Bývalý americký velvyslanec v Česku Eisen radil Trumpovu týmu, jak bojovat s korupcí

Luboš Kreč Luboš Kreč
16. 11. 2016 8:35
Norman Eisen pobýval jako americký velvyslanec v Praze mezi roky 2011 až 2014. Během té doby se věnoval tématu potírání korupce a transparentní vlády, což měl na starosti i po nástupu administrativy Baracka Obamy. S tím, aby poradil, jak se při přebírání vlády vyhnout skandálům, se na něj proto obrátili i lidé, kteří chystají příchod Donalda Trumpa do Bílého domu.
Bývalý velvyslanec USA v Česku Norman Eisen.
Bývalý velvyslanec USA v Česku Norman Eisen. | Foto: Vojtěch Marek

Praha/Washington – Donald Trump dává dohromady kostru budoucího vládního týmu. Stejně jako magnátova předvolební kampaň, i tento v USA pečlivě sledovaný proces se ale neodehrává bez překotných změn a zmatků. V rámci příprav se Trumpovi lidé obrátili s žádostí o pomoc i na bývalého amerického velvyslance v Česku Normana Eisena.

Šestapadesátiletý právník, který se s končícím prezidentem Barackem Obamou potkal na Harvardově univerzitě, je totiž uznávaným expertem na boj s korupcí a etické otázky spojené s vládnutím. Když nastupoval v roce 2009 Obama do Bílého domu, Eisen pro něj vypracoval sadu pravidel, která měla zajišťovat co největší transparentnost. Kvůli své neústupnosti v jejich dodržování dostal přezdívku Mr. No, tedy pan Ne.

"Vysvětloval jsem jim pět bodů Obamovy metody, jak předcházet skandálům, kterou jsem jako někdo, komu se říkalo etický car, v letech 2009 až 2011 pomáhal vytvořit. Skvěle to zafungovalo a vznikla díky tomu administrativa s nejmenším množstvím afér v moderních dějinách. S tím souhlasí nejen demokraté, ale i republikáni," popsal Eisen pro Aktuálně.cz, co bylo obsahem jeho konzultací pro Trumpovy spolupracovníky.

Eisen, který v Praze úřadoval od ledna 2011 do konce roku 2014 a nyní působí jako analytik prestižního think-tanku Brooking Institute, shrnul etické zásady pro nastupující vládu i ve svém nedávném článku pro magazín Newsweek. 

Zaprvé má příští prezident jasně říct, že chce, aby se jeho lidé chovali čestně, zadruhé má zabránit tomu, aby vysocí úředníci a politici volně přecházeli do byznysu a naopak (Trump už ohlásil, že chce v tomto směru zkomplikovat život lobbistům a kongresmanům, kteří jdou do komerční sféry). Za další je třeba dbát na co největší transparentnost ve fungování Bílého domu a stanovit přísná kritéria pro výběr budoucích ministrů.

Právě kvůli poslednímu bodu se na Eisena, jehož babička pocházela z Československa, obrátili i republikáni, kteří si teď lámou hlavu, jak Trumpovu vládu poskládat. Několik měsíců měl přípravu převzetí kabinetu na starost guvernér New Jersey a oddaný miliardářův souputník Chris Christie. Jenže jako už několikrát v minulosti Trump tohoto muže, kterého mimochodem stíhá nepříjemný skandál kvůli úmyslně uzavřeným mostům do New Yorku v rámci boje s politickými protivníky, odstavil. A celý proces výběru nové vlády začal nanovo.

Podle serveru Politico.com způsobily náhlé změny mezi republikány zmatky, odejít museli především dva Christieho poradci, kteří měli plánování převzetí moci ve své gesci – jeho někdejší tajemník Chris Bagger a jeho bývalý partner z advokátní kanceláře William Palatucci. Odešel také expert na zpravodajské služby Mike Rogers.

Některá jména možných budoucích ministrů vlády Donalda Trumpa už se dostala do médií. Ve hře o post ministra zahraničí je bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani či ex-velvyslanec USA při OSN John Bolton. Ministrem obrany by mohl být senátor z Alabamy Jeff Sessions, nějakou roli v Trumpově aparátu zřejmě dostane i někdejší šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Ministrem financí by mohl být buď bankéř se zkušenostmi z Goldman Sachs Steve Mnuchin nebo podnikatel Wilbur Ross.

Norman Eisen, jehož na velvyslanectví v Česku vystřídal další Obamův spolužák a blízký přítel Andrew Shapiro, pro Aktuálně.cz doplnil, že ač jsou mu bližší demokraté, nemá problém hovořit ani s republikány. Jde mu totiž prý o víc než politickou nálepku: "Hovořil jsem s oběma tábory o tom, jak nejlépe bojovat s korupcí. Jak všichni v Česku vědí, o tomto tématu budu rád mluvit kdykoli a kdekoli," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy