Hledá se řešení bytové krize. Berlín si odhlasoval vyvlastnění a chystá další kroky

Helena Truchlá Helena Truchlá
29. 9. 2021 13:54
Minulou neděli Němci kromě budoucí vlády rozhodovali i o majetku obřích bytových fondů v Berlíně: v referendu podpořili vyvlastnění 240 tisíc bytů, které by za úplatu mělo převzít město a spravovat je "demokraticky, transparentně a ve veřejném zájmu". Tedy pronajímat za přijatelné ceny. Je to další ze snah vyřešit krizi bydlení. Co bude v Berlíně dál a co navrhují čeští politici?
Foto: Aktuálně.cz

Situace v Česku

Drahé a nedostupné bydlení je problémem i v Praze a dalších českých městech. Různá řešení nabízejí před volbami do Poslanecké sněmovny také české politické strany.

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše chce zřídit státní podnik pro výstavbu bytů, které by si nájemníci případně mohli odkoupit. Kromě toho obecně navrhuje "ve spolupráci se soukromým sektorem podporovat výstavbu bytů k pronájmu". 

Koalice Pirátů a starostů navrhuje zrychlit doteď pomalé stavební řízení a pro rizikové skupiny zajistit obecní či komunitní bydlení.

Koalice SPOLU naopak volí cestu podpory vlastního bydlení: zvýhodněním hypoték na první bydlení a snížením daně z přidané hodnoty (DPH) na výstavbu či rekonstrukci bytu. Dosáhnout chce cíle až 40 tisíc nových soukromých bytových jednotek každý rok.

"Dávky na bydlení chceme postupně nahrazovat státním, nájemním bydlením, které bude stát poskytovat za jasně definovaných podmínek," prosazuje ČSSD. Podporovat chce družstevní výstavbu bytů nebo domů a zavést pokutu za dlouhodobě prázdné byty. Jako řešení nabízí i zastropovat tempo růstu nájmů na 15 procent za tři roky.

Komunisté (KSČM) chtějí stavět až 40 tisíc státních bytů ročně, z toho pět tisíc družstevních, a snížit nájmy v už existujících obecních bytech. 

"V oblasti bydlení je nutné podpořit družstevní výstavbu, výhodné manželské půjčky rodinám a nájemní bydlení v obecních bytech," navrhuje Svoboda a přímá demokracie (SPD). 

 

Právě se děje

Další zprávy