Bush se přes čínské protesty sešel s dalajlamou

rst, lem
16. 10. 2007 23:30
Přes odpor Pekingu dostane tibetský vůdce vyznamenání
Foto: Jan Symon

Washington - I přes silný odpor Číňanů, intenzivní lobbování a výhrůžky se dnes v Bílém domě setkal americký prezident George Bush s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Setkání Bushe s dalajlamou ale "vážně poškodí" čínsko-americké vztahy, tvrdil dopředu Peking.

"Rádi bychom vyzvali americkou stranu, aby napravila své chyby a schůzku zrušila," reagoval čínský ministr zahraničí Liou Ťien-čchao. Spojené státy by měly "přestat zasahovat do vnitřních záležitostí Číny", dodal.

I právě proto se schůzka konala s co nejmenší okázalostí.

"Nechceme dráždit hada bosou nohou. Nechceme, aby se Čína cítila uražena. Je to přece jen země, s níž máme dobré vztahy na mnoha úrovních," řekla Bushova mluvčí Dana Perino.

Kvůli poctám, kterých se vůdci Tibetu ve Washingtonu ještě dostane, už Peking odřekl účast na mezinárodních rozhovorech o jaderném programu Íránu v Berlíně. 

Medaile pro dalajlamu

Dalajlama, který žije v indickém exilu, přijel do Spojených států, aby převzal nejvyšší americké civilní vyznamenání - zlatou medaili amerického Kongresu.

Bude to vůbec poprvé, co se americký prezident objeví po boku dalajlamy na veřejnosti. Dosud měly veškeré návštěvy tibetského vůdce v Bílém domě soukromý charakter. Tentokrát prezident hodlá na ceremoniál dorazit.

První byl Havel

Bývalý československý prezident Václav Havel byl první státník, který na začátku devadesátých let tibetského vůdce oficiálně přijal, většina států však k tomuto kroku nepřistupuje, protože se bojí reakce Číny.

Peking totiž na dalajlamu stále pohlíží jako na separatistu, který ohrožuje celistvost Čínské lidové republiky. Tibetský duchovní vůdce se přitom myšlenky na svobodný Tibet dávno zřekl a prosazuje pouze širší autonomii oblasti.

Kromě toho nepřestává upozorňovat na porušování základních lidských práv, kterých se čínská vláda vůči Tibeťanům dopouští.

Poté, co Američané oznámili, že dalajlama medaili obdrží, Číňané je vyzvali, aby slavnostní předání v budově Kapitolu přesunuli, protože se kryje s klíčovým sjezdem Komunistické strany, jehož datum bylo vyhlášeno dlouho dopředu.

ČTĚTE VÍCE: Největší strana světa má sjezd. Demokracii odmítla

"Vyznavač ďábelského kultu"

I když odborníci soudí, že Čína ve svých protestech a výhrůžkách vůči státům, které oblíbeného Tibeťana hostí, nezajde nikdy dále než ke slovním varováním, v Číně samotné stále probíhá intenzivní kampaň proti jeho osobě.

V posledním útoku čínská média laureáta Nobelovy ceny míru obvinila z podpory "ďábelských kultů", mezi něž řadí také duchovní hnutí Falun Gong nebo třeba japonskou sektu Óm-Šinrikjó.

V anglicky psaném článku státní tisková agentura Nová Čína píše, že dalajlama podporoval vůdce této sekty Šoka Asaharu, který zorganizoval plynový útok na tokijské metro v roce 1995, při kterém zemřelo 12 lidí a další desítky byly přiotráveny.

I přes výhrady Pekingu se k Václavu Havlovi přidává stále více politiků, kteří se s nejvyšší buddhistickou reinkarnací neobávají setkat.

Posledním příkladem je například německá kancléřka Angela Merkelová, která si také za tento čin vysloužila kritiku čínské komunistické strany.

 

Právě se děje

Další zprávy