Bahrajnský soud potvrdil rozsudky nad opozicí

ČTK ČTK
7. 1. 2013 17:05
Třináct vůdců opozice jde do vězení, někteří na doživotí
Protesty proti vládě v Bahrajnu pokračují, vláda má ale situaci na rozdíl od Sýrie pod kontrolou.
Protesty proti vládě v Bahrajnu pokračují, vláda má ale situaci na rozdíl od Sýrie pod kontrolou. | Foto: Reuters

Manáma - Bahrajnský nejvyšší odvolací soud potvrdil rozsudky nad 13 vůdci protivládních protestů. Oznámila to agentura Reuters.

Podle obhajoby se proti rozsudku už nelze odvolat. Tresty jsou v rozpětí od pětiletého vězení po doživotí.

Skupina byla původně za svou aktivitu při demonstracích z roku 2011 postavena před vojenský tribunál. Jeho verdikt loni potvrdil soud civilní. Patří k ní 20 lidí, ale sedm z nich bylo souzeno v nepřítomnosti. K nejvyšší odvolací instanci se odvolalo jen 13 souzených.

Většina z nich jsou šíité, tedy příslušníci bahrajnské většiny, které však vládne sunnitská menšina. Cílem protestů bylo svrhnout sunnitskou monarchii Chalífů a dosáhnout demokratických reforem.

Hlavní opoziční organizace Vifák dnešní soudní rozhodnutí označila za politickou persekuci. Brian Dooley z organizace ochránců lidských práv Human Rights First prohlásil, že "Bahrajn tímto odmítá naději na reformy a prohlubuje vlastní krizi na poli lidských práv".

Mezi těmi, kdo byli potrestáni doživotím, je známý obhájce lidských práv Abdalhádí Chavádža. Nepomohly mu protesty svolané na jeho podporu, to, že má také dánský pas, ani to, že držel 110 dní hladovku.

Očekává se, že zamítnutí odvolání vyvolá nové protesty. Před silně střeženou soudní budovou se sešlo několik desítek aktivistů, při vynesení rozhodnutí byli také zahraniční diplomaté. Jednání trvalo jenom několik minut a odsouzenci v síni nebyli.

Při předloňských násilnostech v Bahrajnu zemřelo podle oficiálních statistik 30 lidí, opozice hovoří o 50 až 60 mrtvých. Před soud se pak dostaly desítky oponentů monarchie.

Panovník Hamad bin Ísá Chalífa na nespokojenost občanů reagoval postupným rozšiřováním pravomocí parlamentu, ale protesty, zejména v šíity obývaných částech země, zcela neutichly.

Organizace Vifák vznáší umírněné požadavky v podobě zřízení konstituční monarchie, ale radikálnější Hnutí 14. února, jehož členové patří k nejrozhodnějším z demonstrantů, požaduje svržení monarchie.

 

Právě se děje

Další zprávy