několik.

Přístav v Hongkongu září všemi barvami. Nejen na Silvestra.
Přístav v Hongkongu září všemi barvami. Nejen na Silvestra. | Foto: Paul Yeung

Čínu například nepotěšila nedávná cesta vůdce Tibetu do Washingtonu a ocenění, kterého se dalajlamovi dostalo z rukou prezidenta George Bushe.

Více ČTĚTE ZDE: Bush se přes čínské protesty sešel s dalajlamou

Stejně tak nejsou politici v Pekingu nakloněni plánu americké vlády poskytnout finanční injekci ve výši 940 milionů dolarů Tchaj-wanu na modernizaci raketového systému.

Nic na tom nezměnila ani návštěva ministra obrany USA Roberta Gatese, který se minulý týden snažil navázat dialog mezi oběma stranami.

 

Právě se děje

Další zprávy