Insider a aktivista. Dva noví Trumpovi muži nemůžou být odlišnější

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
14. 11. 2016 18:00
Donald Trump jmenoval šéfa své prezidentské kanceláře a taky šéfporadce. Oba muži budou mít velký vliv na jeho politiku, do této chvíle je ale znal jen málokdo. Nový šéf Trumpovy kanceláře Reince Priebus za ním stál už v době republikánských primárek. Ty Trump vyhrál proti vůli velké většiny strany. Hlavní Trumpův šéfporadce Stephen Bannon je naopak bývalý důstojník vojenského námořnictva a současný šéf silně konzervativního serveru Breitbart News.
Reince Priebus se stane šéfem prezidentské kanceláře.
Reince Priebus se stane šéfem prezidentské kanceláře. | Foto: Reuters

Washington – Jmenováním Reince Priebuse šéfem prezidentské kanceláře a Stephena Bannona hlavním poradcem posílá Donald Trump jasný signál svým voličům, že nezapomněl na předvolební sliby. Americkému establishmentu zároveň dává najevo, že se s ním bude schopen dohodnout.

Oba muži teď budou mít silný vliv na budoucí Trumpovu politiku, přitom ale nemohou být rozdílnější.

Věrný druh Priebus

Jméno Reince Priebuse říká širší veřejnosti málo, znají ho ale velmi dobře všichni důležití lidé ve Washingtonu. Začínal jako stranický funkcionář ve Wisconsinu, kde vedl řadu úspěšných volebních kampaní, byl pokladníkem místní republikánské strany a postupně stoupal ve stranické hierarchii. Před pěti lety se stal předsedou federálního republikánského výboru a zajišťoval plynulý chod strany.

Do prezidentské kampaně ale Priebuse znali jen odborníci na washingtonskou politiku. V době republikánských primárek, které vyhrál Trump proti vůli velké většiny strany, stál Reince Priebus pevně za ním. A to i přesto, že na něj někteří veteráni tlačili s tím, že by aparát strany měl kampaň miliardáře sabotovat.

Z Trumpova pohledu má pracovitý Priebus ještě jednu výhodu. Má velmi dobré vztahy s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem, který taky pochází z Wisconsinu. Právě Ryana bude Donald Trump potřebovat k tomu, aby současná republikánská většina rychle odhlasovala zákony, které čerstvě zvolený prezident slíbil svým voličům.

Někteří příznivci nového prezidenta Priebusovo jmenování kritizovali s tím, že Trump začíná klesat do "washingtonské bažiny", kterou sám sliboval "vysušit". Podle deníku The New York Times stojí za touto volbou hlavně Trumpova nejstarší dcera Ivanka a její muž Jared Kushner. Ti hlavně nechtěli, aby byl na formálně nejdůležitější post šéfa prezidentské administrativy jmenován někdo kontroverzní.

Konzervativní Bannon

Tím naráželi právě na Stephena Bannona. Tento bývalý důstojník vojenského námořnictva si vydělal peníze jako investiční bankéř v Goldman Sachs a poté odešel šéfovat silně konzervativnímu serveru Breitbart News. Jen pro představu – jeho čtenáři jsou lidé, pro které je konzervativní televizní kanál Fox News příliš liberální.

Steve Bannon, šéf kampaně Donalda Trumpa.
Steve Bannon, šéf kampaně Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

I někteří republikáni označují Breitbart News za příliš extremistický a plný rasistických a antisemitských narážek. Server sice nepatří mezi nejnavštěvovanější, je ale úspěšný na sociálních sítích. V den voleb zaznamenala jeho facebooková stránka čtvrtý největší počet interakcí: víc než Fox News, CNN a New York Times.

Donald Trump dává jmenováním Bannona najevo, že si nechce odcizit aktivisty, kteří mu pomohli získat volební vítězství.

Podle zdrojů CNN se Bannon s Priebusem o víkendu s Trumpem aktivně účastnili jednání o nových nominacích a uzavřeli spolu dohodu. Stephen Bannon třeba dosáhl toho, že nebude Priebusovým podřízeným, ale bude se zodpovídat osobně Donaldu Trumpovi.

"Tím, že budou Priebus a Bannon pod jednou střechou, vznikne zajímavé napětí. Pokud s ním dokáže správně zacházet, může se tato energie stát hnacím motorem Trumpovy administrativy. Pokud se ale něco pokazí, může to mít nedozírné následky," myslí si zkušený severoamerický reportér BBC Anthony Zurcher.

 

Právě se děje

Další zprávy